Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın

Beşiktaş'ın genç yıldızı Orkan Çınar, mücadelelerde gösterdiği üstün performans ile tüm dikkatleri üzerine çekti. İşte genç futbolcunun Almanya'da başlayıp Türkiye'ye uzanan hayat hikayesi...Sene 1990

Sene 1990... İnegöllü 29 yaşındaki Meriç Çınar, geçim sıkıntısı ve daha iyi bir gelecek derdi ile toplar bavulunu, vedalaşır eşiyle, çıkar gurbete.
Babası dönercide çalışır

Almanya'da denemek ister şansını; Dortmund'da. Önce bir dönercinin yanında başlar çalışmaya, ardından da sıra gelir kendi mekanını açmaya... Biraz da para yapınca aldırır eşini de yanına.
Kulağına 'Orkan' der
Çınar ailesi Dortmund'da işleri biraz yoluna koyunca bir mutluluk daha eklenir hayatlarına. 29 Ocak 1996 tarihinde bir bebekleri olur; bir oğulları. Babası fısıldarken adını kulağına; "Orkan" der,
"Orkan Çınar!"
Neden Orkun değil de Orkan
Peki neden "Orkun" değil de Orkan?
Orkan, Almanca'dır. Kasırga demektir, şiddetli rüzgar yani.

Hem Almanlara yabancı olmasın, hem de Türkçe anlamı bulunsun diye gelmiştir bu isim aklına, doğrusu pek de yakışmıştır evladına.
Gel zaman git zaman
Gel zaman, git zaman.
Orkan'ın ilk adımlarını attığı yıllarda Dortmund'dan Berlin'e taşınmışlar. Berlin hem daha büyük, hem de daha hareketli. Meriç Bey "Berlin'de işlerim daha da iyi olur" demiş, başlamış yine kesmeye döneri. Okul saatleri dışında artık oğlu da yanında. Babası kesiyor, oğlu servis yapıyor. Döner-salata satıyor. Bu arada futbol oynamaya da başlıyor.
Bayern ister
Füsche Berlin takımında başlıyor topun peşinden koşmaya, Hertha Berlin'in alt yapısına geçiyor sonra. İşte orada parlıyor yıldızı. Yaşı ilerleyip de gençliğe adım atacağı sırada Bundesliga takımları giriyor sıraya. En önemlisi de Alman devi Bayern Münih. Bir de Hoffenheim var. Wolfsburg da istekli.
Yolu Wolfsburg'a düşer

Berlin - Münih 600 kilometre. Bunu duyan annesi; "Olmaz" diyor, kestirip atıyor. Nedeni mesafe. "Ben oğlumu o kadar uzağa yollamam" diyor, teklif geri çevriliyor. En yakın yer olarak 200 kilometre ile Volfsburg öne çıkıyor, buna izin veriyor. Ve Wolfsburg'un alt yapısı Orkan'ın asıl yetişme yeri oluyor. Zaten kendisi de daha sonraki bir röportajında, "Orada geçirdiğim yılları unutmam" diyor.
Fürth'te kadro dışı nedeni uyanamaması

Artık Orkan ismi yayılıyor Almanya'da, profesyonellik geliyor peşi sıra. Çeşitli takımlarda oynuyor, son olarak da Greuther Fürth takımındayken "Her sabah 07.00'de herkes antrenman sahasında olacak" komutuna bir türlü uyamayınca kadro dışı bırakılıyor.
Gaziantep yolları
Diyorlar ki sonunda 19 yaşındaki delikanlıya, "Seni Türkiye'ye gönderelim. Kiralık oyna, dönersin sonra."
"Türkiye" deyince bir heyecan ki sormayın! Derhal kabul ediyor, 19 yaşında Gaziantepspor'a kiralık olarak geliyor. Yarım sezonluk kiralık döneminin ardından kulüp bonservisini de alıyor, Orkan para da kazanıyor. Kazanır kazanmaz da hemen babasını arıyor; "Artık Almanya defteri kapandı baba!"
Caner Erkin kramponuna basar, yırtılır
10 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
Memleketleri İnegöl'de bir ev alıyor ailesine... Almanya'dan kesin dönüş yapıyorlar onlar da. Ne de olsa oğulları Orkan, futbolda bir kasırga!
Fenerbahçe ile oynadıkları bir maçta Caner Erkin ayağına basında kramponu yırtılıyor. Gözleri dolu dolu, "Ben ne yapacağım şimdi" diye düşünürken maçtan sonra kara kara Elyasa abisi diyor ki ona; "Oğlum ne var kahrolacak! Söyle Caner abine, göndersin yenisini!"
Caner'den yeni krampon ister
11 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
Öyle yapıyor. Televizyon mikrofonuna söylüyor, ayakkabasını kameraya gösteriyor. Caner de yeni krampon yolluyor ona. İkisi de bir süre sonra Beşiktaş haberleri">Beşiktaş'ta buluşacaklarını tahmin edebilirler miydi acaba?
Ayağı kırılır
12 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
Orkan, tam uyum sağlıyor ki Gaziantepspor'a ayağı kırılıyor. Bir süre oynamıyor. İyileşip de forma giymeye başlayacağı sırada Beşiktaş haberleri">Beşiktaş'la oynadıkları hazırlık maçında yine sakatlanmaz mı? Bu kez 3 ay kalıyor futboldan uzakta.
Ve Beşiktaş
13 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
Ama Beşiktaş haberleri">Beşiktaş'ın radarına girmiş bu arada, 24 Temmuz 2017'de de imzayı atıyor Kara Kartal'a...
Takımda yıldızlar var.
Kasırga'ya sıra ne zaman gelecek acaba?
O şans Manisaspor maçında gelir
14 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
Bekliyor sabırla. Bekliyor, çalışıyor. Çalışırken de "Daha yaşım genç. Ne şanslı bana ki böyle bir takımda böyle yetenekli oyuncularla birlikteyim. Quaresma'dan, Babel'den hepsinden bir şeyler öğreniyorum" diye düşünüyor.
Ve şansı buluyor Orkan.
Önce Manisaspor'la Ziraat Türkiye Kupası'nda gösteriyor kendini...
Şampiyonlar Ligi hayali
15 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın

Sonra da Almanya'daki Leipzig maçı.
Öyle oynuyor ki... Almanlar bile hayran kalıyor, "Yahu bu çocuk bizden mi gitmiş" diye inanamıyorlar gözlerine. Gollük bir pas veriyor Lens'e, kaleci kurtarıyor. Bir gollük pas da Talisca'ya atıyor, o golü yapıyor. Zaten yaptığı en iyi iş bu; asist üstüne asist; rekor kırıyor!
Hikaye aslında daha yeni başlıyor
16 / 16
Orkan Çınar'ın hiç bilinmeyen öyküsü: Caner abi kramponumu yırttın
İşte "Kasırga" Orkan'ın 21 yaşına kadarki hikayesi bu. Sonrasını o yazarken biz de şahit olacağız. (DHA)
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS