İstanbul Park'ta motor sesleri

İstanbul Park'ta motor sesleri

Intercity İstanbul Park pisti, FIA Avrupa Kamyon Yarışları'ndan 489 gün sonra uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

Intercity İstanbul Park pisti, Uluslararası Motosiklet Federasyonu'nun (FIM) düzenlediği Dünya Superbike Şampiyonası ve Dünya Supersport Şampiyonası'nın yarından itibaren 3 gün süreyle ev sahipliğini üstlenecek ve uzun bir aradan sonra yeniden uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

Hizmete açıldığı 2005 yılından bugüne motorsporlarında dünyanın çok önemli yarışlarının düzenlendiği Intercity İstanbul Park'ta, Superbike veSupersport Şampiyonalarıyla 489 gün sonra uluslararası bir organizasyon gerçekleştirilecek.

Pistte en son, 13 Mayıs 2012 tarihinde FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası yapılmış ve aradan geçen 489 günde başka bir uluslararası etkinlik düzenlenmemişti.

- Formula 1 ve MotoGP yarışları düzenlendi

Ünlü Alman mimar ve pist tasarımcısı Hermann Tilke tarafından projesi yapılan ve saat yönünün tersine olan yarış yönüyle dikkati çeken tesis, başta Formula 1 ve MotoGP yarışlarıyla tanındı.

Özellikle 2005 yılından 2011 yılına kadar aralıksız 7 sezon Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan Intercity İstanbul Park, daha sonra organizasyonun patronu Bernie Ecclestone ile sözleşme uzatma konusunda anlaşmaya varılamaması nediyle 2012 yılından itibaren Formula 1 yarış takviminden çıkarıldı.

Pist, motosiklet yarışlarının en üst etkinliği kabul edilen MotoGP'ye ise 3 yıl ev sahipliğinde bulundu. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında MotoGP ayaklarının yapıldığı Intercity İstanbul Park, son dönemin en modern tesislerinden biri kabul ediliyordu.

- Çok sayıda yarışa ev sahipliği yaptı

Öncelikli olarak Formula 1 yarışları yapılması için planlanan ve yoğun çabalarla inşa edilen pist, Formula 1 ile MotoGP ayaklarının yanı sıra, çok sayıda başka etkinliğe de sahne oldu.

Pistte, Dünya Binek Otomobil Şampiyonası (WTCC), FIA GT Şampiyonası, Alman Binek Otomobiller Şampiyonası (DTM), Renault Dünya Serisi, Avrupa Le Mans Serisi ve FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC) da gerçekleştirildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS