FIFA "GoalControl"u seçti

FIFA "GoalControl"u seçti

FIFA "GoalControl"u seçti

FIFA, Brezilya'da yapılacak Konfederasyon Kupası'nda Almanlar'ın geliştirdiği "GoalControl" gol çizgisi teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FIFA'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 4 ayrı GLT arasından, geçen ay başında lisans verilen Almanya firması GoalControl GmbH'nin sistemi ''GoalControl-4D''de karar kılındı.

Almanya'nın Düsseldorf ve Gelsenkirchen kentlerindeki statlarda FIFA'nın 2 ay önce test ettiği sistemde, iki takımın da golünü kaydedebilecek özelliğe sahip yüksek hızlı 14 kamera bulunuyor. 

Sistem, gol çizgisine yaklaşan topun pozisyonunu, sürekli ve otomatik bir şekilde X, Y ve Z koordinatlarını kullanarak üç boyutlu yakalıyor. Top, çizgiyi tamamen geçtiğinde merkez analiz birimi, hakemin saatine 1 saniyeden de az bir sürede şifreli sinyal gönderiyor. Sistem, standart kalelerin ve topun kullanıldığı maçlarda başarılı sonuçlar veriyor.

İlk olarak Konfederasyonlar Kupası'nda kullanılacak

FIFA'nın açıklamasında, ''GoalControl-4D'' sisteminin, bu yaz Brezilya'da yapılacak FIFA Konfederasyonlar Kupası'nın resmi GLT sağlayıcısı olacağı belirtildi.

Sistem, söz konusu organizasyonda ihtiyaçları karşılarsa, 2014 Dünya Kupası'nda da kullanılacak.