Son Dakika

Mesut Özil vergi kaçırmakla suçlanıyor

A A

03.12.2016 - 09:30 Son Güncelleme:

Futbolda son dönemde ortaya çıkan sızıntılara yenileri eklendi. Hedefte Mesut Özil, Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho gibi isimler var.

Mesut Özil vergi kaçırmakla suçlanıyor

Futbolda şike iddianamesi tamamlandı

L'Equipe, Der Spiegel ve El Mundo gibi önemli gazetelerin muhabirleri yedi ay süren bir araştırmacı gazeteciliğe imza attılar ve aralarında çok önemli yıldızların ve kulüplerin yer aldığı bir vergi kaçırma sistemini ortaya çıkardılar.

Bu belgeler önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Ancak ilk iddialar ortaya atılmaya başladı bile. 

Belgelere göre, Ronaldo, "vergi cennetleri" olarak bilinen Karayip ülkelerinden Birleşik Krallık Virjin Adaları ve Avrupa ülkesi İsviçre'deye kayıtlı şirketler üzerinden, İspanya devletinden toplamda 150 milyon euroluk vergi kaçırdı.

Goal Türkiye'de yer alan habere göre Portekizli yıldız, menajeri Jorge Mendes tarafından organize edilen bir şema dahilinde, ilk olarak 2009 - 2014 yılları arasında Birleşik Krallık Virjin Adaları'ndaki Tollin isimli şirket aracılığıyla 74.8 milyon avro; ikinci olarak ise imaj haklarını kapsayan 2015 - 2020 dönemi için ise 31 milyon avroluk vergi kaçırdı. Diğer saptamalarla birlikte Ronaldo'nun kaçırdığı vergi miktarının 150 milyonu bulduğu konuşuluyor.

Jorge Mendes tarafından organize edildiği düşünülen bu sistemden faydalanan tek yıldız, Ronaldo değil. Portekizli'yle Real Madrid'de çalışan Jose Mourinho da, İsviçre'de bir Birleşik Krallık Virjin Adaları şirketine ait bir hesap aracılığıyla 12 milyon euro vergi kaçırdığı tespit edilmiş durumda.

Alman gazete Der Spiegel'e göre bu yöntemlerle çok yüksek miktarda vergi kaçıran yıldızlar arasında Mesut Özil de yer alıyor.