Mbia, Lucescu, Marko Marin ve UEFA tehdidi...

Mbia, Lucescu, Marko Marin ve UEFA tehdidi...

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, "Trabzonspor'un önünde çok büyük tehditler var. Bunların sıralaması yapıldığında UEFA tehdidini, en ağır tehditler arasında ilk sıraya yerleştirebiliriz" dedi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek açıklamalarda bulunan Usta, göreve gelmeden önce kulüple ilgili aldıkları bilgilerle geldikten sonra karşılaştıkları tablo arasında sürpriz sayılabilecek bir durumun olmadığını belirtti.


Usta, Türkiye'de bütün kulüplerin durumunun çok sağlıklı olmayabileceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bizim açımızdan da bakıldığında epey sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Acele ederek, yanlış karar almamamız lazım. Yavaş yavaş ama doğru adımlarla hedefe gitmek en doğru yol. Bu tarz yerlerde yapılan en büyük hata, şu veya bu nedenle bir an önce karar verilmesi için bir baskının ortaya çıkması. 'Bugün de geçti, hala karar alınmadı mı?' gibi baskılar olunca sarmal bir şekilde hatalar peş peşe geliyor. Hepimizin çok net bildiği bir tablo var ki eğer başarıya odaklandıysak bundan sonrası için doğru zamanda, doğru işleri yapmak gibi bir zorunluluğumuz var. Geçtiğimiz bir aylık süreçte mümkün olduğu kadar bu çerçevede hareket etmeye çalıştık. Bundan sonrası için de buna en üst düzeyde dikkat etmeye çalışacağız. Kulübümüzde çok acil, hemen karar verilmesi gereken çok konu var ama bunların hiçbirini 'acilen şu kararı verdik' şeklinde yapmak istemiyoruz. Acil kararlar verip, hata yapmaktansa zamanında emin adımlarla doğru kararlarla ilerlemeliyiz."


Bursaspor'da başkanlığa 7 aday


 - UEFA mali kriterleri 


Muharrem Usta, UEFA'nın mali fair-play kriterleriyle ilgili yaptırımları konusundaki çalışmaları anlatarak, "Tehlike devam ediyor. UEFA kriterleri açısından durumu, olabilecek en ağır durum. Türkiye'deki kulüpler arasındaki neredeyse en ağır durum, bizim durumumuz" dedi.


Trabzonspor'un önünde çok büyük tehditlerin hala devam ettiğini kaydeden Usta, "Bunların sıralaması yapıldığında UEFA tehdidini en ağır tehditler arasında ilk sıraya yerleştirebiliriz. UEFA'daki tehditten kurtulabilmek gerçekten çok zor. Sadece zararlardan kurtulmak için mayıs, haziran aylarına kadar Trabzonspor'un olağanüstü kar etmesi gerekiyor. Hala devasa bir bütçe açığımız var. Bunu kapatmak lazım ki radardan çıkabilesiniz. Bir şekilde ağır darbe almadan tünelin ucunu görebilmemiz lazım ama işimiz gerçekten çok zor. UEFA'nın verdiği bir tarih yok. Görüşmeler sürüyor" diye konuştu.


Kamuoyu baskısı hissetmediklerini vurgulayan Usta, "Popülist davranma ya da 'şu transferi yapmamız lazım' diye gündemimiz yok. Basında okuduklarımla bizim çizdiğimiz çizgi arasında çok net fark var. Basında gördüğümüz kadarıyla çok şey yapıyoruz ama biz onların yüzde 91'ini yapmıyoruz. Yapmayı da düşünmüyoruz" ifadesini kullandı.


Fikret Orman'dan transfer açıklaması


 - Lucescu cevabı 


Muharrem Usta, Lucescu'nun takımın başına getirilmesiyle ilgili bir soru üzerine şu ifadeleri kullandı:


"Kulüp politikası olarak çizdiğimiz yoldan gideceğiz. Teknik direktör konusu da bunlardan biri. Trabzonspor'un sorunu teknik direktör sorunu değil. Kamuoyunun hakkıdır tabii ki bu konudaki gelişmeleri öğrenmek ama 'ne oldu, ne oluyor, tarih geldi, vakit geldi' deniyor. Hiçbir şey olmayacak, tarih de gelmedi. Kendimizi baskı altında hissetmeden en doğru kararı vermek istiyoruz. Bu isimlerden birisi Lucescu'dur. Benim için aslolan hoca seçimini yaptığınızda bu seçimin arkasında durmayı becerebilmektir. Seçim gecikebilir, hiç duymadığımız başka bir isim olabilir ama doğru adım atmak istiyoruz ki arkasında uzun süreli durabilelim. Tek başına teknik direktör sorunu olsa kafayı buna takar hemen de bitirirdik ama öyle değil."


 - Mbia ile devam 


Usta, ekonomik sorunlar yaşadıkları Mbia konusunun netleştiğini de anlatarak, şunları söyledi:


"Mbia ile yola devam ediyoruz. Kulüplerin içinde çeşitli sorunlar oluyor. Mbia ile de sözleşmeden kaynaklanan ödeme gecikmesiyle ilgili sorun oldu. Ayrılınca da medeni ayrılmanız gerekir. Devam edecekseniz de oyuncunuz en üst motivasyonla devam etmeli. Mbia biçim açımızdan önemli bir oyuncu. Son gelinen noktada devam yönünde karar alındı. Gördüğüm kadarıyla motivasyonu oldukça iyi. Yeni sayfa açarak, buradaki hayatına devam ediyor. Büyük zarardan kar ederek yola devam ediyoruz. Mbia'nın bu takıma çok şey vermesi lazım ve verebilecek kalitede birisi. Bu konuyu artık kapattım. Bence hepimizin kapatması lazım. Aynı sözleşmeyle devam ediyor."


Podolski tedavi için Almanya'ya gitti


 - Futbolcuların ücretlerinde indirim konusu


 Başkan Usta, kulüp içindeki ücretlerin dengeli olmasının başarının anahtarı olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti:


"Kulüp içinde ücretlerin dengeli olması başarının anahtarıdır. Aynı takımda oynayan oyuncuların arasında uçurum varsa bu bazen huzursuzluk şeklinde ortaya çıkıyor. Bütün harcamaların disiplin altına alınması lazım. Giderlerimiz içinde oyuncu maliyetleri çok yüksek. Kalabalık oyuncu kadromuz var. Yapılması gereken bunu dengeye oturtmak. Kadroyu belli sayıya çekmemiz lazım. Eğer mümkün olabiliyorsa, bu baskıyla da olmaz, fiyatların rehabilite edilmesi gerekiyor. Bu rehabilitasyon kesinlikle oyuncularla kulübün gerçekten buna inanarak yapmasıyla olacak bir iştir. Oyuncularımızın bu konuda çok iyi niyetle inanarak, böyle bir sürece katkı sağlayacaklarına inanıyorum. Sürpriz olmazsa benden daha fazla oyuncularımızın buna sahip çıkacağına inanıyorum. Bu konuda girişim yapıldı ve bence iyi bir sonuç elde edeceğiz."


Muharrem Usta, Marko Marin'in takımdan ayrılacağı yönündeki haberlere ilişkin ise "Marko Marin özelinde değil ama kadro kalabalık. Her açıdan bakıldığında kadroyu daha sağlıklı bir zemine oturtma durumu söz konusu. Bunun için de kimin gidip kalacağı, kimin fiyatında iyileştirme yapılacağı konuları biraz kulübün içinde kalsın. Kulübün şu anda buna ihtiyacı var" ifadesini kullandı.


Usta, şike süreciyle ilgili mücadelelerinin süreceğini de vurgulayarak, "Kendi hakkımızı savunuyoruz. Baskı, zulüm, işkence yok arkadaşlar. Kendi hakkımızı savunurken sonuna kadar Trabzonspor başkanı olarak atmamız gereken adımlardan zerre kadar taviz vermemiz mümkün değil" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS