Karşıyaka'nın yeni stadının yapımı durduruldu

Karşıyaka'nın yeni stadının yapımı durduruldu

Ankara 18'inci İdare Mahkemesi'nin geçen ay verdiği ihaleyi iptali kararına rağmen Karşıyaka'da yapımı devam eden 15 bin kişilik yeni stadın inşaatı, firmaya yeni hak edişlerin yapılmayacağı bildirilince durduruldu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava üzerine verilen ve 6 Ocak'ta taraflara tebliğ edilen mahkeme kararı sonrasında, zemin iyileştirme, kazıklama ve altyapı çalışmalarını sürdüren müteahhit firma Ali Acar İnşaat'a 18 Şubat'ta gönderdiği yazıda, Danıştay'a yapılan itirazdan sonuç çıkana kadar yeni hak ediş ödemesi yapılmayacağını bildirdi. TOKİ'nin tebligatı üzerine çalışmaları sonlandıran firma, stat arazisindeki iş makinalarının büyük bölümünü geri çekti.


Kabilesini kurtarmak için Türkiye'ye geldi


Karşıyaka yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TOKİ ve müteahhit firma Ali Acar İnşaat, Danıştay'ın bir an önce Ankara 18'inci İdare Mahkemesi kararının yürütmesini durdurmasını bekliyor. Bu arada Danıştay sürecinin uzaması halinde ihalenin tasfiyesinin gündeme geleceği kaydedildi. Yeni stat için 28 Ocak 2014'te TOKİ'nin yaptığı ihalenin tasfiye edilmesi durumunda, önümüzdeki süreçte Danıştay kararıyla yasal engeller kalksa dahi yeni bir ihale yapılması gerektiği bildirildi. Bu durumda, ilk etapta 2016 yılında bitirilmesi planlanan stadın inşaat süreci yine uzayacak, Karşıyaka, İlçe Stadı ve Yalı Tesisleri de yıkıldığıyla kalacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS