UEFA Konferans Ligi nedir? UEFA Konferans Ligi'ne Türkiye'den gidecek takımlar hangileri?

UEFA Konferans Ligi nedir? UEFA Konferans Ligi'ne Türkiye'den gidecek takımlar hangileri?

UEFA Konferans Ligi nedir? UEFA Konferans Ligi'ne Türkiye'den gidecek takımlar hangileri?

UEFA Konferans Ligi, 2021-2022 sezonundan itibaren resmen başlıyor. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nden sonra kurduğu Konferans Ligi'ne Türkiye'den katılacak takımlar belli oldu. Peki UEFA Konferans Ligi nedir? UEFA Konferans Ligi'nin formatı nasıl? UEFA Konferans Ligi'ne Türkiye'den kaç takım katılacak? İşte bu soruların yanıtı...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nden bağımsız düzenlenecek yeni turnuva UEFA Konferans Ligi'nin formatı belli oldu.

Konferans Ligi, UEFA'ya bağlı ülkelerden daha fazla takımın turnuvalarda yer alması için planlandı. Böylece daha fazla ülkeden daha fazla takımlar turnuvalarda yarışma imkanı bulacak. Konferans Ligi, Avrupa'nın üç numaralı kupası olarak yerini alacak. Turnuva en az 2021-24 yılları arasında devam edecek.

UEFA Konferans Ligi'nin formatı nasıl, kaç takım katılacak?

UEFA Konferans Ligi gruplarında 32 takım mücadele edecek. Konferans Ligi, her biri dörder takımdan oluşan sekiz gruptan oluşacak.

Takımlar grup etabında deplasmanlı olmak üzere toplam 6 maça çıkacak. Maçlar Perşembe günleri Avrupa Ligi maçlarıyla aynı günde oynanacak.

UEFA Konferans Ligi'nde grubunu lider bitiren 8 takım direkt son 16 turuna yükselecek. Grubu ikinci bitiren takımlar ise UEFA Avrupa Ligi grubunu üçüncü bitiren takımlarla play-off oynayacak ve bu etabın galipleri son 16 turuna adını yazdıracak.

Son 16 turunun ardından çeyrek final, yarı final ve final maçlarıyla turnuvanın şampiyonu belli olacak.

UEFA Konferans Ligi'ne Türkiye'den kaç takım katılacak?

Süper Lig'den UEFA Konferans Ligi'ne 2 takım katılacak. Süper Lig'de normal sezonu üçüncü ve dördüncü sırada tamamlayan takımlar bu turnuvada mücadele edecek. Trabzonspor ve Sivasspor bu sezon turnuvaya katılım hakkı elde etti.

Süper Lig'i üçüncü sırada tamamlayan takım, Konferans Ligi'ne 3. ön eleme turundan katılacak. Ligi dördüncü bitiren takım ise turnuvaya 2. ön eleme turundan başlayacak. Türkiye Kupası'nı kazanan takım UEFA Avrupa Ligi gruplarında mücadele edecek. Ancak bu sezon Antalyaspor, Türkiye Kupası finalini kaybetti ve Avrupa vizesi alamadı. Kupa finalinden devreden bu hak Fenerbahçe'ye geçti. Ligi beşinci bitiren Sivasspor ise Konferans Ligi'ne katılacak.  

UEFA Konferans Ligi'nde Avrupa'dan hiçbir takım doğrudan grup etabında yer alamayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konferans Ligi'nin kupası tanıtıldı
 
UEFA, 2021-22 sezonunda ilk kez düzenlenecek Avrupa Konferans Ligi'nin şampiyonluk kupasını tanıttı.

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, 57,5 santimetre uzunluğundaki ve 11 kilo ağırlığındaki kupada, grup aşamasındaki katılımcı sayısını temsilen, tabandan tepeye kıvrılarak ulaşan 32 altıgen şerit bulunuyor.

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki üç numaralı organizasyonunda, üç ön eleme ve bir play-off turunun ardından 32 takımlı grup aşamasına geçilecek.

Dörderli 8 grupta ilk sırada yer alan ekipler, son 16 turuna yükselecek. Grupları ikinci sırada bitiren 8 takım ise UEFA Avrupa Ligi'ndeki 8 grup üçüncüsüyle son 16 turuna çıkmak için eleme turu oynayacak.

Maçların Avrupa Ligi gibi perşembe günleri oynanacağı turnuvanın finali, 25 Mayıs 2022'de Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Ulusal Arena'da yapılacak.

UEFA Konferans Ligi finali ne zaman, nerede?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UEFA Konferans Ligi'nin ilk finali Arnavutluk'un Tiran kentinde oynanacak.

Tiran'daki 21.690 kapasiteli Ulusal Arena final maçına ev sahipliği yapacak. Final karşılaşması 25 Mayıs 2022'de oynanacak.