ABD 4x100 metrede tek başına koştu

ABD 4x100 metrede tek başına koştu

Rio 2016 olimpiyat oyunlarında çeşitli dallarda madalyalar sahiplerini bulurken kadınlar 4x100 metre bayrak yarışında ilginç olaylar yaşandı. Diskalifiye edilen ABD takımının itirazı kabul edildiğinde yarışlar tamamlandığından ABD takımı tek başına koştu.

4x100 metre bayrak


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizmde, kadınlar 4x100 metre takım elemelerini geçemeyen ABD, yaptığı itirazın ardından yeniden yarışarak finallere kaldı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda ilk olarak sabah seansında düzenlenen kadınlar 4x100 metre takım elemelerine katılan ABD, atlet Alysson Felix'in bayrak değiştirdiği sırada yaşadığı problemin ardından serisinde sonuncu olarak elendi.


Yarışın ardından Felix'in, Brezilyalı bir atlet tarafından engellendiği gerekçesiyle bayrağı düşürdüğünü iddia eden ABD, yetkililere itirazda bulundu.


Yapılan değerlendirmenin ardından ABD'nin itirazı kabul edildi. Brezilya'nın ihraç edildiği elemelerde, ABD'nin akşam seansında tek ülke olarak yeniden piste çıkmasına karar verildi.


ABD Milli Takımı, ikinci kez çıktığı elemelerde 41.77'lik derecesiyle yeterli süreye ulaşarak adını finallere yazdırdı.


Rio'da bugün mücadele edecek Türk sporcular (19 Ağustos 2016)


Plaj voleybolu


2016 Rio Olimpiyat Oyunları erkekler plaj voleybolu finalinde altın madalyayı Brezilya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Copacabana Sahili'ne kurulan sahada, erkekler plaj voleybolunda final müsabakaları yapıldı.


Finalde İtalyan Paolo Nicolai-Daniele Lupo ikilisini 2-0 yenen Brezilya'dan Alison Cerutti-Bruno Oscar Schmidt çifti, altın madalyayı boynuna taktı.


Üçüncülük mücadelesinde ise Hollanda'dan Alexander Brouwer-Robert Meeuwsen ikilisi, Rusya'dan Konstantin Semenov-Viacheslav Krasilnikov çiftini 2-0 mağlup ederek bronz madalyayı elde etti.


2016 Rio Olimpiyat Oyunları madalya sıralaması


Tekvando


2016 Rio Olimpiyat Oyunları tekvandoda, iki kategoride madalyalar dağıtıldı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena'da yapılan tekvando müsabakalarında, kadınlar 57 kilo ve erkekler 68 kiloda final maçları sona erdi.


Kadınlar 57 kiloda Büyük Britanyalı Jade Jones, finalde İspanyol Eva Calvo Gomez'i 16-7 yenerek altın madalyaya uzandı. Gomez'in gümüş madalyada kaldığı kategoride, İranlı Kimia Alizadeh Zenoorin ve Mısırlı Hedaya Wahba bronz madalya kazandı. İranlı Zenoorin, ülkesine olimpiyat madalyası kazandıran ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti.


Erkekler 68 kilo finalinde Rus Alexey Denisenko'yu 10-6 mağlup eden Ürdünlü Ahmad Abughaush altın madalya elde etti. Denisenko'nun gümüş madalyayla yetindiği kategoride, Güney Koreli Lee Dae-hoon ve İspanyol Joel Gonzalez Bonilla bronz madalya aldı.


Bu kiloda mücadele eden milli tekvandocu Servet Tazegül ise repesaj maçını kaybederek madalyanın uzağında kaldı.


Atletizmde Yasmani Copello Türkiye'ye bronz kazandırdı


Hokey


2016 Rio Olimpiyat Oyunları erkekler hokeyde Arjantin Milli Takımı, altın madalyaya ulaştı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Hokey Merkezi'nde oynanan karşılaşmaların ardından erkekler hokeyde madalyalar dağıtıldı.


Finalde Belçika'yı 4-2 yenen Arjantin, altın madalya elde etti. Belçika'nın gümüş madalyayla yetindiği kategoride, normal süresi 1-1 biten üçüncülük maçında Hollanda'yı penaltı atışlarıyla geçen Almanya, bronz madalya kazandı.


Güreş


2016 Rio Olimpiyat Oyunları güreş branşında, 3 kategoride madalyalar sahiplerini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena'da düzenlenen güreş müsabakalarında, kadınlar serbest stil 53, 63 ve 75 kilo finalleri sona erdi.


Bu kilolarda yarışan Türk sporcular Hafize Şahin, Bediha Gün ve Yasemin Adar ikinci turu geçemedi.


Nefesleri kesen maçta Türkiye yarı finale çıktı


Kategorilerinde ilk 3'e giren sporcular şöyle:


- 53 kilo


1. Helen Louise Maroulis (ABD)


2. Saori Yoshida (Japonya)


3. Natalya Sinishin (Azerbaycan), Sofia Magdalena Mattsson (İsveç)


- 63 kilo


1. Risako Kawai (Japonya)


2. Maryia Mamashuk (Belarus)


3. Yekaterina Larionova (Kazakistan), Monika Ewa Michalik (Polonya)


- 75 kilo


1. Erica Elizabeth Wiebe (Kanada)


2. Guzel Manyurova (Kazakistan)


3. Ekaterina Bukina (Rusya), Fengliu Zhang (Çin)


Gülle atma, dekatlon, cirit atma, 400 metre engelli


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizmde, erkekler gülle atma ve dekatlon 1500 metre, kadınlar cirit atma ve 400 metre engellide madalyalar sahibini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen müsabakaların ardından erkekler ve kadınlarda 4 kategoride finaller sona erdi.


Kategorilerinde madalya elde eden sporcular şöyle:


Erkekler:


- Gülle atma:


1- Ryan Crouser (ABD)


2- Joe Kovacs (ABD)


3- Tomas Walsh (Yeni Zelanda)


 


- Dekatlon 1500 metre :


1- Ashton Eaton (ABD)


2- Kevin Mayer (Fransa)


3- Damian Warner (Kanada)


Kadınlar:


- Cirit atma:


1- Sara Kolak (Hırvatistan)


2- Sunette Viljoen (Güney Afrika)


3- Barbora Spotakova (Çek Cumhuriyeti)


- 400 metre engelli:


1- Dalilah Muhammad (ABD)


2- Sara Slott Petersen (Danimarka)


3- Ashley Spencer (ABD)


Yelken


2016 Rio Olimpiyat Oyunları yelken branşında, 4 kategoride madalyalar dağıtıldı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Marina da Gloria'da düzenlenen yelken yarışlarında, erkeklerde 470 ve 49er, kadınlarda 470 ve 49er FX sınıflarında finaller sona erdi.


Kategorilerinde ilk 3'e giren sporcular şöyle:


- Kadınlar


470:


1. Büyük Britanya


2. Yeni Zelanda


3. Fransa


 


49er FX:


1. Brezilya


2. Yeni Zelanda


3. Danimarka


 


- Erkekler


470:


1. Hırvatistan


2. Avustralya


3. Yunanistan


 


49er:


1. Yeni Zelanda


2. Avustralya


3. Almanya


Boks


2016 Rio Olimpiyat Oyunları boks branşında, erkekler 81 kiloda Kübalı Julio Cesar La Cruz altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da yapılan 81 kilo finalinde, Julio Cesar La Cruz ile Kazak Adilbek Niyazymbetov karşılaştı.


Son 3 dünya şampiyonu La Cruz, finalde rakibini 3-0 mağlup ederek kariyerinin ilk olimpiyat altın madalyasına ulaştı. Niyazymbetov ise olimpiyatlarda üst üste ikinci kez gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı.


Kadınlar 48-51 ile erkekler 56 ve 75 kiloda yapılan yarı final maçlarının ardından bronz madalyalar sahiplerini buldu.


Yarı finallerde Büyük Britanyalı Nicola Adams'a 3-0 kaybeden Çinli Cancan Ren ve Fransız Sarah Ourahmoune'a 2-0 yenilen Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria, kadınlar 48-51 kiloda bronz madalya elde etti.


Erkekler 56 kilo yarı finallerinde müsabakadan çekilen Rus Vladimir Nikitin ve Kübalı Robeisy Ramirez'e 3-0 mağlup olan Özbek Murodjon Akhmadaliev bronz madalyayı boynuna taktı.


Kübalı Arlen Lopez'e 3-0 yenilen Azerbaycanlı Kamran Shakhsuvarly ve Özbek Bektemir Melikuziev'e aynı skorla boyun eğen Meksikalı Misael Uziel Rodriguez ise erkekler 75 kilo yarı finallerinin kaybedenleri olarak bronz madalya aldı.


Atlama


2016 Rio Olimpiyat Oyunları'da atlama branşında, kadınlar 10 metre platformda Çinli Qian Ren altın madalya kazandı


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Maria Lenk Su Sporları Merkezi'nde düzenlenen atlama müsabakalarında, kadınlar 10 metre platform finalleri sona erdi.


Çinli Qian Ren, 439.25 puan alarak altın madalyayı boynuna taktı. Aynı ülkeden Yajie Si, 419.40 puanla bronz, Kanadalı Meaghan Benfeito ise 389.20 puanla bronz madalya elde etti.


2016 Rio Olimpiyat Oyunları triatlon branşında, erkeklerde Büyük Britanyalı Alistair Brownlee altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Copacabana Kalesi'nde düzenlenen müsabakalarda, triatlon erkeklerde finaller sona erdi.


Büyük Britanyalı Alistair Brownlee 1:45:01'lik derecesiyle 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın ardından üst üste ikinci kez altın madalyayı boynuna taktı.


Triatlonda ikinci altınını kazanan ilk sporcu unvanına ulaşan Alistair Brownlee'nin kardeşi Jonathan Brownlee, 1:45:07'lik derecesiyle gümüş, Güney Afrikalı Henri Schoeman ise 1:45:43'lük derecesiyle bronz madalya elde etti.


Kano


2016 Rio Olimpiyat Oyunları durgunsu kanoda, erkekler ikili kayak 1000 metre ile 200 metre, tekli kano 200 metre, kadınlar tekli kayak 500 metre kategorilerinde madalyalar dağıtıldı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Lagoa Stadı'nda düzenlenen durgusu kano müsabakalarında, erkek ve kadınlarda 4 kategoride finaller yapıldı.


Dereceye giren sporcular şöyle: 


Erkekler:


- İkili kayak 1000 metre:


1- Almanya


2- Sırbistan


3- Avustralya


 


- Tekli kano 200 metre:


1- Iurii Cheban (Ukrayna)


2- Valentin Demyanenko (Azerbaycan)


3- Isaquias Queiroz dos Santos (Brezilya)


 


- İkili kayak 200 metre:


1- İspanya


2- Büyük Britanya


3- Litvanya


 


Kadınlar:- Tekli kayak 500 metre:


1- Danuta Kozak (Macaristan)


2- Emma Jorgensen (Danimarka)


3- Lisa Carrington (Yeni Zelanda)


 


2016 Rio Olimpiyat Oyunları badminton finallerinde çift kadınlar ve erkekler kategorilerinde madalyalar sahiplerini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da yapılan badminton çift kadınlar finalinde, Japon Ayaka Takahashi-Misaki Matsutomo ikilisi, Danimarkalı Christinna Pedersen-Kamilla Rytter Juhl çiftini 2-1 yenerek altın madalya kazandı.


Aynı kategorinin üçüncülük mücadelesinde ise Güney Kore'den Kyung Eun Jung-Seung Chan Shin ikilisi, Çinli Yuanting Tang-Yang Yu'yu 2-0'la geçerek bronz madalya elde etti.


Çift erkekler üçüncülük karşılaşmasında ise Büyük Britanyalı Marcus Ellis-Chris Langridge ikilisi, Çinli Biao Chai-Wei Hong'u 2-1 mağlup etti ve bronz madalyayı ülkesine götürdü. Bu kategoride altın madalya finali, yarın yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS