Finansçılar Dünya Kupası'nı kimin kazanacağını hesapladı

Finansçılar Dünya Kupası'nı kimin kazanacağını hesapladı

Reuters finans uzmanlarının katılımıyla bir anket düzenleyerek Dünya Kupası'nı kimin kazanacağını tahmin etmelerini istedi.

Futbola finans yönünden bakan uzmanlara sorulan sorularda Dünya Kupası'nı kimin kazanacağı, finalistin kim olacağı ve kupanın gol kralının kim olacağı soruldu.

16-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan ankete 145 analist katıldı.

Almanya 145 analistin 43'ü tarafından Dünya Kupası şampiyonu olarak tahmin edilirken Brezilya da 37 oy aldı.

Finans uzmanları finalin Brezilya ile Almanya arasında oynanacağı yönünde fikir belirtti.

Johannesburg'daki EFConsult'ın şef ekonomisti Frank Blackmore "Almanya'nın yetenek ve disiplinden oluşan iyi bir kombinasyonu var. Oyunu bir oyuncu domine etmiyor" diye konuştu.

Renascença'da broker olan Luiz Roberto Monteiro ise "Birçok kişi Brezilya'nın kazanmasını istiyor, çünkü önceki kupadaki 7-1'lik Almanya fiyaskosunu unutmak istiyorlar. Ancak Brezilya'da sadece birkaç oyuncu öne çıkıyor. Neymar gibi. İyi bir takım ama yarı finali geçebileceklerini sanmıyorum" dedi.

Ankette gol krallığı için öne çıkan isim ise Lionel Messi oldu.

Finansçılar ev sahibi Rusya'nın ise en fazla 2. tura çıkabileceği tahmininde bulundu.

UBS'in yaptığı araştırmada ise Almanya'ya şampiyonluk için yüzde 24 şans verilirken Brezilya'ya yüzde 19,8, İspanya'ya ise yüzde 16.1 şans verildi. Bankanın modellemesine göre bu 3 takımdan birinin kupayı kazanma şansı yüzde 60.

JP Morgan'ın mart ayında Paris konferansında 100 müşterisiyle yaptığı ankette ise Almanya şampiyonluk için en güçlü aday seçildi.

Ankette Mısır'ın şans verilmeyen ülkeler arasında en yüksek performansı göstermesinin beklendiği de görüldü.

Bazı ekonomistler, standart ekonometri modellerini kullanarak Dünya Kupası tahminleri yaptı. Örneğin Commerzbank'tan Peter Dixon bu yöntemle yaptığı simülasyona dayanarak şampiyonun ya Brezilya ya da Almanya olacağını tahmin etti. Ancak Dixon "Ekonometri modelleriyle yapılan simülasyonlarda Suudi Arabistan'ın Panama'yı finalde yenerek şampiyon olabileceği bir evren de olabilir. Futbolun bu kadar sevilmesinin nedeni de bu" diyerek futbolla ekonominin farklı şeyler olduğunu vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS