Fatih Terim: VAR acabaları ortadan kaldırdı, destekliyorum

Fatih Terim: VAR acabaları ortadan kaldırdı, destekliyorum

2017-2018 Spor Toto Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile 2017-2018 Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Akhisarspor'un karşı karşıya geleceği TFF Süper Kupa Finali öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Akhisarspor Teknik Direktörü Saffet Susic ile katıldığı basın toplantısında sözlerine Akhisarspor'u Ziraat Türkiye Kupası’ndaki başarısından ötürü kutlayarak başladı.

Fatih Terim, "Geçen sene bileğinin hakkıyla bütün takımları geçerek kupa şampiyonu olan Akhisarspor'u tebrik ediyorum. Bileklerinin hakkıyla biz dahil her takımı geçtiler. İkincisi ise ülkemizi UEFA'da temsil edecekler. Başarılar diliyorum. Uzun yıllar Türkiye'de görev yapmış değerli meslektaşım Saffet Susic'e de 'hoş geldiniz' diyor ve başarılar diliyorum" dedi.

Fatih Terim'in basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtlar ise şöyleydi:

"İki şampiyonun maçı olacak. Son 10 kupanın 5'ini alan Galatasaray, bir diğerini almak için mücadele edecek. Güzel bir maç diliyor, iki takıma hem yarınki maçta hem ligde hem de Avrupa'da başarılar diliyorum."

"Çok önemli müsabakalara ev sahipliği yapan Konya halkının da bize katkısıyla hoş bir maç olacak. Konya'da bize çok önemli maçlar kazandıran bir seyirci var..."

"400. maç önemli bir sayı. Rakam yüksek, çeşitli kupalar var ama ara vermeseydik de kupalar daha fazla olsaydı. Çok şükür Allah'a ki bu kadar kupa almışız. Hepsini gururla yaşadım. Bütün bu maçlara gururla çıktım. Allah da bizi mahçup etmedi ve başarıları sığdırdık. Umarım rakamları daha da artırırız..."

"VAR sisteminin çalışması ben Türkiye Futbol Federasyonu'nda iken başladı. O gün de destekledim. Bugün de destekliyorum. Son dünya kupasının da akıllarda kalan bütün soruları bertaraf ettiğini düşünüyorum. 'Acaba'ları ortadan kaldırdı. VAR konusunda oyuncularımıza şu telkinde bulunacağız: İtiraz etmeyeceğiz, Riske gitmeyeceğiz, sabırlı olacağız. Kart yemek istemiyoruz. Yusuf Namoğlu ve Murat hocaya teşekkür ediyorum, 2 saat kadar birlikte olduk. Oyuncularımıza sabırlı olmalarını empoze edeceğiz. Her dakika itirazın herkes tarafından her ligde, her yaş grubunda, hatta yedek kulübelerinde, şeref tribünlerinde ve basın tribünlerinde olacağını düşünecek olursak bunların yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşünüyorum. Doğru bir uygulama. Hepimiz de bundan sonra attı-atmadı, çıktı-çıkmadı, ofsayttı-değildi gibi konuları dışarı atmış olacağız. Hep beraber buna karar verdik, gerekirse daha ileri götürürüz olmazsa başka bir yol geliştiririz. Ama sonuçta faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu, saniyenin 10'da biri gibi kısa süre içerisinde hayati kararlar verilmesi gereken pozisyonların süzülmesi için. Zaten bizim hakemlerin başarısı ortada..."

"Başlama noktamızda dünya kupasındaki 3 oyuncumuz yoktu. Elendiklerinde ise izin vermek zorundaydık. Onlardan yoksunduk. Şubat ayından bu yana sakat olan Eren var. Tolga'yı zaten biliyorsunuz, sakatlığı 3-4 aydır devam ediyor. UEFA cezasıyla da elimiz kolumuz bağlandı. Sattığımız kadar alacağız ve satma operasyonumuz yok. Dolayısıyla eksik başladık. Son ana kadar tam olabildik. 7-8 gencimizle hazırlık kampını gerçekleştirdik. Ama eğrisi doğrusuyla hazırlık dönemi geçirdik."

“Hazırlık döneminde önem vermemiz gereken taraf atletik ve fizik tarafıydı. İyi bir duruma geldiğimiz inancındayım. Bazı gençlerin devamı söz konusu. Onlar bizimle önce devre arasına sonra da sezon sonuna kadar devam edecekler. Hazırlık döneminde sonuçlar daha iyi olabilir miydi, evet; ama sonuçlardan ziyade bizi başka şeyler ilgilendirdi. 31 Ağustos'a kadar olan bölüm birçok şeye gebe diyebilirim. Başkan, yönetim kurulumuz, ben ve 5 arkadaşım, scout ekibimiz, profesyonel arkadaşlarımız aylardır anormal şekilde çalışıyoruz. Galatasaraylılar imkanımıza göre ince eleyip sık dokuduğumuzdan emin olabilirler. Ümitsizliğe kapılmaya gerek yok. Ekonomik, teknik veya idari olarak Galatasaray'ın bugününü de yarınını da düşünmek zorunda olduğu bir dönem geçiriyoruz. Böyle gider mi; hayır... Anormal fedakarlıklarla zor görünüyor ama efor sarf ediyoruz ve karşılığını alacağız. Her Galatasaraylı takviye ve transfer istiyor. Gönül de öyle istiyor ama gerçek hayatta böyle olmuyor. Buna anlayış gösterilirse mutlu oluruz. Bundan sonraki plan, program beni daha çok ilgilendiriyor. Büyük kulüpler büyümek için başka formüller üretmeliler. 31'ine kadar merak etmesinler. Başkanımız Mustafa Bey ve Abdürrahim Bey, yönetim kurulumuz ve arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyoruz..."

"Yunus bizim üzerinde ciddiyetle durduğumuz gençlerden biri. Hem sağ hem solda oynayabiliyor. Her geçen gün onun gelişmesi adına daha iyi olacak. Bu sene öne çıkanlardan biri oldu solak oyuncu olarak. Beğendiğim ve çok da yer verdiğim, yarın da belki yer verebileceğim bir oyuncu. Bu nedenle zaten bizimle devam edecekler..."

"5 gün, iki maç arası için yeterli bir süre. TFF'nin 'şampiyon takım başlar' kuralı yok ama bir eğilimi var sanki. Şampiyonun başlaması kadar da doğal bir şey yok. Alttan ve üstten gelen iki şampiyonun ilk maçı oynaması sıkıntı değil. Görüşüyoruz, konuşuyoruz, Ülkemiz ve dünyamızda futbolun gelişimi için daha iyi ilişkiler kurulması için adımlar atıldığını görüyoruz. Yarın biz Galatasaray olarak Beşiktaş, Fenerbahçe U21 takımlarını davet ettik. 45'er dakikalık turnuva yapılacak ardından Florya'da yemek yenecek. Teknik adam ve futbolcular da olacak. Biz de bu işe katkıda bulunmak istiyoruz. Şimdiden Cuma-Pazar, bunlara girmenin anlamı yok. Birbirimize attığımız adımlar önemli. Ortaya bir felsefe koydum. Birbirimizden almalıyız. Kullanmayacaksak, istemiyorsak bize teknik ve ekonomik fayda sağlar. Bu felsefi bir tezdi. Bazıları çok nezih yaklaştılar. Buradan onlara teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllar olaylar buna doğru dönecek. Yerli-yabancı herkes için. Bu çok doğal bir hale geldi. O yüzden biz de rakiplerimizi davet ettik. Onlar da bizi kırmadılar. Bunların daha çoğalarak devam etmesini diliyorum. Böyle bakarsak başka şeyleri de harekete geçirebiliriz. Bu sene 45'er dakikalık kupayı biz de düşünmüştük ama sahamızın zamana ihtiyacı olduğu için vazgeçtik."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS