FIFA operasyonu Güney Afrika'yı karıştırdı!

FIFA operasyonu Güney Afrika'yı karıştırdı!

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için FIFA'ya 10 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edildi.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyon ile 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın ardından yeni bir iddia daha ortaya atıldı.


ABD basınına yer alan haberlere göre, adı açıklanmayan 2010 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Güney Afrika'da 2 yetkilinin, FIFA yetkililerine 10 milyon dolar rüşvet verdiği ileri sürüldü.


FIFA'da neler dönüyor?


Güney Afrika spor Bakanı Fikile Mbalula ise bunu yalanlayarak, "Bu, kabul edilemez bir iddiadır. Söz konusu miktar hükümet tarafından hiç kimseye ödenmemiştir" dedi.


Güney Afrika'da 2010-2011 finans yılına ait bu konuda bir kayıt olmadığını belirten Mbalula, "Ülkemizin o dönemki finans bütçesi, kanunlarımız çerçevesinde Hazine Müşteşarlığı ve uluslararası denetim birimlerince tescil edilmiştir" ifadesini kullandı.


Futbola 'Putin' karıştı


İddialar üzerine araştırma yaptıklarını da vurgulayan Bakan Mbalula, kayıtların gayet açık olduğunu ve söz konusu paranın FIFA'ya transfer edilmediğini, böyle bir iddia yüzünden ulusal çıkarlarının zedelenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.


Mbaula, FIFA'ya açılan soruşturma konusunda ülke olarak her türlü iş birliğine açık olduklarını da vurguladı.


İngiliz basını FIFA'yı yerin dibine soktu


Afrika Blatter'a sarıldı


Afrika futbol Konfederasyonu (CAF), yarın başlayacak 65. FIFA Kongresi'nde düzenlenecek başkanlık seçiminin ertelenmesine karşı olduklarını açıkladı.


CAF'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, konfederasyon üyelerinin Zürih'te bir toplantı yaptığı ve alınan karar gereği Blatter'e desteklerinin süreceği belirtilerek, "FIFA'nın yarın düzenleyeceği başkanlık seçiminde Sepp Blatter'i desteklemeye devam edeceğiz" denildi.


Okların döndüğü adam konuştu


CAF, FIFA'nın başkanlık seçiminin ertelenmesine yönelik alınabilecek her türlü kararın karşısında yer aldıklarını da vurguladı.


Açıklamada, FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle İsviçre Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın göz ardı edilmediği hatırlatılarak, "CAF, bugünlerde futbol camiasında yaşanan olayları özel bir dikkatle takip etmektedir. Sporun etik ve ahlaki yönünün korunması için işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS