Naim Süleymanoğlu aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu... İşte Süleymanoğlu'nun hayatından kesitler

Naim Süleymanoğlu namı diğer "Cep Herkülü" Türkiye'yi uluslararası platformlarda defalarca temsil etti ve defalarca gururlandırdı. Süleymanoğlu'nun 1986 yılında Türkiye'ye iltica etmesi ve 1988 Seul Olimpiyatları'ndaki başarısı, halterin ülkedeki seyrini değiştirdi.Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 tarihinde siroza bağlı karaciğer yetmezliği sebebi ile hayatını kaybetti. İşte Süleymanoğlu'nun hayatından kesitler...
Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen 1988 Yaz Olimpiyatları'nda silkmede 190, koparmada 152.5 kilogram kaldırarak toplamda 342.5 kilogram kaldırdı ve dünya ve olimpiyat rekoru kırdı.
Silkmede kaldırdığı kilo kendi ağırlığının 3 katı artı 10 kilogramdı ve dünyada bunu başaran tek kişidir.
Naim Süleymanoğlu Türkiye'ye güreş branşı dışında madalya getiren ilk isimdi. Süleymanoğlu ilk rekorunu 15 yaşında kırdı. 1984, 1985 ve 1986'da dünya çapında yılın haltercisi ünvanını aldı.
1988 Seul, 1992 Barselona ve 1992 Atlanta Olimpiyatları'nın tümünde olimpiyat şampiyonu oldu.
1988 yılında Seul'deki performansı dünya çapında bir ün kazanmasını sağlamış ve ünlü Time dergisi Naim Süleymanoğlu'nu aynı yıl kapak yaptı.
Naim Süleymanoğlu 1.47 metre boyundaydı. Olimpiyatlarda 60 kg klasmanında Türkiye'yi temsil etti.
Naim Süleymanoğlu Bulgaristan'ın, olimpiyatları boykot eden Sovyetler Birliği'nin kararına uyması sebebiyle 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na katılamadı.
Komünist Bulgaristan yönetimi, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlıklara Bulgar isimleri alma zorunluluğu getirmiş ve Naim Süleymanoğlu, Naum Sulejmanow adını almıştı.
1986 yılında Dünya Kupası Finali için Melbourne'e giden Naim Süleymanoğlu iltica etti ve Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınıp vatandaşlık başvurusunda bulundu. Türkiye'ye iltica eden Naim Süleymanoğlu adını da tekrar Naim Süleymanoğlu olarak değiştirdi.
1988 Seul Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil etmek için Turgut Özal hükümeti döneminde Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek lisansı alındı. 1989 yılında dünya şampiyonluğu kazanan Naim Süleymanoğlu 22 yaşında emekli oldu fakat altın madalya kazandığı 1992 Barselona Olimpiyatları'ndan bir yıl önce tekrar haltere dönme kararı aldı.
Altın madalya kazandığı 1996 Atlanta Olimpiyatları Naim Süleymanoğlu için jübile zamanıydı. Yunanistan'ı temsil eden rakibi Valerios Leonidis, Naim Süleymanoğlu'nun en büyük rakibiydi. Bu olimpiyatlarda silkmede 187.5 kilogram kaldıran Süleymanoğlu, silkmede 190 kilogram denemesinde başarısız olan rakibini alt etmiş ve yine olimpiyat şampiyonu oldu.
1996 Atlanta Olimpiyatları'nı sunan Lynn Jones 'Tarihteki en muhteşem halter müsabakasına şahit oldunuz' yorumunu yaptı. 2000 Sidney Olimpiyatları'na da katılan Naim Süleymanoğlu 4'üncü madalyası için yarışmış fakat silkmede 145 kilogram ağırlığı kaldıramayarak olimpiyatlara veda etti.
O hayatını kaybettiğinde cenazesine katılan Yunan rakibi Valerios Leonidis, Süleymanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek ünlü halterciye veda etti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS