Goalball (golbol) nedir, nasıl oynanır? Goalball oyunu ile ilgili bilgiler..

Goalball (golbol) nedir, nasıl oynanır? Goalball oyunu ile ilgili bilgiler..

Goalball (golbol) nedir, nasıl oynanır? Goalball oyunu ile ilgili bilgiler..

Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nın başlamasıyla birlikte oynanan bazı oyunlar merak edilmeye başladı. Japonya'nın başkenti Tokyo'nun ev sahipliğinde yapılan 16. Yaz Paralimpik Oyunları kategorisinde yer alan Goalball oyununun detayları merak ediliyor. Peki, Goalball nedir, nasıl oynanır? İşte Türkçe karşılığı olan "golbol" oyunu ile ilgili bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle ertelenen Tokyo 2020 Paralimpik Yaz Oyunları bu yıl 24 Ağustos- 5 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşiyor. Müsabakalar ise 25 Ağustos Çarşamba günü golbol, yüzme, masa tenisi, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye basketbol, bisiklet, tekerlekli sandalye ragbi branşlarında yapılacak müsabakalarla başlayacak. Olimpiyatlarda oynanan oyunlar arasında yer alan Goalball (golbol) oyunu ile ilgili detaylar merak ediliyor.

GOLBOL(GOALBALL) NEDİR?

Goalball, görme engellilere özgü bir takım sporudur. 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından, savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu amacıyla icat edilmiştir. Ortaya çıkışı 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar dayanan "goalball", Almanlar tarafından üretilen bir görme engelli sporu olarak biliniyor.

GOALBALL NASIL OYNANIR? GOALBALL KURALLARI

Oyunun amacı, karşı tarafın savunmasına karşı, her takımın topu yuvarlayarak rakibin kale çizgisinden geçirmesidir. Topun havadan atılması halinde sesini duyamayacağı için yerden gitmesi gerekmektedir. Top havaya atıldığı zaman faul verilir. Yaklaşık 50 dakikalık oyunun sonunda daha fazla gol atan taraf kazanan olur. Oyun, üçer kişilik iki takım ile oynanır. Her takımda en fazla üç yedek oyuncu vardır. Oyun, bir orta çizgisiyle ikiye bölünmüş dikdörtgen biçiminde bir jimnastik salonu sahasında oynanır. Her takım sadece kendi yarı sahasında hareket etme hakkına sahiptir. Her kalenin önünde bulunan, elle hissedilebilecek çizgiler oyuncuların kendilerini yönlendirmesine yardımcı olur. Goller sahanın her iki ucuna atılır. Oyun, zilli bir topla oynanır.