Galatasaray'ın transferi FIFA'ya kaldı!

Galatasaray'ın transferi FIFA'ya kaldı!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Transfer Eşleştirme Sistemi'nde yaşanan sorun nedeniyle gündemde olan Alman futbolcu Kevin Grosskreutz'un Galatasaray'a transferiyle ilgili kararın FIFA tarafından verileceğini bildirdi.

TFF'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Grosskreutz'un transferi konusunda yaşanan sıkıntının çözümü noktasında sarı-kırmızılı kulübün başvurusunun FIFA'nın ilgili birimlerine iletildiği belirtilerek, "Gündemde olan transferle ilgili kararın FIFA tarafından önümüzdeki günlerde verileceğini özellikle belirtmek isteriz" denildi.


Açıklamada, FIFA'nın global düzeyde kullandığı Transfer Eşleştirme Sistemi'nin gece yarısı itibarıyla Türkiye'de kullanıma kapandığı da kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:


"Bu sistem kulüpler tarafından kullanılan ve federasyonlar ve FIFA tarafından denetlenen bir sistemdir. Sistemin bir transfere onay vermesi için işlemin yapıldığı iki kulübün girdikleri veri ve dokümanların eşleşmesi şarttır. Bu eşleşmenin ardından önce transferin yapıldığı federasyona, o federasyonun konfirmasyonunun ardından ise transferi yapan kulübün federasyonuna konfirmasyon için otomatik bir bilgilendirme yapılır. Konfirmasyonun ardından transfer sertifikası talebi gerçekleşir."


Transfer Eşleştirme Sistemi'nin kulüpler tarafından kendilerine verilen özel şifrelerle kullanılabilen oldukça kapsamlı bir uygulama olduğunun aktarıldığı açıklamada, "Bugün bazı gazetelerde yer aldığı şekilde, TFF'ye transfer için herhangi bir dosya iletilmesi ve TFF'nin bunu FIFA'ya göndermesi gibi bir uygulama kesinlikle bulunmamaktadır" ifadesi de kullanıldı.


Borussia Dortmund Kulübü de Grosskreutz'un transferi konusunda Galatasaray'la anlaşmaya varıldığını ve transferin gerçekleşmesinin beklendiğini açıklamıştı. Alman kulübünün açıklamasında, "Borussia Dortmund Kulübü, transferin gerçekleşmesi için Transfer Eşleştirme Sistemi'nde kanıtlanacak bir şekilde zaman ve resmi olarak istisnasız gerekli adımları atmıştır" ifadesini kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS