Trabzonspor camiasından tepki yağıyor

Trabzonspor camiasından tepki yağıyor

Trabzonspor'un 2-1 mağlup olurken 4 futbolcusunun kırmızı kart gördüğü deplasmandaki Galatasaray karşılaşmasında kararlarıyla maça damgasını vuran hakem Deniz Ateş Bitnel, bordo mavili camiada çok büyük tepki gördü.

Karşılaşmada hakem Deniz Ateş Bitnel, Trabzonspor'dan Özer Hurmacı, Aykut Demir, Cavanda ve Salih Dursun'u kırmızı kartla oyun dışına gönderirken ihraç edilen Salih Dursun'un da, "hakeme kırmızı kart" gösterdiği maç olarak Türk futbol tarihine geçti.


DİVAN KURULU BAŞKANI: "AĞIR BEDELLER ÖDETİLMELİ"


Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, yaptığı açıklamada, "Türk futbol tarihinin en kara gecesini yaşatan TFF ve kara vicdanlı hakemlerini vicdanları ile başbaşa bırakmak, Trabzonspor kamuoyuna yetmez. Buna sebep olanlar ağır bedeller ödemez ise hiç kimse huzur bulamaz" dedi.


SİYAH SAYFALARLA ÇIKTILAR


Trabzon kamuoyu, Türkiye Futbol Federasyonu ve MHK başta olmak üzere tüm futbol kurumlarına adeta ateş püskürdü. Yerel gazeteler, ağırlıklı olarak siyah zemin kullandıkları sayfalarla müsabakayı okuyucularına duyurdular. Gazetelerin yazı ve başlıklarında çok ağır ifadeler kullandığı da dikkati çekti.


İlkhaber Gazetesi, "Ölüm ilanı. Türk futbolu dün gece Türk Telekom Arena'da katledildi. Başımız sağolsun.. Yüz karası. Hakem Deniz Ateş Bitnel futbol tarihine geçecek bir utanç gecesine imza attı" diyerek hakeme tepki gösterdi.


Günebakış Gazetesi, "Allah adaletinizin belasını versin" başlığının altında, "Adaletsiz Federasyon'un adaletsiz hakemleri Trabzonspor'u biçmeye devam ediyor. Türk futbolunun utanç gecesi! Trabzon'un ocağına ateş düşürdüler" ifadelerine yer verdi.


Galatasaray - Trabzon maçına dair atılmış en iyi 14 tweet


"BU KART SADECE BİTNEL'E DEĞİL.."


Karadeniz Gazetesi, "Kara vicdana kırmızı kart. Hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart göstererek tüm Trabzon ve Anadolu'nun duygularına tercüman olan Salih Dursun'u alkışlıyoruz. Bu kırmızı kart sadece Bitnel'e değil, sezon boyunca Trabzonspor'un hakkını gasp eden Cüneyt Çakır'a, Süleyman Abay'a, Alper Ulusoy'a, Çağatay Şahan'a, Ali Palabıyık'a ve bunları bizim başımıza musallat edenlere" yorumunu yaptı.


"ÇIK DIŞARI, SENİN BU SAHALARDA YERİN YOK"


Taka Gazetesi, "TFF'ye de MHK'ye de hakeme de kırmızı! Futbolumuzun utanç gecesi. Trabzonspor'un Galatasaray maçını katleden ve 4 futbolcumuza kalleşçe kırmızı kart gösteren Deniz Ateş Bitnel, futbol tarihine kara leke bıraktı. Salih Dursun'dan hakeme: Çık dışarı, senin bu sahalarda yerin yok. Defol git! Deniz Ateş Bitnel dün akşam derbiyi katletti" ifadelerini kullandı.


Kuzey Ekspres Gazetesi, hakeme Galatasaray forması giydirdiği sayfasında, "Bitnel eliyle katliam! Hiç bu kadar alenen olmamıştı. Dün akşam Trabzonspor adeta katledildi. Rezalet yaşandı, futbolun baronları Galatasaray'ı korumak için Trabzonspor'u resmen kurban etti. Bu tiyatro herkesin vicdanını yaraladı" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.


Galatasaray - Trabzonspor maçı capsleri


"DÜŞÜN ARTIK YAKAMIZDAN"


Son Nokta Gazetesi ise, "Kirli düzene dur kartı" başlığının altında, "Türk futbolunun utanç gecesinde devrim gibi protesto. TFF'si, MHK'si.. Düşün artık yakamızdan.. Çekin gidin. Bir rezil hakem daha çıktı, Türk futbolunun ne kadar kirli olduğunu bir kez daha belgeledi. Salih Dursun, tarihi protestosuyla bu kirli düzene dur diyerek milyonların sesi, Anadolu'nun da kahramanı oldu. Türk futbolu İstanbul'da dünyaya rezil oldu" sözlerine yer verdi.


Mehmet Ali Yılmaz: "Kimse sahipsiz zannetmesin"


Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "Galatasaray maçında tam bir hakem faciası yaşanmıştır. Trabzonspor büyük bir camiadır. Kimse sahipsiz zannetmesin" dedi.


Trabzonspor Onursal Başkanı ve Spordan Sorumlu eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz, Galatasaray maçında yaşanan olaylara sert tepki gösterdi. Yılmaz, "Trabzonspor büyük camiadır. Herkes ayağını denk alsın. Trabzonspor her isteyenin istediğini yapacağı bir kulüp değildir" diye konuştu.


Onursal Başkan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:


Kırmızı kartını alan protestoya koştu


"Galatasaray maçında futbol adına utanç ve yüz kızartan görüntüler yaşanmış, Trabzonspor büyük haksızlığa uğratılmıştır. Artık bıçak kemiğe dayandı. Trabzonspor'un hakkını gasp edenler bunun hesabını verecektir. Bundan kimse kurtulamaz. Trabzonspor sahipsiz değildir.


Türk futbolunun ve Trabzonspor'un kaderi ile kimse oynayamaz. Bu ateş herkesi yakar. Konuşanlar ve karar alacak olanlar dikkatli olmalı. Sonra altında kalırlar. Fair-play çerçevesinde, kurallara uyulmalı. Düdükler doğru çalmalı. Temiz bir futbol sayfası mutlaka açılmalı."


Kulaçoğlu: "Hiçbir şeyi değiştirmeyecek"


Trabzonspor Kulübünün eski başkan adayı Prof. Dr. Hakan Kulaçoğlu, Galatasaray-Trabzonspor maçında hakem skandalı yaşandığını, ancak bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyledi. 


Kulaçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımlardan ziyade hakem için kötü bir maç olduğunu belirterek, "Skandal bir hakem yönetimi vardı" dedi. 


Trabzonspor'un ilk yarıda penaltı pozisyonları olduğunu, hakemin bunları vermediğini öne süren Kulaçoğlu, "Penaltıya daha uzak olan pozisyonu çaldı. Çifte standart önemlidir. Aynı hatalar, Aykut (Demir) örneğinde olduğu gibi İstanbul takımlarına karşı ikinci sarı kartı gösterebilir miydi? Bunun sebebi çok kötü hakem olduğu için mi, Trabzonspor'a kasıt olduğu için mi, bahis mi, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) veya Merkez Hakem Kurulunun (MHK) Trabzonspor'a karşı tavrı mı, bunu çözmek çok zor" diye konuştu. 


Trabzon basını Deniz Ateş Bitnel'i yerden yere vurdu


Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta'nın olaylar sonrasında düzenlediği basın toplantısında çok güzel açıklamalar yaptığını ifade eden Kulaçoğlu, şöyle devam etti: 


"Muharrem Usta'nın açıklamaları çok sağduyuluydu. En azından bir önceki başkanla bu başkan arasındaki farkı ortaya koydu. Yaklaşım, nezaket, söylem ve taraftarı olaya hazırlama açısından olumluydu. Yine de tüm bu söylemlere karşın değişen bir şey olacağına inanmıyorum. Diyelim ki bu hakeme sezon sonuna kadar maç verilmedi. MHK tümden görevden alınabilir ya da istifa edebilir. Trabzonspor'un sadece bir maçında haksızlık yapıldı. Geçen sene de yapıldı. Bir maçta yapılan hata nedeniyle MHK'nın istifa etmesi çok mantıklı değil çünkü her takım aynı şeyden şikayetçi. Bir maçtan değil, koca bir olaydan bahsediyorum. Koca bir olayı Deniz Ateş Bitnel mi yaptı ya da gönderilmesi bunu değiştirecek mi? Bu kararların arkasında ne olduğunu bilmemiz mümkün değil. Galatasaray kötü gidiyor kurtarma operasyonu mu, Mustafa Denizli lobisi var deniyor o mudur, Trabzonspor'a karşı bir şey midir? Trabzonspor'a karşıysa hangi seviyedendir?"


 - "Türk futbolunun temizlenme ihtimali yok" 


MHK'nin sürekli değiştiğini, ancak düzelen bir şey olmadığını iddia eden Kulaçoğlu, "Hangi havuzdan yeni birini getirip MHK'nin başına atayacaksınız. Türk futbolu baştan bozuk ve temizlenme ihtimali yok. Türkiye'de kirli bir futbol sistemi var ve herkes bu sistemin içinde kalmaya çalışıyor, bu sistemin içinde kalarak bu kirliliği temizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.


Dış basında Galatasaray - Trabzonspor maçı


"2010-2011 sezonunun hesabı görülmeden Trabzonspor'un liglerde mücadele etmesine gerek yok" diyen Kulaçoğlu, şunları söyledi:


"Çünkü orada ezilen ve hakkı yenen kulübün hakkını kimse vermez artık. İspatlanmış, hakkın yeniyor, 'eyvallah' diyorsun. Demiyor gibi duruyorsun ama camianın güçlü figürleri diyor. 'Fenerbahçe şike yapmıştır, kupamızı verin' diyemiyorsan neyi konuşuyorsun? İzin verilmiş isyan sınırı var ve oraya kadar konuşup ötesini söyleyemiyorsun. O zaman bunları konuşmanın anlamı ne." 


- "Profesyonel hakemlik de çözüm olmaz" 


Hakan Kulaçoğlu, uygulanmaya başlanan profesyonel hakemliğin de yaşananları önleyemeyeceğini vurgulayarak, tüketici değil, üretici futbola sahip olunması gerektiğine dikkati çekti. 


Haluk Ulusoy federasyonu döneminde hakemlerin yönettikleri maçlardan iyi paralar almaya başladığını hatırlatan Kulaçoğlu, şöyle konuştu:


"İyi para verdiğiniz ekip sizin ekibinizdir. O ekiple iyi şey de yapabilirsiniz kötü şey de. Federasyon, paralı hakem aldığı ve çok iyi para verdiği zaman hakem kimin dediğini yapacak, yine federasyonun. Federasyon ya da MHK kötü bir şey diyorsa yine onun dediğini yapacak. Böyle neyi düzelteceğiz? Bir karar vermemiz lazım. Güçlüyü kollamayacak, futbola siyaseti sokmayacağız. Tüketici değil üretici futbolumuz olacak. Bunlara karar verirsek hakemlik bedava da olur."


Galatasaray - Trabzon maçına dair atılmış en iyi 14 tweet


- Salih Dursun'un hareketi 


Kulaçoğlu, dün oynanan karşılaşmada güzel olayların da meydana geldiğini belirterek, "Bugün Türkiye'deki en vasat oyunculardan biri Salih Dursun çıktı, dünya futbol tarihine geçecek bir olay yaptı. İsterse federasyon 200 maç ceza versin, dünya tarihine geçti" dedi.


Salih'e verilen paranın çok fazla olduğunu çünkü kendisinin vasat bir oyuncu olduğunu ifade eden Kulaçoğlu, "Artık bundan sonra oynasın veya oynamasın tarihe geçti. Çocuk 'bu rezillik' dedi ve bir şey yaptı. Bu maçın yankıları birkaç hafta sürer" diye konuştu. 


Deniz Ateş Bitnel'in günah keçisi seçileceğini vurgulayan Kulaçoğlu, şunları kaydetti:


"Hakemin kasıtlı yaptığını ispatlarsan en fazla hakemlikten men edersin. Türk futbolunda önemli bir figür mü kendisi, değil. Herkes ona yüklenecek, herkes kendini temiz zannedecek. Cüneyt Çakır hakkındaki görüşüm de farklı değil. O da sistemin bir parçası. Türkiye'de yönettiği maçların hepsi sıkıntı. Avrupa'da fena yönetmiyor. Türkiye'de daha önce hakemliği bırakan da oldu. Başka bir Deniz hakemliği bıraktı, düzeldi mi düzelmedi. Türkiye yeni Denizler çıkartıyor. Çoban'ı gitti Bitnel'i geldi, o gider başkası gelir ama yine değişmez." (AA-DHA)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS