Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısı yapıldı

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısı yapıldı

Fenerbahçe Kulübünün yüksek divan kurulu gerçekleştirildi.

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulunda basın mensuplarına ayrılan dar alana foto muhabirleri tepki göstererek salonu terk etti. 


Sarı-lacivertli kulübün ekim ayı yüksek divan kurulu toplantısı Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde başladı.


Akreditasyonla içeriye alınan basın mensupları, kendileri için ayrılan dar alan nedeniyle kulüp yetkililerine şikayetlerini iletti. Salonda geçmiş toplantılardan farklı olarak basın mensuplarının yer aldığı bölüme şerit çekildi.


Son dakika Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu'nda foto muhabir krizi yaşandı


Salonun en arkasında dar alanda çalışmaları istenen basın mensuplarının bu alandan çıkmaları yasaklandı. Foto muhabirlerinin de sadece başkanın konuşması sırasında kürsüye gidebileceği, onun dışında kesinlikle bulundukları alandan dışarı çıkmalarının yasak olduğu bildirildi.


Bunun üzerine salondaki foto muhabirleri salonu terk etme kararı aldı. Kulüp foto muhabiri dışındaki bütün foto muhabirleri, bu kararı protesto ederek salondan ayrıldı.


Vefa Küçük moral verdi


Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulunun ekim ayı olağan toplantısı başladı. 


Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde, Vefa Küçük başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya kulüp başkanı Ali Koç, yöneticiler ve üyeler katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, sözlerine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak başladı.


Fenerbahçe Volkan Demirel'in doğum gününü kutladı


futbol takımının içinde bulunduğu duruma da değinen Küçük, "Yakın tarihe baktığımızda futbol takımımızın 9 puan farktan geri gelerek şampiyon olduğunu gördük. Karamsar olmamak, moralleri bozmamak gerekiyor. Başkan ve yönetime olabildiğince destek olmak lazım. Diğer branşlarda zaten çok başarılıyız. Biz, spor kamuoyunda iftihar edilecek bir kulübün mensuplarıyız." diye konuştu.


Kulübün geçmişten gelen sportif başarılarının artarak devam ettiğini dile getiren Küçük, sözlerini şöyle tamamladı:


"Geçmiş başkan ve yönetimin bu başarılarda büyük emeği var. Yeni başkan ve yönetimi de bu başarıları sürdürmektedir. Onları da tebrik etmek lazım. Üç seneliğine seçilen başkana ve yönetimine destek olmak, onlara moral vermek gerekiyor. Birlik ve beraberlikle kulübümüzü yüceltmemiz gerekiyor."


Vefa Küçük: 9 puan geride olup şampiyon olduğumuz sezonu gördük


Zeynep Becan'ın açıklamaları


Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Sevil Zeynep Becan, "Kongre üyelerimizin en üst makamları temsil eden sizlerin nezdinde tüm camiadan ricamız sabır ve anlayışla desteklerinin devam etmesi." dedi.


Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'ndeki ekim ayı yüksek divan kurulu toplantısında yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan kulübün genel sekreteri Sevil Zeynep Becan, uzun vadeli planlar için bir yol haritası belirlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:


"Taraftarımıza teşekkür ediyoruz, bu süreçte bizim en büyük gücümüz oldu. Uzun vadeli sürdürülebilir mali yapı için çalışırken, sancılı bir dönem içinden geçeceğimizin farkındaydık. Yarınlara umutla bakabilmek için kilit noktasının sabır olduğu inancını tekrarlamak istiyorum. Kongre üyelerimizin en üst makamları temsil eden sizlerin nezdinde tüm camiadan ricamız sabır ve anlayışla desteklerinin devam etmesi. Futbolda olmamız gerekenden çok uzağında bulunmamızın da üzüntüsünü yaşıyoruz."


Fenerbahçe'nin 1959'dan önce aldığı şampiyonlukların da Türkiye Futbol Federasyonu tarafından sayılması gerektiğini vurgulayan Becan, "Omuz omuza yürütürsek bu davayı hakkımız olanı alacağımıza yürekten inanıyorum." dedi.


Ülker Stadı'na gelen deplasman takımlarının taraftarlarına geçmişte yapılan kötü uygulamaların kaldırıldığına da işaret eden Becan, "Büfelerin kapalı olması, hoparlörden gelen yüksek sesler gibi çağ dışı uygulamaları kaldırdık. Diğer kulüplerimize de örnek olsun. Kendimiz için yapılmamasını istediğimiz şeyi başkasına yapmayalım." ifadelerini kullandı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike kumpası" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 25'i tutuklu 108 sanığın yargılanmasına devam edildiğini de hatırlatan Becan, şöyle konuştu:


"Fenerbahçe kumpası olarak adlandırdığımız, kırmızı çizgimiz olan '3 Temmuz Kumpas' davasında avukat ekiplerimizle hazır bulunduk.  Fiziki takiplerde yetki aşımı yapılmış, savcıdan habersiz fiziki takip yapılmış, izinli olan personeller adına imzalar atılmış. Bunlar bile, Fenerbahçemize, eski yöneticilerimize yapılan kumpasın en büyük kanıtıdır. Biz bu davanın sonuna kadar arkasındayız ve peşini bırakmayacağız. Yargıtay'daki dosyanın da  neden beklediğini anlamakta zorluk çekiyoruz."


Sevil Zeynep Becan, Cumhuriyetin 95. yıl dönümünü 29 Ekim'de büyük bir coşkuyla kutlanacağını da aktardı.


Ali Koç, Ramil Guliyev'i alnından öptü


Son 3 ayda amatör şubelerde kazanılan başarıları anlatan Becan, madalya kazanan sporcuları kürsüye davet etti.


Üyelerden en büyük alkışı ise Avrupa ve dünya şampiyonu atlet Ramil Guliyev aldı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç da kürsüye gelerek tek tek sporcuları tebrik etti. Başkan Koç'un milli atlet Ramil Guliyev'i alnından öpmesi ise dikkati çekti.


Becan, Ramil Guliyev'in bugün askere giderek vatani görevini yapacağını da aktardı.


Ali Koç, Ramil Guliyev'i alnından öptü


Burhan Karaçam: Döviz borçlarını TL'ye çevirmeliyiz


Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.


Kurlardaki her 1 liralık artışın Fenerbahçe'ye 258 ile 300 milyon TL olarak zarar verdiğini kaydeden Karaçam, borçları kapatabilmek için döviz borçlarını Türk Lirasına çevirmemiz gerekiyor'' dedi.


Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, "Konsolide edilmiş bağımsız denetimden geçmiş ve Uluslararası standartlara uygun raporların kulüp içinde paylaşılmadığını söylemiştim. Gelince ilk işimiz olarak bu çalışmalara başladık. Bu epey bir uzun zaman aldı. Beklediğimiz gibi de 2 hafta önce taslak çalışması hazırlandı. Geçen hafta cuma günü de bu rapor resmiyet kazandı. Rapor 31 Mayıs 2018 tarihi ile o güne kadar dönemki günü alıyor. Son 3 sene incelendi. Ondan önceki dönemlerdeki rakamlar denetlenmemiş rakamlardır. İleriye dönük elbette ki rakamlarda neleri bahsettiğimizi paylaşacağız" diye konuştu.


Burhan Karaçam, sarı-lacivertli kulübün zararları ile ilgili olarak ise ''2016 senesinde 730 milyar, 2017'de 1 milyar 140 milyon zarar oluşmuş. 2018 senesinde ise 1 milyar 841 milyon zarar mevcut. 31 Mayıs 2018 itibarıyla toplam borç 3 milyar 184 milyon. Borcun %80'i döviz borcu. Kurlardaki her 1 liralık artış Fenerbahçe'ye 258 ile 300 milyon TL olarak zarara neden oluyor. Bu borçları kapatabilmek için döviz borçlarını Türk Lirasına dönmemiz lazım" diye konuştu.


Bu sezon 2 milyar 274 milyon nakite ihtiyaçları olduğunu ifade eden Karaçam, bunun 1 milyar 060'ını ödeyebileceklerini, 1.214'ün ödenmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.


Fenerbahçe'nin borcunun yüzde 86'sı bankalara


Borç açıklandı


Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın (UFRS) yaptığı çalışma sonunda açıklanan raporda, Fenerbahçe Futbol AŞ'nin borcunun 2 milyar 58 milyon lira olduğu bildirildi.


Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulunun ekim ayı olağan toplantısında, Denetleme Kurulu raporunu Mehmet Selim Çeçen, UFRS raporunu ise Oğuz Büktel açıkladı.


Oğuz Büktel, konsolide öz kaynak açığının iki yıl içinde 2 katına çıktığını ifade etti. Büktel, öz kaynak açığının şu anda 1 milyar 81 milyon lira olduğunu anlattı.


Fenerbahçe Futbol AŞ'nin borcunun 2 milyar 58 milyon lira olduğunu duyuran Büktel, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğinin buradan alacağının ise 1 milyar 87 milyon lira olduğunu aktardı. 


Sermaye artışıyla kulübe 353 milyon lira giriş oldunu anlatan Büktel, öz sermayenin şu an eksi 507 milyon lira olduğu belirtti.


Burhan Karaçam: Fenerbahçe'nin döviz borçlarını TL'ye çevirmeliyiz 


Futbol AŞ'nin gelirleri arttı


Oğuz Büktel, Fenerbahçe Futbol AŞ'nin son 3 ayda gelirlerinde yüzde 88 artış olduğunu söyledi.


Futbolcu alım satımından 107 milyon lira kar elde edildiğini anlatan Büktel, brüt karın ise geçen yıla göre 5 kat arttığını kaydetti. 


Büktel, geçen yıl Futbol AŞ'nin bu dönemde gelirinin 35 milyon 59 bin 777 lirayken, bu yıl 178 milyon 650 bin 803 liraya ulaştığını belirtti.


Mehmet Selim Çeçen ise yaptıkları tespitleri anlatırken, amatör şubelerde 55 milyon lira gelir, 172 milyon lira gider olduğunu ifade etti. 


Ali Koç'tan açıklamalar


Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, takımdan gönderilen 3 yardımcı antrenörler görüşmesiyle ilgili detayları açıkladı.


Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulunun ekim ayı olağan toplantısında konuşan başkan Koç, yaşanan olayların kamuoyunda normalmiş gibi yansıtılmasına tepki gösterdi.


Kürsüye, ayakta alkışlanarak gelen Ali Koç, antrenörlerle yolların ayrıldığı süreçte iletişim şekli ve zamanlamanın belli bir plan çerçevesinde yapıldığını belirterek, "Bu kadar olağan dışı bir olayı kamuoyuna yansıtmak, bunu böyle basitleştirmek, bizim yanlış karar aldığımızı gösterecek şekilde manipülatif haberler yapmak, bu sektörün ne kadar yozlaştığını gösteriyor. Değişir, değişmez zaman gösterecek ama Türk futbolu kesinlikle bu zihniyet ve anlayışla hakettiği yere hiçbir zaman gelemeyecektir."


Antrenörlerden birinin maç ve antrenman verilerini sızdırdığını kabul ettiğini anlatan Koç, şöyle devam etti:


"Veriler, 28 Haziran'dan itibaren bizim tespit ettiğimiz 176 ayrı mesajla dışarıya yollanmış. Bunun neresi olağandır, normaldir. Öyle bir ülkede yaşıyoruzki, yalan söyleyene inanılıyor, doğruyu söyleyen ispatlamak zorunda kalıyor. Ben Fenerbahçe Kulübü Başkanı olarak doğru bulduğum şeyi yapmaya çalışıyorum. Her olayda iki tarafın da dinlenmesine inanan bir insanım. Toplantı sonunda antrenörlere, çok şey anlatıyorsunuz ama hiçbir şey söylemiyorsunuz dedim. Sonunda bu arkadaşlar hatalarını kabul etti, pişman olduklarını ve istenilen basın açıklamasını yapacaklarını ifade etti."


Antrenörlerin kabahatlerini kabul ettiğini ancak niyetlerinin farklı olduğunu söylediğini dile getiren Ali Koç, "Antrenörlere 'yaptığınızın farkındaysanız, camiadan özür dileyeceksiniz' dedim. Orta yolu buluyoruz, vicdanlı davranıyoruz fakat bunlar yine dayanamıyorlar. Bizim konuştuklarımız bire bir olmasa da basında çıkıyor. Bunun üzerine biz 'arkadaşlar bu iş bitmiştir, herkes kendi yoluna' dedik. Biz cevap vermediğimiz için insanlar atıp tutabiliyor. Şu an mesajlar atarak özür diliyorlar, affedin diyorlar ama bu kabul edilebilir bir olay değil." değerlendirmesinde bulundu.


Sızdırılan verilerin bir de alan tarafının bulunduğunu vurgulayan Koç, "Alan taraf kınayabilir de. Bu olay hiçbir şey olmamış gibi geçilemez. Medyadaki insanlara söylüyorum, birazcık işin ciddiyetini anlayın. Biz 111 yıllık kulübü ayakta tutmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.


 "Beklentimizin çok uzağındayız"


Ali Koç, futbol takımıyla ilgili olarak beklentilerinin çok uzağında olduklarını hatırlattı.


Ali Koç: Halı itiraf edildi


Zihniyet değişikliğinin zor olacağını bilerek bu yola girdiklerini belirten Koç, "Bu kadar kötü bir başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması olarak görüyorum. Yola çıkarken 2 temel felsefemiz var. Biri yaş ortalamasını düşürmek, ikincisi de maaş ortalamasını düşürmekti. Üçüncü hedefimiz de yatırım yaptığımız sporculardan bir ekonomik değer sağlamaktı. Bu 3 hedefle yola çıktık." diye görüş belirtti.


Finansal Fair-Play kuralları gereğince transferi son döneme bırakmak zorunda kaldıklarını ifade eden Koç, şunları aktardı:


"Hocamızın hakkını vermek istiyorum. İki temek oyuncusunu (Josef-Giuliano) satmak zorunda kaldık, satmamak sorumsuzluk olurdu. Hocamız da bu satışları kabul etti. Özeleştiri yapmak gerekirse çok fazla yeni oyuncuyu aynı anda sahaya sürdük diyebiliriz. Bununla beraber Samandıra'nın dengelerine daha çabuk hakim olamamak veya fazla güvenmekten dolayı özeleştiri olabilir. Bunlara rağmen 9 maçta 9 puan açıklanamaz. Bizim gibi büyük takımlar kötü oynadığı zaman da maç kazanabilir. Biz bütün olumsuzlukları üst üste yaşadık. Kötü oynarken dahi kazanmamız gereken bazı maçları kazanamadık. Savunmayı oturttuk, ofansif futbolu da oturttukça galibiyetler gelecektir. Kötü günler geride kalacaktır. Bizde bütün bu engelleri aşacak, güç bilgi birikimi inanç enerji pozitif yatırım hepsi var. Bu zaman alacak ama olacak."


Başarılı olup olmayacaklarını zaman göstereceğini ama inandıkları yolda sonuna kadar gideceklerini bildiren Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:


"İşler kötü gidince, bağışıklık sistemi zayıflayınca gürültüler çıkıyor. Bunların bir kısmı Fenerbahçe'nin başarısını istemeyen, bir kısmı da değişime karşı çıkanlar. Futbolumuz böyle kötü gittiği zaman, önce hocamız, sonra sportif direktörümüz, sonra da yönetim içinde kavgalar, negatif enerji yayanlar var. Biz mümkün olduğu kadar şeffaf olmaya çalışıyoruz. Bir şey söyleyeceğimiz zaman açık açık söylüyoruz. Fenerbahçe ile var olanlar ile Fenerbahçe için var olanlar arasında ciddi bir rekabet var."


Ali Koç, yöneticilerinin kavga ettiği, kendisinin seçime gidip yeni yönetim kuracağı gibi kamuoyunda çıkan haberleri ise yalanladı.


1959 öncesi şampiyonluklar


Ali Koç, 1959 yılından önce kazanılan şampiyonlukların sayılması konusunda yaptıkları çalışmaları da ifade etti.


Bunun zaman alacak bir konu olduğunu dile getiren Koç, "Yönetimde kim olursa olsun konunun üstüne gitmelidir. Biz, ilk adımları attık. O dönemleri yok saymak mümkün değildir. Diğer başka takımlarında şampiyonlukları söz konusu. Aradaki tek fark bizim şampiyonluk sayımızın fazla olması. Bizim ve diğer takımların hakkı söz konusu. Tablo çok açık ve net. Bundan sonraki süreci medyada bağıra çağıra değil, ilgili kurumları ikna ederek yürüteceğiz." diye konuştu.


3 Temmuz süreci konusunda Fenerbahçe'nin hakkını isteyen Koç, Galatasaray derbisiyle ilgili şunları kaydetti:


"Galatasaray derbisinin dönüm noktası olacağına inanıyorum. İşler ne kadar kötü giderse gitsen en büyük direnç kaynağımız taraftarımızdır. Belçika'da 2-0 gerideyken taraftarın daha fazla tezahürat yapmasını hocaya anlattım, 'Gör Fenerbahçe'nin farkını.' diye. İnşallah yarın çıkışımız başlayacak. Bir sporcu spor hayatı devam ettiği sürece hiçbir kulübe üye olmamalı. Görüyorsunuz yaşanan sıkıntıları. Fenerbahçe dünyada eşi benzeri olmayan spor kulüplerinden biri."


Sosyal tesislerimizin adı Mustafa Kemal Atatürk olsun talebine destek


Ali Koç, divan kurulundan bir üyenin "Sosyal tesislerimizin adı Mustafa Kemal Atatürk olsun." önerisine destek verdi.


Kendi başkanlığı döneminde böyle bir şey olmasından gurur duyacağını aktaran Koç, sözlerini şöyle tamamladı:


"Oyuncularımızın başarılı olabilmeleri için her türlü imkanı sağladık. Büyük kulüpler içinde futbolcularına borcu olmayan tek takım biziz. İnşallah bunun meyvelerini de toplarız. Geçen rakibimizin Avrupa'da yenildiği zaman tepkileri gördüm, Brüksel de taraftarımızı gördüm. Hakikaten farklı bir kulübümüz."


Yüksek Divan Kurulu toplantısı başkan Ali Koç'un konuşmasıyla sona erdi.


Ali Koç'un konuşmasının ardından toplantı sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS