Yıldız futbolcular Filipinler için oynayacak

Yıldız futbolcular Filipinler için oynayacak

Yoksullukla Mücadele Maçı, 4 Mart 2014’te Stade de Suisse’te yapılacak ve geliri de Filipinler’deki afet sonrası iyileştirme çalışmalarına destek için ayrılacak.

Efsanevi futbol yıldızları Ronaldo ve Zinédine Zidane, 11’inci yıllık Yoksullukla Mücadele Maçı’nın 4 Mart 2014’te İsviçre’nin Bern kentinde bulunan Stade de Suisse’te (İsviçre Ulusal Stadyumu) yapılacağını açıkladı.

Bilet satışlarından elde edilecek gelir, tarihin en yıkıcı fırtınalarından biri olan Filipinler’deki Haiyan Tayfunu sonrasında başlatılan iyileştirme çalışmalarına destek amacıyla kullanılacak.

Ronaldo ve Zinédine Zidane, davet ettikleri dünyaca ünlü futbolculardan oluşacak takımları ile Bern kentinin profesyonel futbol takımı BSC Young Boys (BSC Genç Erkekler) ve arkadaşlarına karşı bir dostluk maçında yer alacak.

Organizasyonla ilgili bir açıklama yapan Zinédine Zidane, “Bern’de yapacağımız 11. maç sayesinde Filipinler’de yardıma ihtiyaç duyan insanlar için hem farkındalık, hem de maddi kaynak sağlayabilmeyi umuyoruz. Haiyan Tayfunu kurbanlarına destek için beraberce çalışarak hepimiz Yoksullukla Mücadele Maçı’nın galibi olacağız.” diye konuştu.

Efsanevi futbol yıldızları Ronaldo ve Zinédine Zidane, 2003 yılındaki başlangıcından bu yana Yoksullukla Mücadele Maçı’nın organizasyonunu beraberce sahipleniyor.

2014 FIFA Dünya Kupası’nın organizasyon komitesinin de başlıca üyelerinden biri olan Ronaldo, “Geçen yıl maçın 10. yıldönümünü Brezilya’da kutlamıştık ve bu benim için hâlâ bir gurur kaynağı. BSC Young Boys gibi takımların etkinliğe evsahipliği yapmayı teklif etmesi de beni onurlandırıyor.” diye konuştu. Ronaldo, “Bu yıl Filipinler’deki vaziyetten kaygı duyuyoruz ve bu maç yoluyla ülkeye kaynak sağlama amaçlı küresel çabalara destek olmak istiyoruz.” dedi.

Maçın gelirinin üçte ikilik bir kısmı Filipinler’deki afet sonrası iyileştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla kullanılacak. Haiyan Tayfunu’nda 5,000’den fazla kişi yaşamını yitirmiş, 1 milyon kişi yerinden olmuş; afetten tahmini olarak 11,8 milyon kişi daha etkilenmişti. Yerel ekonomiye destek amacıyla Tacloban’da enkaz kaldırma çalışması için iş karşılığı ödeme projesi başlatan UNDP; tayfun sonucunda evlerini, işyerlerini ve işlerini kaybeden kişilere destek için çalışmalarını sürdürecek.

“11. Yoksullukla Mücadele Maçı’nın gelirini, hayatta kalan bireylerin yaşamlarını yeniden kurmasına ve Filipinler’in yeniden iyileşmesine yardımcı olmakta kullanmayı hedefliyoruz.” diyen UNDP Başkanı Helen Clark, “Filipinler bu korkunç trajedi sonrasında normale dönmeye çalışırken, gelecekteki şoklara karşı ülkenin direncini artırma konusunda destek ve yardım için UNDP de orada bulunuyor.” şeklinde konuştu.

BSC Young Boys takımı, maç gelirinin üçte birlik kısmını da kulübün paydaş yardım kuruluşu olan İsviçre Laureus Vakfı’na bağışlayacak. 34 ülkede 140’ı aşkın projeye destek veren küresel bir ağ olan Laureus Sport For Good Foundation’a (Laureus İyilik için Spor Vakfı) bağlı kuruluş, sporla ilgili ulusal düzeydeki projelere finansman ve uygulama desteği sağlıyor.

Stade de Suisse (İsviçre Ulusal Stadyumu) yönetim kurulu başkanı Hanspeter Kienberger, BSC Young Boys takımı ve Bern kentinin, bu önemli etkinliğin bir parçası ve evsahibi olmaktan büyük onur duyduğunu açıkladı. Kienberger, “Zor durumdaki insanlar yararına düzenlenen Bern’deki gecenin başarılı geçmesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi.

2003 yılında Basel’de düzenlenen ilk Yoksullukla Mücadele Maçı’nın ardından İsviçre etkinliğe ikinci kez evsahipliği yapacak. İlk maçın ardından maç sırasıyla Madrid, Düseldorf, Marsilya, Malaga, Fes, Lizbon, Atina, Hamburg ve Porto Alegre’de düzenlenmişti. Her karşılaşmada, belirli güçlüklerle karşı karşıya olan farklı ülkelerdeki seçilmiş projeler desteklendi.

Ronaldo ve Zidane, diğer futbol yıldızları Didier Drogba, Iker Casillas ve Marta Vieira de Silva ile Norveç Veliaht Prensi Haakon Magnus, Japon aktris Misako Konno, Rus tenis yıldızı Maria Şarapova ve İspanyol aktör Antonio Banderas’ın da aralarında bulunduğu UNDP’nin seçkin İyi Niyet Elçileri arasında yer alıyor.

Tüm dünyada televizyonlardan canlı yayınlanacak olan karşılaşma, futbolun yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ile Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından da destekleniyor.

Bern’deki 11’inci Yoksullukla Mücadele Maçı, 4 Mart 2014’te TSİ 21.00’de başlayacak. Fiyatları 20 ile 60 İsviçre Frangı (yaklaşık 47 -140 TL) arasında değişen biletler 19 Aralık’ta internette www.stadedesuisse.ch/tickets ve www.ticketcorner.ch adreslerinde satışa sunuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS