Türk bilim insanlarının projesi: Sanal ortamda taktik antrenman

Türk bilim insanlarının projesi: Sanal ortamda taktik antrenman

Anadolu ve Hacettepe Üniversitesinde görevli iki öğretim görevlisinin yürüttüğü proje kapsamında üretilmesi planlanan "Taktiksel Futbol Antrenmanlarında Sanal Gerçeklik Cihazı" ile futbolcular, 3 boyutlu (3D) gözlük ve özel giysilerle sanal ortamda taktiksel antrenman yapabilecek.

Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Onur Cerrah ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Ruhi Soylu'nun üzerinde çalışmalarını yürüttüğü cihaz ile antrenörler, bilgisayarda istediği pozisyon anını oluşturacak ve oyunculara yeşil sahalara benzer bir ortamda eğitim verilecek. 

Sistemden, sporcuların reaksiyonları, doğru pas tercihleri, pas zamanlaması, şiddeti ve açısı gibi performans verilerini alabilecek antrenörler, oyuncuların, müsabaka anında farkındalıklarını, karar verme becerilerini, taktiksel bilgilerini görecek ve bu bilgiler doğrultusunda da gelişimlerini takip edecek.

Cerrah ve Soylu'nun yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştıkları ve bir yıl içinde tamamlamayı hedefledikleri cihazın, 3D görme ve işitme, kullanıcının vücut ve uzuv pozisyonlarını saptama ve topun çarpmasını vücutta hissetmesini sağlayan titreşim ve geri bildirim gibi parçaları bulunacak.

 - "Türk futboluna katkı sağlayacağız" 

Cerrah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soylu ile yürüttükleri proje için teorik patent başvurusunu gerçekleştirdiklerini ve Türk Patent Enstitüsünden bunun onayını aldıklarını bildirdi. 

Ürünü geliştirmeye yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirten Cerrah, "Şu anda sporcunun sanal ortamda koordinatlarını belirlemeye, 3 boyutlu bir ortamda kendini hissetmeye yönelik ses sistemleri ile sporcunun üzerinde dokunsal algıyı hissetmeye yönelik altyapıyı tamamlamak üzereyiz" dedi.

Bir de sanal gerçeklik gözlüğüyle izlemeniz gereken 12 film

Projeyi bir yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Cerrah, "İnşallah bunu gerçekleştirdiğimizde Türk futboluna bir katkı sağlayacağız. Amacımız futbol ve sanal gerçekliği birleştirerek, Türkiye'de eksik olarak gördüğümüz, bir farkındalık becerisi olan ilk dokunuş ve karar verme becerisi olan taktiksel antrenmanları geliştirici nitelikteki sanal ortamı, sporcuya sağlamak. Bunu da en az maliyetle yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

Samsung'un sanal gerçeklik gözlüğü hakkında bilmeniz gerekenler

 - Dünyada benzeri yok  

Cerrah, dünyada sanal gerçeklikle ilgili oyunların mevcut olduğunu ve bazı spor branşlarında eğitim amaçlı kullanılmaya başlandığını, futbolla alakalı böyle bir çalışma olmadığını kaydetti. 

Futbolcuların, 3 metrekarelik bir alanda 3 boyutlu gözlük takacağını anlatan Cerrah, şunları kaydetti:

"Oyuncular, kendilerine titreşim hissi veren bir elbise giyecek. Antrenörün belirlediği taktiksel organizasyonun simülasyonu bir görsel, onlara 3 boyutlu gözlük üzerinden aktarılacak. Bu görsel içine 2-3 futbolcuyu da monte edebiliyoruz. Sporcu her zaman kendini normal müsabaka ortamındaymış gibi hissedecek. Ona gelen topu yönlendirmek istediği bölgeyi, 3-4 seçeneği varsa en doğrusu hangisiyse ona karar verip vermediğini, antrenörün verdiği puantaj üzerinden göreceğiz. Bu şekilde sporcunun performans skorlarını da anlık olarak takip edebileceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS