Dursun Özbek Galatasaray'ın borcunu açıkladı

Dursun Özbek Galatasaray'ın borcunu açıkladı

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, kulübün yaklaşık 220 milyon dolar borcu olduğunu söyledi.

Özbek, Türk Telekom Arena'da yer alan çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen olağanüstü mali genel kurulda, borçların yapılandırılması ve gayrimenkullerin değerlendirilmesi başta olmak üzere yetki talebinde bulundukları konularla ilgili üyelere bilgi verdi.


Galatasaray son dakika transfer haberleri (11 Temmuz)


galatasaray Kulübü'nde yaklaşık 9 aydır görevde olduğunu anlatan Dursun Özbek, "Yaklaşık 7,5 ay başkan yardımcısı, 1,5 ay da başkan olarak görev yapıyorum. Galatasaray'ın mali açıdan sıkıntısı olmadığını söylemiştim. Çünkü Galatasaray'ın mevcutlarına ve finansman dinamiklerine iyice vakıf olmuştum. Bunların kullanılması, yönetilmesi ve Galatasaray'a kazandırılması halinde sıkıntıların hepsinin ortadan kalkacağını planlamıştım ve görmüştüm. Galatasaray son 1,5 aylık dönemde borçlanmasının yanında çok efektif biçimde masraflarını karşılamış, kullandığı kredilerinin tamamını borç kapatmaya yönlendirdikten sonra da yaklaşık 150-160 milyon lira civarında da operasyonel payda üretmiştir. Sporcularımıza borcumuz yoktur. Basketbol şubesinde sadece belli bir oranda borcumuz var. Bu hafta onu da kapatacağız. Galatasaray'ın kasasında da 14,5 milyon avro var" diye konuştu.


Aynı adama aşıklar!


Galatasaray Kulübü Başkanı, kulübün geçmişten gelen borçlarının olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Kulüp mecburen belli bir oranda borçlanarak bugüne kadar geldi. Borç stoku oldukça yüksek. Yaklaşık 220 milyon dolar borcumuz var. Günün değişen ekonomik koşulları çerçevesinde borçlanmanın oranı değişiyor. 10 lira borçlanmamız karşısında bir finansman kuruluşuna 2,5 misli temlik verilmiş, aşağı yukarı yukarı 1,5 misli de gayrimenkul ipoteği verilmiş. Eğer bir firma iyi yönetiliyorsa bunlardan sadece bir tanesi yeterlidir. Dolayasıyla biz borçlanmamızın karşılığı gayrimenkul teminatı dışında verdiğimiz teminatları açığa çıkartmak istiyoruz. Galatasaray'ın operasyonlarına devam edebilmesi için bu temliklerin nakit olarak kasasına girmesi gerekiyor. Bir bankada 6 misli temlik var. O da yetmemiş hisse senetlerini rehin etmişiz. Bana bu temlikleri kurtarma, bu teminatları günün koşullarına uyarlama yetkisini verin."


Dünyanın dört bir yanından transfer haberleri (11 Temmuz)


Özbek, Riva'da 40 yıl önce kulübe kazandırılan arazinin bir an önce gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Riva'nın proje çalışmasını 2010 yılında kulübü yöneten yönetim hazırlamış ama orada kalmış. Üzerinden uzun bir süre geçmiş. Bu projeleri değerlendirelim, rafta kalmasın. Bize yetki verin bunun üzerinde çalışalım, siz onaylarsanız devam edelim. Elimizde bir proje var ama ruhsatları iptal olmuş. Bu ruhsatları yeniden çıkartalım. Riva'nın en iyi şekilde değerlendirilmesinin gereği var" ifadelerini kullandı. 


Süper Lig son dakika transfer haberleri (11 Temmuz)


 -"Değerlerimizi, mali dinamiklerimizi kullanalım"


 Dursun Özbek, Galatasaray Kulübü'nün yılda yaklaşık 40 milyon dolar faiz ödediğini dile getirerek, şunları söyledi:


"Bu 40 milyon dolar yazık günah. Değerlerimizi, mali dinamiklerimizi kullanalım. Bu borç stokunu, ödenen faiz yükünü azaltmaya çalışalım. Eğer bunu yapmazsak artık spordaki fair-play uygulaması bir müddet sonra Türkiye sınırlarının dışına çıkmamıza mani olacaktır. Sadece biz değil, dünyadaki bütün futbol kulüpleri bununla karşı karşıyadır. Bakın Barcelona gibi bir kulüpte transfer yasağı var. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Kendi finansal dinamiklerimizi hayata geçirip, borç yükümüzü azaltmamız lazım. Ödediğimiz faiz miktarı bize devamlı zarar yazıyor. Finansal fair-play kuralları gereği UEFA bize 3 yıllık izleme süresi veriyor. Bu 3 yılda 45 milyon avro zararın dışına çıkmamıza izin vermiyor. Bizim bunu dikkate alarak zarar etmememiz gerekir. Çalışmalarımızın da pozitif yönde olduğunu göstermemiz lazım."


Arda Turan Barcelona'da ilk 11'e girer mi? İspanyol gazeteciler yorumladı


Özbek, kulübü yukarılara taşımak istediklerini vurgulayarak, "Elimizde tuzlanmış, eskimiş ne kadar gayrimenkulumuz varsa artık bunların hayata geçirilmesi gereği var. Tabi bunları satarak değil, geliştirerek yapmamız lazım. Galatasaray Kulübü'ne hizmet için sizden yetki istiyoruz. Aldığımız emaneti çok daha yukarı taşımak için sizden bu yetkileri istiyorum" şeklinde konuştu. 


- Galatasaray Kulübü'nün 31 Mayıs itibariyle konsolide borç alacak farkının 871 milyon lira olduğu açıklandı.


Türk Telekom Arena'da yer alan çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen olağanüstü mali genel kurul toplantısının son bölümünde, 2015 yılı bütçe revizyonunun görüşmesi yapıldı.


Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demir, kulübün mali yapısıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Demir, sarı-kırmızılı kulübün 31 Mayıs itibariyle konsolide borç alacak farkının 871 milyon lira olduğu açıkladı. 


Demir, kulüp başkanı Dursun Özbek'in ödedikleri faizle ilgili yaptığı konuşmada lira yerine yanlışlıkla dolar ifadesini kullandığını belirterek, "Sayın başkanımız yıllık 40 milyon dolar ödediğimizi ifade etti. Burada para biriminde bir hata oldu. Bu yıl 40 milyon lira faiz ödedik" diye konuştu.


 - Ek bütçe kabul edildi


 Toplantıda Galatasaray Kulübü'nün 2015 yılı ek bütçesi de oy çokluğuyla kabul edildi.


Kulübün 119,9 milyon lira olarak onaylanan toplam gelir bütçesi 123,8 milyon liraya, 117,7 milyon lira olan toplam gider bütçesi ise 129,5 milyon liraya çıkarıldı.


Son olarak kürsüye çıkan Dursun Özbek, verdikleri destek dolayısıyla kulüp üyelerine teşekkür ederek, "Sizin bu desteğinize layık olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Güveninize layık olacağız" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS