Ersun Yanal başarının sırrını anlattı

Ersun Yanal başarının sırrını anlattı

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını lider kapatan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Ersun Yanal, sezon başından beri saha içiyle ilgilendiklerini ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.

FBTV'de katıldığı programda sezonun ilk yarısını değerlendiren Yanal, Fenerbahçe'nin şu an bulunduğu konumun kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları kaydetti:


"Sezon başında yaptığımız tüm röportajlarda hep sahanın içinde kalacağımızı söyledik ve sahayla ilgileneceğimizi, hiçbir zaman hiçbir oyuncumuzun, bizlerin hiçbir şekilde sahanın dışında kalmayacağımızdan söz etmiştik ve bence bunda başarılı olduk. Biz sahayla ilgilendik, saha içiyle ilgilendik, oyuncularla ilgilendik, performansla ilgilendik. Fakat Fenerbahçe'yi ve bizi daha iyi analiz etmek için biraz sahanın dışından bir bakış atmak lazım."


Ersun Yanal, 3 Temmuz sürecini yorumlamak istemediğini, bu konuda kulüp başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere yönetim kurulunun bir duruşu olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:


"3 Temmuz sürecine bir dağınıklılık gibi bakılsa da aslında büyük bir birlikteliğin oluştuğu büyük bir desteğin oluştuğu bir yapı da görüyoruz. Bu kongreye kadar olan süreçte de yansıdı. Sayın başkanımız, yönetim kurulu, önemli bir duruş sergilediler. Bu duruş takımımız bütünlüğü açısından çok kritikti ve bütünlüğü sağladık. Sadece bir branşta değil, 9 branşta da bu böyle olmalıydı.

Bugün bütün branşlarımız şu anda zirvede. Hepsi çok önemli misyonları temsil ediyor ve çok başarılılar. Böyle bir yılın başlangıcında Torku Konyaspor maçından gelen mağlubiyet sonrasında saha içinde neden kalmamız gerektiğini çok iyi biliyorduk. Rakiplerimiz çok güçlü, rakiplerimizin sezon başındaki profillerine ve yapılarına bakacak olursak onların hiçbir sorunları yokmuş gibiydi. Biz çok daha fazlasıyla bir aile, bir takım ruhuyla devam ettik ve kenetlendik. Takım içinde yaşanabilecek normal hadiselerin, normal inişlerin çıkışların olduğu anlarda öncelikle başkanımızın duruşu ve bir takım göstermiş olduğu reflekslerle oldukça bizi çok rahatlattı ve takımı yönetmede bize çok güzel bir ortam sağlamış oldu."

- "Sow'u kazandık"


Ersun Yanal, her ailede sorunların olabileceğini, kendilerinin de bazı sorunlar yaşadığını anlatarak, şöyle konuştu:


"Sorun bir büyümenin, bir gelişmenin, bir sürecin başlangıcıdır, belki sürecin içerisinde gelişimdir. Bizde de sorunlar oldu. Hala da olmaya devam ediyor ama biz bu sorunları bir krize dönüştürmedik. Kriz yaratmadık ve biz bunları pozitif dönüşlerle gerçekleştirdik. Sezon başındaki Moussa Sow krizini biz performansla çözdük. Moussa Sow'un geldiği dönemdeki ilk performans çizgisine bakacak olursak, yaklaşık bedensel kitle endeksi 9'un üzerindeydi ki futbolda olması gereken rakam bizim ölçülerimize göre 7,5 civarıdır. Dayanıklılığı oldukça düşüktü, sakatlık sorunları da vardı. Bu bir kriz olarak algılandı ama tam tersi Sow'un performansının başlangıcıydı ve bize göre onu kazandık. Kriz olarak değerlendirilecek bazı durumlar örneği oynayanla oynamayan oyuncuların arasında çıkacak sorun gibi görünen hadiseler tam tersi bize performans dönüşü olarak geldi. 24 oyuncumuz var, hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Oyuncularımızı kutluyorum, onların profesyonelce tavrı da performansa oldukça katkıda bulunmuştur."


- "Her şey koşmak değil"


Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, Süper Lig'de en çok koşan takım olduklarını dile getirerek, "Biz her gün belli değerler koyuyoruz, bu koyduğumuz değerler atletik değerler ve bunların karşılığında oyuncu hangi performansı yaptı, o performansın sonucunda ne çıktı, hem antrenman hem de müsabaka performanslarını görüyoruz. Bunların verisi tesislerde duvara asılıyor. Oyuncular arasında küçük tatlı bir rekabet de oluşuyor. Atletik performansın birçok parametresi var. Her şey koşmak değil" diye konuştu. Sakatlık, kuvvet, sürat, dayanıklılık ve koordinasyon gibi konularda yaptıkları çalışmalara değinen Yanal, "Mesela şu anda oyuncuların tatilde yapacakları programlar da belli. Hem tedavi programları belli hem antrenman programları belli. Çünkü ciddi bir ikinci yarı bizi bekliyor" ifadelerini kullandı.

- "Fenerbahçe'de ekonomik sorunlar yok"


Ersun Yanal, Fenerbahçe'de ekonomik sorunların olmadığını, futbolcuların bu konuda bir kaygı taşımadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: 

"Bir işi severek yapmıyorsan ve keyif almıyorsan, yaptığın işte mutlu değilsen performansın olmaz. Bir yerde bir grubun mutlu olması için size sunulan imkanların ve size sağlanan ortamın kıymeti ve değeri var. Sayın başkanımız, yönetim kurulunun futbolcularla olan iletişimlerindeki objektifliği benim çok hoşuma gidiyor. Oyuncuların net bir şekilde ne yapacağı belli şu anda. Öncelikle çok sıkıntılı ve dertli diye tanımladığımız Fenerbahçe'de ekonomik sorunlar yok. Böyle bir problem olmadığı için oyuncuların bir kaygısı oluşmuyor."


Sarı-lacivertli takımda organizasyon kalitesi ve zamanlaması açısından da çok iyi bir ortam olduğunu vurgulayan Yanal, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Hiçbir sıkıntı çekilmiyor, yemek konusunda ortam konusunda standartlar ve kaliteler konusunda en üst düzeyde davranılıyor. Fenerbahçe'de en güzelini en iyisini en uygununu seçiyor. Bu çok pahalı da olmuyor çok zayıf da. En kalitelisi o gün olması gereken en iyisi. Seyahat organizasyonlarında kalite en yüksek düzeyde oluyor. Dolayısıyla oyuncuya sadece tek bir şey kalıyor. Buraya gelip burada bütün bir performansını vermek. Bu performansı verirken onun da mutlu olacağı şekilde düşünmek. Şu anda Fenerbahçe'de oynayan oyuncularımızın yaş ortalaması yaklaşık 29, genç oyuncularımız da var. Problemsiz bir takımla çalışıyoruz. Çok iyi ciddi profesyonel oyuncular hatta profesyonelliğin ötesinde çok kolay organizasyon yapabilen oyuncular var. Gerçekten çok rahat bir takım, çalışılması rahat bir takım. Fenerbahçe bu konuda örnek olacaktır."

Yanal, FBTV'de yaptığı ilk yarı değerlendirmesinde, Türkiye'de altyapı sorunu olduğunu anlatarak, "Maalesef oyuncu üretemiyoruz. Ancak yabancı konusunda bir karar alındı. Takımımızı ona göre konumlandırdık" ifadelerini kullandı.

"Biz takımlar içinde en mağduruyuz" diyen Ersun Yanal, şöyle devam etti:


"İkinci bir 3 Temmuz vakası yaşandı. UEFA'dan ihraç olduk. Hepimiz için çok üzücü olan bir süreçti. Bunları yaşamış bir takımız ve oyuncularıma çok üzülüyorum. Yobo, Kadlec, Holmen gibi oyuncularım kadroya giremiyorlar ama bu planlama yapılmış, altına imza atılmış. Olası şey değil, biz mahallede bile kriket oynarken oyunun kuralını değiştirmezdik. Şimdi oyunun kuralını değiştirmekten bahsediliyor. Futbol bu kadar yap boz yapılacak bir oyun değil. Bu kadar oynanmaz bu işlerle. Bir plan belirlenir ve bu belli bir felsefenin ve temelin üzerine oturtulur. Oyun oynanırken birileri istiyor diye 6+1 mi, 6+4 mü yapacağız? Ya da serbest mi bırakacağız? Artık bu şekilde komik duruma düşüyoruz. Bir kural kondu ve oyun devam ederken değiştirilmez."


Artık genç ve yetenekli oyunculara yönelme zamanının geldiğini kaydeden Yanal, "Çünkü bu gidişat ve maliyetler hepimizi çok ciddi sıkıntıya sokacak. Fenerbahçe'nin bu konuda oldukça iyi planları var, scout ekibi kuruldu,


çalışmalar başladı. Ancak bizim şu anda tek hedefimiz şampiyonluk. Biz her şeyimizle şampiyonluğa kilitlendik. Onun için şu anda altyapımızdan A takımda hemen oynatabileceğimiz oyuncu yok" diye konuştu.


- "Kimse bize dayanamaz"


Ersun Yanal, son dakikalarda attıkları gollerde takımın maç kazanma arzusunu, ortaya koyduğu emeği anlamak gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Oyuncularımız belki antrenmanlarda çok acı çekti, çok yoruldu ama altyapıyı iyi kurduğumuzu düşünüyorum. Oyuncularımızın bu bilince ulaşabilmesi adına da tabii ki sezon başında çatışmalar oldu. Ama şimdi bu çatışmalar, tam bir uzlaşıya ve hedefe doğru yönelmiş durumda. İkinci dönemden çok mutluyum. Çok daha dinamik, çok daha mücadele gücü yüksek, ne yaptığını bilen, kazanma arzusunu her seferinde sahaya koyabilecek bir takım olacağımızı düşünüyorum. Fenerbahçe'nin mücadele ettiği hiçbir maçı kaybetmeyeceğine inanıyoruz. Eğer o isteğimizi, o coşkumuzu, o kafamızdaki Fenerbahçe'yi sahaya koyarsak, kazanırız. Kimse bize dayanamaz. Biz böyle güçlü bir takımız."


- "Top rakipteyken çok daha iyi oynamalıyız"


Ersun Yanal, eksiklerini gidermek için çok daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirerek, "Özellikle top rakipteyken çok daha iyi oynamalıyız. Hücumlarda biraz daha takım oyunu sağlamalı, daha agresif oynamalıyız. Oyuncularımız hem fiziksel hem de ruhsal olarak bunları yapmaya çok müsait. İkinci yarıda daha iyi olacağımızı düşünüyorum" dedi.


Sezon sonu 100 gol barajını aşıp aşamayacakları yönündeki bir soru üzerine, öyle bir iddiaları olmadığını ancak atabildikleri kadar gol atmayı istemenin en doğal hakları olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, gol ağırlığının önde oynayan 4 oyuncuda olduğunu, orta sahanın skora daha fazla katkı yapması gerektiğini ve bununla ilgili çalışacaklarını söyledi.


- Devre arası transfer konusu


Sarı-lacivertli teknik adam, devre arasında transfer yapmanın çok çetrefilli bir iş olduğunu belirterek, "Katar giderken katarın üstündeki yükü değiştirmek çok zordur. Bizim şu anda öyle bir planımız yok. Ancak Fenerbahçe gibi büyük bir takımın her zaman böyle bir gücü var" diye konuştu.


Şu andaki kadroyla yola devam ettiklerini aktaran Yanal, "Şahsi fikrim, transferleri giderken değil, biterken yapmaktır. Çünkü daha randımanlı bir durum. Mevcut ekonomik koşullarda da bu çok zor. Fakat Fenerbahçe'nin çıkar ve menfaatlerine uygun bir şey geldiğinde, mutlaka değerlendirir. Şu anda bir kadromuz var ve yola devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.


- "Puan farkını gözetmeden işimize bakacağız"


Ersun Yanal, ligin ikinci yarısında kendilerini zor şartların beklediğini anlatarak, "Rakiplerimizin zor şartları kullanması adına sıkıntıya düşeceğimiz maçlar olabilir. Ancak biz de buna karşı önlem alıyoruz. Bu deneyim ve tecrübeyi yaşadık, bir daha o hataya düşmeyeceğimizi düşünüyorum" dedi. 

Puan farkı ne olursa olsun, her rakibi ciddiye aldıklarını belirten Yanal, şöyle devam etti:


"Puan farkını gözetmeden, işimize bakacağız. Sezon sonunda biz şampiyon olacağız. Biz ipi önde göğüsleyeceğiz. Taraftarlarımıza en başında bu sözü verdik. Biz bu konuda çok iştahlı ve istekliyiz. Şampiyon olmak istiyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz. Bu tavrı her seferinde sahada gösterdiğimizi düşünüyorum."


Fenerbahçe'nin genç yeteneği Salih Uçan'ın yeteneklerinin üst düzeyde olduğunu dile getiren Yanal, "Oyunculuk karakterinin de oturması gerekiyor. Fenerbahçe dışında herhangi bir takımda oynuyor olsa, önemli mesafeler de kat edebilirdi ama Fenerbahçe'nin ağırlığını ve gücünü kaldırmak için daha entelektüel bir yapıya, daha oturaklı bir yapıya sahip olmak zorundasınız. Bu konuda gelişiyor ve kendine zaman ayırıyor. İkinci yarı çok daha farklı bir Salih izleyeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.


Ersun Yanal, genç oyunculardan Alper'in çıkışının çok daha yüksek olacağını düşündüğüne vurgu yaparak, "Caner, Emenike, Sow da genç. Kuyt yaşlı ama en çok performans sağladığımız oyunculardan biri. Webo da öyle. Bizim takım çalışmayı çok seviyor ve yürekli" değerlendirmesinde bulundu.


- "Hiçbir sağlık problemim yok"


İlk yarıda, tıkanıklık olan iki kalp damarına anjiyo yapılarak stent takılan Ersun Yanal, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.


"Sağlık konusunda yaşadığım bir sürprizdi" diyen Yanal, "Hiçbir problemim yok. Gayet sağlıklıyım. Başkanımız Aziz Yıldırım'a çok teşekkür ediyorum. Çünkü kritik bir dönem ve kritik bir karar verilmek üzereydi. 'Stent mi takılacak, ne yapılsın, ne yapılmasın?' diye düşünülüyordu. Başkanımız bizzat benimle gelerek ne yapılması gerekiyorsa yaptırdı ve bana moral verdi. Onun bu moral ve desteği, beni çok mutlu etti. Karşılığında da bende sorumluluk duygusu yarattı. Son kontrollerim yapıldı, gayet iyiyim. İkinci yarıda, sağlıklı bir şekilde takımımla birlikte hedefe koşacağım" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS