FIFA soruşturmasında 6 tutuklama kararı

FIFA soruşturmasında 6 tutuklama kararı

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL), ABD yargısı tarafından aranan FIFA’nın 2 eski yöneticisi ile 4 çalışanı hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarttı.

INTERPOL’den yapılan yazılı açıklamada, "ABD yargısının talebi üzerine FIFA’nın 2 eski yönetici ve 4 görevlisi hakkında şantaj, komplo ve yolsuzluk suçlamasıyla uluslararası tutuklama kararı çıkartıldı" denildi.


İşte Fenerbahçe'nin transfer listesi


Haklarında "kırmızı bülten" çıkartılanlar arasında FIFA’nın eski yöneticilerinden Jack Warner ve Nicolas Leoz ile yine FIFA’nın spor pazarlama işlerinden sorumlu görevlileri Arjantinli Alejandro Burzaco, Hugo Jinkis, Mariano Jinkis ve Brezilyalı José Margulies bulunuyor.


İşte Galatasaray'ın transfer listesi


ABD yargısının talebi üzerine İsviçre polisi, geçen hafta 7 FIFA görevlisini gözaltına almıştı. Zanlılar, futbol maçlarının televizyonlarda canlı yayın hakkı, FIFA Dünya Kupası'nın düzenleneceği ülkelerin seçimi konusunda yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.


'FIFA'da Blatter'ın yerine Şenes Erzik gelsin'


Almanlar: "Blatter defoldu gitti"


FIFA Başkanı Sepp Blatter'in, 17 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etme kararı aldığını ve düzenlenecek başkanlık seçiminde aday olmayacağını açıklaması, Almanya'da gündemi meşgul etti.


Alman medyası, FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifasına geniş yer ayırdı. Bild gazetesi tam sayfa verdiği haberinde "Blatter defoldu gitti" başlığını kullandı. ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Blatter hakkında inceleme başlattığı iddiasına da yer veren gazete, Blatter'in eski arkadaşları tarafından bazı bilgilerin ortaya döküldüğü için istifa ettiğini öne sürdü.


UEFA'da her şey iptal!


"Şimdi FIFA'yı kim kurtarabilir" sorusunu soran gazete ayrıca hakkında FIFA başkanlığı spekülasyonları yapılan isimlere işaret etti.


Tagesspiegel gazetesi, manşetten verdiği haberinde Blatter'in FBI'in inceleme başlatması sonrası istifa kararı aldığını yazdı.


Frankfurter Allgemeine gazetesi ise Blatter'in istifasından sponsorların memnun olduğunu ileri sürdü. Haberde Adidas gibi büyük sponsorların Blatter'in istifasıyla FIFA'nın şeffaflaşma yolunda ilerlediği yönünde görüş belirttiklerini aktardı.


 - Dünya Kupası adaylık süreçlerinin incelenmesi çağrısı


Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, 2018'de Rusya ve 2022'de Katar'da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası'nın adaylık süreçlerinin incelenmesini istedi.


Maas, Blatter'in istifasının ihtiyaç duyulan aydınlanma için başlangıç olduğunu belirterek, Dünya Kupası ev sahipliğinin ülkelere verilmesi aşamasında rüşvetin söz konusu olması halinde kararın gözden geçirilmesi gerektiğini de ifade etti.


İsviçre sahip çıkmadı


İsviçre medyası İsviçreli olan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifa kararı karşısında şaşkınlığını gizlemezken kararı memnuniyetle karşıladı.


İsviçre medyasının manşetlerini 79 yaşındaki vatandaşı Blatter'in FIFA'daki yolsuzluklar ve soruşturmalar sonrasında istifa etmesini, "Blatter, fırtına ile uzaklara uçtu", "Blatter tahttan indi", "Blatter bıraktı" gibi ifadelerle okuyucularına duyurdu.


Le Matin gazeteci kararı İsviçre için bir "rahatlama" olarak değerlendirdi. Le Matin, eğer "daha az inatçılık ve kibir" olsaydı, futbolda bu hafta yaşanan krizin önlenebileceğine vurgu yapıldı.
Güney Afrika'nın 2010 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini almak için 10 milyon dolar rüşvet verdiği iddiasının Blatter'in istifa kararında etkili olduğunu belirten Le Temps gazetesi ise, "Başkan bu konunun beşinci dönem başkanlığını zehirleyeceğini biliyordu" ifadesine yer verdi.
Le Temps'de, Blatter'in istifa kararının "başarısızlığın kabulü" olarak değerlendireceği belirtildi.
Neue Zürcher Zeitung gazetesi ise, "Blatter, artık yük olmaya başladığı kurumda dördüncü dönemi sonunda görevi bırakmalıydı" yorumu yapıldı.


Neue Luzerner Zeitung gazetesi ise, Blatter'in istifa kararı açık bir şekilde "Yoğun dış baskılar" sonunda alındı" ifadesini kullandı.


24 Heures gazetesi ise, Blatter'in yerine kimin gelmesi gerektiği sorunu gündeme getirerek UEFA Başkanı Michel Platini'nin bile 2022 Dünya Kupası için Katar'a oy verdiği hatırlatıldı.
La Liberte gazetesi ise, futbolun küresel gücü olan FIFA'yı "Ürkütücü bir para basma makinası"na benzetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS