UEFA hangi kulübe ne ceza verdi... İşte FFP kararları...

UEFA'nın Finansal Fair Play kararlarını açıkladı. Galatasaray'la yeni anlaşma yapılırken Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un takibine karar verildi. PSG'ye ise ceza verilmedi.UEFA, Finansal Fair Play kararlarını açıkladı.
Galatasaray UEFA'ya 6 milyon Euro ödeyecek. Bu rakam Galatasaray'ın Avrupa gelirlerinden temin edilebilecek. Artı olarak Galatasaray toplamda 15 milyon Euro ödeyecek. Kalan bu 9 milyon Euro, anlaşmalara uyulması takdirde temin edilmeyecek.

Anlaşma şartları şöyle:

Yapılan anlaşma 2018-19, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarını kapsıyor.

- Galatasaray UEFA'ya 6 milyon Euro ödeyecek. Bu rakam Galatasaray'ın Avrupa gelirlerinden temin edilebilecek. Artı olarak Galatasaray toplamda 15 milyon Euro ödeyecek. Kalan bu 9 milyon Euro, anlaşmalara uyulması takdirde temin edilmeyecek.


- Kar ve zarar arasındaki fark 2018'de 20 milyon Euro, 2019'da ise 10 milyon Euro olacak.

- Galatasaray 2022'ye kadar Avrupa Kupaları'nda 21 oyuncu kaydettirebilecek.
FFP kelepçesinden kurtulan takımlar


UEFA; Krasnodar, Lokomotiv Moskova, Monaco, Roma ve Zenit'in anlaşmanın gerekliliklerin iyerine getirdiği ve finansal kontrollerine gerek kalmadığı açıklandı.
Beşiktaş, Porto, Astana

Astana, Beşiktaş ve Porto'nun da finansal fair play anlaşmasına uydukları belirtilirken Beşiktaş ve Astana'nın 1 sene daha takip edileceği belirtildi. Porto ise 3 sene daha takip edilecek.
Fenerbahçe, Trabzonspor


UEFA; Trabzonspor, Fenerbahçe ve Inter'in anlaşmaya kısmen uyduklarını açıkladı. Bu kulüpler hakındaki transfer kısıtlamaları, oyuncu sınırlama önlemlerinin devam etmesine karar verildi. Trabzonspor ve Inter 1 sene daha sıkı biçimde takip edilecek, Fenerbahçe'nin takibi ise 2 yıl daha sürecek.
Rubin Kazan

UEFA, Rubin Kazan'ın finansal fair play anlaşmasını ihlal ettiğini ve dosyanın soruşturma için Uzlaşma Dairesi'ne gönderildiğini duyurdu.
PSG
UEFA, PSG'ye açılan soruşturmayı ise kapatma kararı verdi. PSG'nin yaptığı işlemlerin UEFA Kulüp Lisanslama ve Finansal Fair Play düzenlemelerine uygun bulunduğu açıklandı. Eğer PSG 60 milyon euro'luk satış yapamazsa, önümüzdeki sezon için FFP'yi ihlal etmiş sayılacak ve hakkında yeniden soruşturma açılacak. Sıkı denetime devam edileceği de duyuruldu
Marsilya

Marsilya kulübü anlaşma şartlarında ihlal yaptığı için 100 bin euro para cezası aldı ve denetime devam kararı alındı.
Milan
Milan kulübüyle ilgili ise bir açıklama yapılmadı.

İsrail'in Maccabi Tel Aviv takımı ise 2018-19, 2019-20 ve 2020-21 sezonlarını kapsayacak şekilde Galatasaray ile benzer cezalar alarak bu yıl 20 milyon, gelecek yıl 10 milyon avro zarar ve 2020-21 sezonunu ise borçsuz tamamlamak zorunda kalacak, UEFA organizasyonlarından kazanacağı 1 milyon avroya da el konulabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS