Etiyopyalı Lilesa'nın ilginç el hareketinin sebebi belli oldu

Etiyopyalı Lilesa'nın ilginç el hareketinin sebebi belli oldu

Rio Olimpiyat Oyunları erkekler maratonda gümüş madalya kazanan Etiyopyalı Feyisa Lilesa'nın elleriyle yaptığı hareketin anlamı açıklandı. Olimpiyat ikincisi Lilesa, ülkesindeki politik tutuklulara dikkat çekmek istediğini söyledi.

Etiyopyalı atlet Feyisa Lilesa, bitiş çizgisini, kollarını havaya kaldırıp bileklerini çapraz şekline getirerek geçerken, herkes bu hareketin anlamını merak ediyordu. Lilesa bu hareketiyle, ülkesindeki politik tutuklulara dikkat çekmek istedi.


Ülkesinde hükümetin halkı ezdiğini hatta öldürdüğünü belirten Lilesa, "Bizim memlekette demokrasiden bahsedersen kendini hapiste bulursun. Tutuklanan bir çok akrabam var. Bu yaptığım çok tehlikeli ama dünyada herkes demokrasi için gayret göstermeli. Dönüşte beni ne beklediğini bilmiyorum. Belki beni de öldürecekler veya hapse atacaklar" dedi.


Lilesa'nın Olimpiyat Komitesi tarafından da cezalandırılma ihtimali var. Olimpiyat kataloğunun 50.3 maddesi, oyunlar sırasında sporcuların protestoda bulunmalarını, politik, dini veya ırkçı propaganda yapmalarını yasaklıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS