FIFA başkanlığı için 7 aday

FIFA başkanlığı için 7 aday

FIFA, Şubat 2016'da yapılacak başkanlık seçimi için 7 adayın başvuru yaptığını açıkladı.

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility, Eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife, FIFA başkanlığı aday listesinde yer alan 7 isim oldu.


Açıklamada, futboldan men cezası alması nedeniyle Platini'nin adaylığının devam edemeyeceği, seçimden önce cezasını tamamlaması durumunda ise adaylığı hakkındaki kararın FIFA tarafından tekrar değerlendirileceği ifade edildi.


FIFA başkanlık seçimi, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak.


Hesabına 2011 yılında yatırılan 2 milyon İsviçre Frangı nedeniyle 90 gün futboldan men cezası alan Platini, bu paranın 1998-2002 yıllarında FIFA Başkanı Sepp Blatter'e yaptığı danışmanlığın karşılığı olduğunu söylemişti. Ödemenin 9 yıl sonra yapılmasıyla ilgili eleştirilerin hedefinde yer alan Fransız spor adamı, Blatter ile yazılı değil sözlü bir anlaşma yaptıklarını söyleyerek kendini savunmuştu.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet alındığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.


Slaven Bilic'ten Beşiktaş itirafı


Marin iade edilecek


FIFA'daki yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltında bulunan eski Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA yetkilisi Jose Maria Marin'in ABD'ye iade edilmeyi kabul ettiği bildirildi.


İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İsviçre'de gözaltında bulunan eski Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Jose Maria Marin, ABD'ye iade edilmeyi kabul etti. İsviçre Adalet Bakanlığı da kararı onayladı ve yetkili ABD'ye iade edilecek" denildi.


Marin'in 2015, 2016, 2019, 2023 Copa America ve 2013, 2022 Copa do Brasil turnuvalarında spor pazarlama şirketlerinden rüşvet almakla suçlandığı ifade edildi.


İsviçre'nin Zürih kentinde rüşvet aldıkları ve kara para akladıkları gerekçesiyle 27 Mayıs'ta gözaltına alınanlar arasında Marin'in yanı sıra FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb ile eski FIFA yetkilileri Eugenio Figueredo, Eduardo Li, Rafael Esquivel, Julio Rocha ve Costas Takkas bulunuyor.


Marin'le beraber İsviçre'de gözaltında bulunan 7 FIFA yetkilisinin de ABD'ye iadesi onaylanmış oldu. İsviçre daha önce Li, Webb, Figueredo, Takkas, Rocha ve Esquivel'in de iadesini onaylamıştı.


Açıklamada, Marin dışında şimdiye kadar Webb'in de ABD'ye iade edilmeyi kabul ettiği ve ABD'li yetkililere 15 Temmuz'da teslim edildiği hatırlatıldı.


İsviçre'de gözaltında bulunan diğer 5 yetkilinin ise hala ABD'ye iade edilmeyi reddettiği ifade edildi.


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. FIFA Başkanı Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.


Davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor.


İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu.


FIFA Etik Kurulu ise Blatter, UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası verildiğini duyurmuştu.


FIFA'dan bugün yapılan yazılı açıklamada ise UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility, Eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife, FIFA başkanlığı aday listesinde yer alan 7 isim oldu.


FIFA başkanlık seçimi, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS