Spora siyaset karıştırınca böyle oldu

Spora siyaset karıştırınca böyle oldu

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC), 2016 AFC Şampiyonlar Ligi'nde yer alan Suudi Arabistan ile İran kulüpleri arasındaki maçların tarihlerinin, iki ülke arasındaki gerilim nedeniyle değiştirildiğini açıkladı.

AFC'den yapılan açıklamaya göre, organizasyon kurulu, icra kurulu, Suudi Arabistan ve İran'ın futbol federasyonlarının taşıdığı güvenlik kaygısına ilişkin bağımsız bir değerlendirme yapıncaya kadar iki ülkenin A, B, C ve D gruplarında bulunan takımlarının birbirleriyle yapacağı karşılaşmaların tarihlerini değiştirdi. Önceki program doğrultusunda ilk 3 haftada oynanması planlanan iki ülkenin kulüpleri arasındaki karşılaşmaların, 5 ve 6. haftalara alınması kararlaştırıldı.


İcra kurulunun, konuyla ilgili değerlendirmesini tamamlamayı planladığı 15 Mart'a kadar Suudi Arabistan-İran ilişkileri normale dönmediği takdirde maçların tarafsız sahada oynanacağı belirtildi.


Açıklamada ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ile İran'ın kulüpleri arasındaki müsabakaların tarihlerinde bir değişiklik yapılmasa da iki ülkenin ekipleri arasında İran'da yapılacak maçların dikkatlice izleneceğini bildirildi. İran Futbol Federasyonu'ndan, güvenlik planı sunması talebinde bulunulduğu ve maçlara, AFC tarafından güvenlik yetkilileri atanacağı kaydedildi.


'Türk futbolunu yayıncı kuruluş yönetiyor'


Suudi Arabistan Futbol Federasyonu, milli ve kulüp takımlarının İran'da maç yapmayacağını açıklamıştı.


Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ocak'ta aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.


Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. Devamında ise İran'ın Yemen'deki büyükelçiliği vurulmuş, İran da saldırıyı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS