Son dakika... Fenerbahçe ve Galatasaray'dan TFF'ye ortak başvuru!

Son dakika... Fenerbahçe ve Galatasaray'dan TFF'ye ortak başvuru!

Son dakika... Fenerbahçe ve Galatasaray'dan TFF'ye ortak başvuru!

Kadın futbol takımı kuracak olan Galatasaray ve Fenerbahçe, TFF'ye birlikte başvurarak, kendilerinin Turkcell Kadınlar Süper Ligi'nden başlatılmasını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Futbolda erkeklerin yeni sezonunun birinci haftası geride kaldı. Dört büyükler lige galibiyetle başladı. Yeni sezonda kadınların mücadelesinin de daha heyecanlı olması bekleniyor. Çünkü ezeli rekabetin kadınlar futboluna da gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda Galatasaray ve Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) ortak bir başvuru yaptı.

Statü değişikliği talep ettiler

Kadın futbol takımları kuracaklarını daha önce deklare eden ve bunun için somut adımlar da atan iki ezeli kulüp, Süper Lig'de şampiyonluk yaşayan kulüplerin kadın futbol takımlarının da doğrudan en üst ligden; yani Kadınlar Süper Ligi'nden yarışa başlatılmalarını talep etti. Fenerbahçe ve Galatasaray, 14 Temmuz'da TFF Genel Sekreterliği'ne ortak imzayla gönderdikleri dilekçede, 2021-2022 Kadınlar Süper Ligi Statüsü'nün değiştirilerek, kendilerine bu olanağın yaratılmasını istediler. İşte iki kulübün statüde yer verilmesini istedikleri hüküm:

İşte Fenerbahçe ve Galatasaray'ın önerdiği hüküm

"2021-2022 Kadınlar Süper Ligi müsabakaları 2020-2021 sezonunda Kadınlar 1. Ligi'nde yer alan 12 takım ve 2020-2021 sezonunda Kadınlar 2. Lig'den terfi eden 4 takımın yanı sıra geçmişte Süper Lig'i şampiyon olarak bitirmiş olan kulüplerin kurulmuş veya kurulacak olan takımları da TFF'nin resmi sitesinde açıklanacak olan son başvuru tarihine kadar TFF'ye yapacakları başvuru ile Kadınlar Süper Ligi'nin 2021-2022 sezonuna katılım gerçekleştirebilecektir."

5 şampiyon en üstten başlasın

TFF, bu talebi kabul ederse, zaten Kadınlar Süper Ligi'nde yer alan ve geçen sezonu şampiyon bitiren Beşiktaş'ın yanı sıra Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Medipol Başakşehir ve Bursaspor da yarışa dahil olabilecek. Fenerbahçe ve Galatasaray, taleplerinin kabul edilmesi halinde Türk kadın futbolunun gelişimi açısından da son derece yüksek önem taşıyacağı vurgulandı. Galatasaray Kulübü, kadın futbol takımının teknik direktörlüğü için eski futbolcu Nurcan Çelik ile anlaştığını ilk olarak Ajansspor duyurmuştu.