Çılgınlığın şampiyonu Villanova

Çılgınlığın şampiyonu Villanova

17 Mart’ta başlayan NCAA Sezon Sonu Turnuvası 20 basketbol dolu gün sonunda tamamlandı. Birçok ilkin yaşandığı turnuvaya yakışacak şekilde Villanova tam 31 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı.

NCAA’de finale giden yol bu sene biraz tatsız oldu. Villanova ve North Carolina rakiplerine attıkları farkla tarihi yeniden yazıp birleşik fark rekorunu ulaşılamaz bir noktaya getirdi. Basketbolseverler işte bu yüzden Finalde normalde beklediklerinin 2 katını görmek, basketbolun büyüsüne kendilerini kaptırmak istediler. Hiç kuşku yok ki bu beklenti içinde olanlar bile o son 13 saniyeyi hayal edemezlerdi.


BÜYÜLÜ SON 13 SANİYE


Marcus Paige North Carolina adına kahraman olmaya en yakın adamdı, 10 saylık farkı eritip akıl almaz bir üçlük attı, maç 74-74 olmuştu ve kalan süre ise 4.7 saniyeydi.  İşte bu noktada bu kez molayı NOVA aldı. Paige molada takım arkadaşlarına şöyle dedi  “Ben bu maçı uzatmaya götürdüm, gördüğünüz farklı ama gerçek bu. 4 saniye savunma, devamında uzatmadayız ve maçı da biz kazanacağı” İnanç böyleydi, gelgelelim Paige fazla iyimserdi!


ZAFER DOLU SON 4.7 SANİYE


NOVA moladan çıktı, top herkesin tahmin edebileceği üzere sahanın en büyük tecrübesi Ryan Arcidiacono’daydı. Herkes onun tek adam şovunu beklerken 2.01’lik forvet Kris Jenkins alev alev yanan topu korkmadan aldı ve son düdüğe 6 salise kala elinden çıkarttığı üçlükle skoru 77-74, Villanova’yı şampiyon takım yaptı. Kris Jenkins’e o an sorulduğunda “Topu Ryan’a verdiğimde herkesin onu tutacağını biliyordum, çılgın gibi kortun diğer bölümüne koştum. Boştaydım! Ryan’a bağırdım ve topu bana vermesini istedim. Aldım ve her giren şut gibi isabetli bir efor sarf ettim” dedi.OKUL KAPATAN ŞUT


Kris Jenkins attığı şutu normal bir şut gibi görüyor olabilir ama dünyadaki yankısı bu alçakgönüllülükten çok daha farklı bir yerde. O sayı Villanova’yı şampiyon yaptı ve bugün Villanova’da dersler yapılmayacak, çünkü tek ihtiyaç çılgınlar gibi kutlama yapmak olacak. Villanova üniversitesinde bugün okullar tatil edildi.


MAÇIN ADAMI ARCIDIACONO


İtalyan asıllı Ryan Arcidiacono tecrübesini kortun her alanına taşıdı. NCAA kariyerinin son maçına çıkan mezun öğrenci 16 sayı attı ve yaptığı son asist ile tarihi basketi hazırlayan adam oldu. Tüm turnuvayı müthiş oynayan Arcidiacono NCAA tarafından Final Four’un en iyi oyuncusu seçildi.DRAFT GÖZÜ


Yazın yapılacak NBA Draft’ı için NCAA en önemli kaynak. Turnuvada ortaya koyulan performanslar da oyuncuların kaderini baştan yazabilecek bir şey. 2016 yılında Draft edilmesi beklenen isimlerden turnuva boyunca öne çıkan oyuncu Oklahoma’yı yarı finale kadar taşıyan Buddy Hield oldu. Hield herkesin takdirini kazanacak bir işe imza attı ve Draft Express’in sanal sıralamasına göre şu an da 7. Sırada yer alıyor. Draft’ın bu seneki adaylarından sadece biri finalde yer alabildi. North Carolina’nın en önemli yeteneği Brice Johnson çok önemli sayılar attı. Müthiş fiziği ve atlet kimliğiyle onu ilerleyen yıllarda bugünlerden çok daha fazla konuşacağımız kesin


 NE UMDULAR NE BULDULAR


Geride sürprizi bol bir turnuva bıraktık. Böyle olacağı da hemen en başta belliydi. NBA geleceği olan oyuncularla dolu Güney’in Dört numarası California, Batının 5 numarası Baylor, Doğunun 3 numarası West Virginia ve son olarak Orta Batı’nın iki, turnuvanın en önemli takımlarından Michigan State henüz ilk turda evine döndü.En büyük sürpriz Syracuse 10 numara olarak başladığı turnuvada Final Four biletini alacak kadar ilerledi ve bu alanda turnuva tarihine geçecek performansa imza attı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS