Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar

  1. Spor
  2. Futbol
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar

Türk futbolunun son zamanlarda en çok konuşulan konusu yabancı futbolcu kuralı oldu.Lucescu'nun Milli Takımın başına geçmesiyle birlikte fitili tekrardan ateşlenen tartışmada futbol dünyasında fikir ayrılıkları yaşandı.
Yerli oyuncular, yabancı oyunculara verilen paraları ve Türk futbolcuların yeterince şans bulamamasından yakınırken, Ukrayna maçı sonrasında Lucescu, "9 yabancı oyuncu, 2 Türk oyuncuyla oynayan kulüplerden Türk oyuncu çıkarmak kolay değil" dedi ve Türk Milli Takımı'ndaki başarısızlığın yabancı futbolcu sınırlamasının kalkmasının sebep olduğunu işaret etti.
Gazeteci Atilla Türker'in yabancı futbolcu kuralıyla ilgili Habertürk Gazetesinde yazdığı yazı ve başlıklar şu şekilde; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın ardından harekete geçen Kulüpler Birliği ve TFF, toplantı yapıp başkanların görüşünü alacak. Kuralın kademeli olarak azaltılacağı ve 2019-20'den itibaren yabancı sayısının önce 8'e sonra da her yıl 1'er eksilerek 5'e kadar düşeceği belirtildi
Ülke futbolunda son dönemde gündemden düşmeyen konulardan biri de yabancı kuralı...
Gazete Habertürk'ten Atilla Türker'in haberine göre Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun "Süper Lig maçlarında izleyecek Türk futbolcu bulamıyorum" sözlerinin ardından bazı yerli oyuncular ve teknik adamlar, kurala yeniden kısıtlama getirilmesi yönünde açıklamalar yapmıştı. Futbol camiası bu konuyu tartışırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün ATV'de katıldığı canlı yayında yabancı kuralıyla ilgili önemli ifadeler kullandı.
Mevcut uygulamanın Milli Takım'ı olumsuz etkilediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu bize dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajları Milli Takımımız'a yansıması. Yerliler az şans buldukları için Milli Takım'da yeterince güçlerini gösteremiyorlar. İşi bitmiş oyuncuların alınmasına karşıyım" demişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri sonrası, yabancı futbolcu sayısının değiştirilmesi konusu hız kazandı. Harekete geçen Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu, konuyu masaya yatırmak için çalışma başlattı.
Kulüpler Birliği'nin önümüzdeki hafta içinde İstanbul'da yapacağı toplantıda bu konunun masaya yatırılacağı öğrenildi.
Bu doğrultuda kulüp başkanlarından tek tek görüş alınacağı belirtildi. Ayrıca Futbol Federasyonu yönetim kurulunun cuma günü yapacağı toplantıda da bu konu gündeme alınacak.
10 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
Federasyon, Kulüpler Birliği'nden gelecek görüş doğrultusunda durumu değerlendirecek.
11 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
Halen 14 olan yabancı futbolcu sayısının kademeli olarak azaltılacağı öğrenildi.
12 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
14 yabancı kuralının bu sezon ve önümüzdeki sezon da devam edeceği, gerekli değişikliğin 2019-20 sezonunda başlayacağı belirtildi.
13 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
Halen takımların çok önemli bölümünde 14'er yabancı futbolcu olması nedeniyle gerekli değişiklik için zamana ihtiyaç duyulduğu hatırlatıldı.
14 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
Yabancı futbolcularla imzalanan uzun süreli sözleşmeler sebebiyle kulüplerin mağduriyet yaşamaması için değişikliğin kademeli olacağı vurgulandı.
15 / 16
Yabancı kuralı hakkında TFF'den sürpriz karar
2019-2020 sezonunda yürürlüğe girmesi planlanan yeni yabancı oyuncu sayısının ilk planda 8'e, sonra her yıl 1'er azaltılarak 5'e kadar düşürüleceği kaydedildi.
Cem Dizdar: Kadük bir uygulama için tartışıyoruz
Cem Yılmaz'ın sunduğu Spor Özel programında futboldaki yabancı oyuncu sorunu konuşuldu. Programın konuklarından Fanatik Gazetesi Yazarı Cem Dizdar, "Hayata geçmemiş bir uygulama üzerinden 'yabancılar bizim hayatımıza kalite getirir mi?' tartışması yapıyoruz diye konuştu.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS