Fikret Orman: "Başkanlığa adayım"

Fikret Orman: "Başkanlığa adayım"

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş'ın 2016 yılı 1.Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Başkan Orman, Mayıs'ta başkanlığa aday olduğunu açıkladıktan sonra Vodafone Arena'nın açılış tarihi hakkında da bilgi verdi ve "Biz Boğaz'da yalı yapıyoruz, başka statlarla karşılaştırmak doğru değil" dedi.Siyah-beyazlı kulübün yapımı devam eden yeni stadı Vodafone Arena'da gerçekleştirilen 2016 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında açıklamada bulunan Orman, "Mayıs ayında yapılacak kongrede adayım" dedi.

Divan kurulu üyeleri bu açıklamasından sonra Fikret Orman'ı uzun süre alkışladı. Orman da üyelerden, birlikte çalıştığı yönetim kurulunu alkışlamalarını istedi.

- "Stadın ne zaman açılacağını önümüzdeki hafta açıklayacağız"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'nın yapımına 2 yıl 2 ay önce başladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Çok zor şart şartları olan bir inşaat alanıdır burası. Sonuç itibarıyla artık sonuna doğru geldik. Önümüzdeki hafta ne zaman açacağımızı açıklayacağız. Bununla alakalı pazartesi nihai toplantıyı yapacağız ve ne zaman açılacağını açıklayacağız. Buraya en kısa zamanda dönmek, takımımızı getirmek istiyoruz. Artık sayılı günler kaldı. Çatı kapanmaya başladı, mart ayının 15'ine kadar da bitecek. Drenaj bitmek üzere, lambaları takmaya başlıyoruz. Çimler bir daha değiştirilmeyecek, yenisi gelmeyecek. İçerideki alanların inşaatı devam ediyor."

Vodafone Arena'nın yatırım yapılarak oluşturulan bir tesis olduğunu vurgulayan Orman, "Beşiktaş'ın 110 senelik tarihinde yapılan yatırımın toplamından daha fazla yatırım yaptık. Fulya ve Akaretler'e bakmayın, onlar kat karşılığı yapılmış şeylerdir. Beşiktaş Kulübü, Türkiye'de bir kulübün yapmış olduğu en büyük yatırımı yapmıştır. Borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz? Bu konuda en çok biz endişe ettik. Ancak Beşiktaş'ın büyüme trendi artık sonuna gelmiştir. Stadımızın açılmasıyla beraber bu aşağı doğru inişe geçecektir" diye konuştu.

Fikret Orman, stadı bir an önce açma isteklerinin iki nedeni olduğunu vurgulayarak, "Bir tanesi finansmandan dolayı. Bir tanesi de maneviyattan dolayıdır. Bu stadı bitirmek istememdeki ana sebeplerden birisi büyüklerimizin sağlıklarında burayı görmelerini sağlamaktır. Bu aralarda ağabeylerimizi kaybettik. Onlara gösteremediğimizin üzüntüsünü yaşıyorum. Allah rahmet eylesin, babamın görmesini isterdim. Keşke daha evvel yapabilseydik, Süleyman (Seba) ağabeye gösterebilseydik. İnsanlar aramızdayken bunların mutluluğunu hep beraber yaşayalım isterdim" ifadelerini kullandı.

- "Bu stat açılacak ki kasamıza para girsin"

Fikret Orman, borçları düşürmek için stadı açmak istediklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz ilk geldiğimizde finansal fair play nedeniyle Avrupa'ya gidemedik. Gidemedik, bir anlaşma yaptık. Rakiplerimiz de yaptı. Şu anda onların gidemeyeceği gündeme geldi. Biz de UEFA'ya taahhütler verdik, bunun içinde stadın açılması da var. Bu stat açılacak ki geliri geri gelsin, borçlarımız aşağıya doğru düşüşe geçsin, kasamıza para girsin. Bizim gayretimizin en önemli sebebi budur. Bunu seçim malzemesi olarak kullandığımızı iddia edenler var. Onlara cevaben söylüyorum, bunun seçimle bir alakası yok. Beşiktaş şampiyonluğunu bu stadın içinde kutlasın diye bu stada bir an evvel dönmek istiyoruz."


Fenerbahçe - Beşiktaş maçı konuşulurken söyleyebileceğiniz 11 şey


- "Trabzonspor'un stadının lükslüğüyle bizimki bir değildir"

Fikret Orman, Vodafone Arena ile Trabzonspor'un yapımı devam eden stadıyla ilgili yapılan karşılaştırmalara de değinerek, şöyle devam etti:


"Arkadaşlar, her inşaatın kendine özgü bir maliyeti ve yapısı vardır. Trabzonspor'un stadının lükslüğüyle bizimki bir değildir. Biz boğazda bir yalı yapıyoruz. Bu rakamların içinde Katma Değer Vergisi vardır. Biz bir kuruşu hesap ederek işleri veriyoruz. Siz Sultanbeyli'deki bir evin maliyetiyle, lüksüyle boğazın kenarında yapılan bir dairenin lüksünü, maliyetini kıyas edebilir misiniz? Çok kısa sürede göreceksiniz, her konuda çok özel bir stat yaptık. Bu stadın her noktası özel malzemeyle yapılmıştır." 


- "Burada namusumuzla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz"

Yaklaşık 4 yıl önce göreve geldikleri siyah-beyazlı kulübün içinde bulunduğu durum hakkında üyelere bilgi veren Orman, o dönem gelirlerinin büyük bölümünün temlik altında olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:


İbrahim Üzülmez: 'İçimde kalan bir uktedir'

"Beşiktaş Kulübünün 80 milyon dolar geliri varken, 140 milyon dolar gideri vardı. O gün itibarıyla 328 milyon dolar borçla Beşiktaş Kulübünü aldık. Beşiktaş'ın küçülerek o borç yükünün altından kalkması mümkün değildi. Dolayısıyla Beşiktaş büyüyerek bu borcun altında çıkmak zorundadır. Yatırımlarını yapıp, cirosunu 80 milyon dolardan, 200-250 milyon dolar seviyelerine getirmesi lazımdır. Genel cirosu içinde borç yükünün oranlamasını aşağıya indirmek durumundadır. Bizim de yaptığımız budur."

Orman, kulübü 328 milyon dolar borçla devraldıklarını dile getirerek, "Bugün itibarıyla borcumuz 355 milyon dolardır. Bu 27 milyon dolar artışla beraber yapmış olduğumuz yatırımları hepiniz görmektesiniz. Bu yatırımlar Beşiktaş kaynaklarıyla yapılmıştır. Bu stat hepimizin özverisiyle yapılmıştır. Bize güvenen herkese Allah razı olsun. Bizler burada namusumuzla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Fikret Orman, kulübün geleceği için yönetim kurulu olarak yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, "Ben 4 senedir, işime toplam bir ay gitmedim. Biliyorsunuz işlerimden bir tanesi müteahhitliktir, dedikodu olur diye bir iş yapmadım. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım inanılmaz enerji ve motivasyonla çalışmaktayız" diye konuştu.

- "Şampiyonluğa kitlendik"

Spor Toto Süper Lig'de bir maç eksikliklerine rağmen lider olduklarını vurgulayan başkan Orman, "İyi bir kadromuz var, çok ahlaklı çocuklardan oluşuyor. İşlerine çok konsantreler. Beşiktaş Kulübü, tüm camiasıyla futbol takımının arkasındadır. Şampiyonluğa kitlendik. Allah nasip ederse, hep beraber bu sene şampiyonluğu yaşayacağımızı ümit ediyoruz" şeklinde görüşlerini aktardı.


Orman, futbolda bu sene 25,6 milyon avro bonservis bedeli elde ettiklerini buna karşın 11,8 milyon avro bonservis gideri harcadıklarını vurgulayarak, "Bu trendimiz devam edecektir. Artık 'al' devri bitmiştir, artık 'sat, yetiştir, daha ucuzunu bul onu da sat' devri başlamıştır. Bunlar doğaçlama, şansla olan şeyler değildir. Hepsini hesaplayarak yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


Siyah-beyazlı kulübün başkanı, amatör branşlarda da düşük bütçelerle başarılı bir şekilde yollarına devam ettiklerini kaydetti.


Yıldırım Demirören hastaneye kaldırıldı


- "Forma satışlarında 300 bini geçmiş durumdayız"

Fikret Orman, mağazacılık faaliyetlerinin iyi gittiğini, göreve geldiklerinde 21 olan Kartal Yuvası mağazalarının sayısının 70'i geçtiğini vurgulayarak, "Geldiğimizde senede 55 bin forma satılıyordu. Şu anda 300 bini geçmiş durumdayız. Takımımızın bu gidişiyle 400 binin üzerinde çıkacağız gibi gözüküyor. Bu inanılmaz bir sayıdır" ifadelerini kullandı.

Sponsorlukta önemli adımlar attığını anlatan Orman, "110 senede yapılandan daha fazla sponsorluk geliri elde ettik. Beşiktaş Kulübü geldiğimizi gündeki gibi değildir, çok prestijli bir kulüptür. Şu anda 237 milyon doların üzerinde sponsorluk anlaşması yapmış durumdayız. Rakiplerimize göre eskiden çok düşük olurken, hepsinin toplamından daha fazla sponsorluk geliri elde ettiğimizi ifade edebilirim" şeklinde görüş belirtti.


Yalçın Karadeniz: 'Beşiktaş'a çok gördükleri...'


- "Bolu'da arsa aldık"

Fikret Orman, Bolu'da bir arsa aldıklarını dile getirerek, "Bolu'da 32 bin 991 metrekare bir arazi satın aldık. Orada kamp tesisleri yapacağız. Tapusu Beşiktaş'a ait olan önemli bir tesis olacak. Aynı zamanda kongre üyelerinin kullanacağı bir tesis olacak. Ayrıca aldığımız tapulu arazinin haricinde orada bir oteli 20 seneliğine kiraladık. 74 odalı ve 157 yataklı bir otel. Hepsi beraber 15 bin 500 liraya kiraladık" diye konuştu.

Orman ayrıca, kulübün diğer tesisleriyle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında da üyeleri bilgi verdi.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS