Olimpiyat altını Gamze Bulut'a verilecek

Olimpiyat altını Gamze Bulut'a verilecek

Aslı Çakır Alptekin’in CAS’taki itirazının açıklanmasına sayılı günler kala, aynı yarışı 2. bitiren Gamze Bulut’un temiz olduğu kesinleşti. Yani altın madalya Alptekin’den alınsa bile Bulut’a verilerek yine Türkiye’de kalmış olacak.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları 1500 metre finalinde 2. olan Gamze Bulut’a iyi haber geldi. Altın madalya kazanan bir diğer milli atlet Aslı Çakır Alptekin’in CAS’taki itirazının reddedilmesi durumunda dahi 2. olan Bulut’un ‘temiz’ olduğunun anlaşılması üzerine altın madalyanın Türkiye’de kalacağı kesinleşti.


Biyolojik pasaport verilerinde sapma beklenen ve bu yüzden sürekli takip edilen Bulut’un Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından yapılan değerlendirmede ‘sorunsuz’ görülmesi altın madalyanın 3. olan Bahreyn’li Meryem Yusuf Cemal’e gitmesini engelledi. Başka bir deyişle Alptekin’le ilgili kararın açıklanmasına sayılı günler kala Bulut, Türkiye’nin atletizmdeki ilk altın madalyalı sporcusu olmak üzere...


Londra'da düzenlenen 2012 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye 1500 metre finalinde Alptekin 4.10.23’lük derecesiyle 1., Bulut 4.10.40’la 2. olarak Türk spor tarihinde en büyük başarılardan birine imza atmışlardı. Ancak bir yıl sonra IAAF, Alptekin’in biyolojik pasaportunda doping şüphesi uyandıracak sapmalar tespit edildiğini belirterek spordan men etmişti. Alptekin bunun üzerine CAS’a başvurarak itirazda bulunmuş ve haziran ayının ilk haftasında açıklanması beklenen karar 20 gün ertelenmişti.


CAS’ın kararını kısa bir süre içerisinde kamuoyuna duyurması beklenirken, konuyla ilgili hukukçuların verdiği bilgilere göre biyolojik pasaport itirazlarına CAS’ta bugüne kadar sporcu lehine çıkmış herhangi bir karar olmadığı da gelen bilgiler arasında. (Vatan)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS