Olimpiyat ödüllerinde yüzde 50 indirim

Olimpiyat ödüllerinde yüzde 50 indirim

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirmesi Hakkında Yönetmelik"te yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ferdi ve takım müsabakalarında dereceye girenlere verilen ödül miktarları, birincilerde yarıya indirildi. İkinci ve üçüncülerde verilen ödül miktarlarında ise indirim oranı yüzde 50'den fazla oldu.

Eski yönetmeliğin 5. maddesinde yapılan değişikliğe göre olimpiyat ve paralimpik oyunlarının ferdi müsabakalarında birinci olan sporcuya verilen ödül en fazla 2 bin Cumhuriyet altını iken yeni yönetmelikte bu miktar bin Cumhuriyet altınına indirildi. İkinci olan sporcuya verilen bin 500 Cumhuriyet altını 600'e, üçüncüye verilen bin Cumhuriyet altını da 300'e indirildi.


Takım sporlarında ise birinci olunması halinde her sporcuya verilen en fazla bin adet Cumhuriyet altını 500'e, ikinci olunması halinde verilen 750 altın 350'ye ve üçüncü olunması durumunda verilen 500 altın da 150'ye düşürüldü.


"Her yıl veya iki yılda bir yapılan şampiyonalarda verilecek ödülün en fazla yüzde 75'i, üç veya dört yılda bir yapılan şampiyonalarda ise tamamı verilebilir" ifadesi, yeni yönetmelikte, "Her yıl yapılan şampiyonalarda verilecek ödülün en fazla yüzde 50'si, iki yılda bir yapılan şampiyonalarda yüzde 75'i, üç veya dört yılda bir yapılan şampiyonalarda ise tamamı verilebilir" şeklinde düzenlendi.


- Gençlerin ödülleri taksitle ödenebilecek


Olimpik ve paralimpik Spor dallarının dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda ve Deaflimpik Olimpiyatları'nda ümitler, gençler ve yıldızlar kategorisinde dereceye giren sporcuların ödüllerde de değişikliğe gidildi.


Buna göre, ümit ve genç kategorisindeki sporcular önceden büyüklerin aldığı ödülün en fazla yüzde 10'u kadar ödül alabiliyorken, bu oran yeni yönetmelik sonrasında yüzde 20'ye yükseltildi.


Yıldızlar kategorisinde ise önceden yüzde 5 olan oran yüzde 10'a çıkarıldı.


Ayrıca ödüller, yeni yönetmelik sonrasında en fazla 24 aya kadar eşit taksitle verilebilecek.


- UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ödüllerinde de indirim


Yeni yönetmelikte, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) uluslararası faaliyetlerine katılan sporcular, spor kulüpleri ve teknik direktörlere verilen ödül miktarları da yarıya indirildi.


Dünya Şampiyonası'nda veya Dünya Kupası'nda takımın birinci olması halinde sporculara verilen 500 Cumhuriyet altını 250'ye, ikinciye verilen 375 Cumhuriyet altını 190'a ve üçüncüye verilen 250 Cumhuriyet altını da 125'e düşürüldü.


Aynı şekilde Avrupa Şampiyonası'nda verilen ödüllerde de indirime gidilirken, birinci olan takımın sporcularına verilen 250 Cumhuriyet altını 125'e, ikinciye verilen 200 Cumhuriyet altını 100'e ve üçüncüye verilen 125 Cumhuriyet altını da 65'e indirildi.


Teknik direktör ve antrenörlerin ödül oranlarında ise iyileştirmeye gidildi. Önceden ferdi müsabakalarda bir sporcunun almış olduğu ödülün en fazla
yüzde 10'unu alan teknik direktörler veya antrenörler, bundan böyle yüzde 20'sini alacak. Takım sporlarında ise takımda yer alan sporcuya verilen ödülün en fazla yüzde 20'si verilen teknik direktörler veya antrenörler, yeni düzenleme sonrasında sporcuya verilen ödülün yüzde 40'ını alabilecek. Yeni düzenlemede ayrıca, "Teknik direktör ve antrenöre verilecek ödülün yarısı, müsabakada görevli teknik direktöre verilirken, kalan yarısı ise müsabakada görevli aynı branştaki antrenörler arasında eşit olarak paylaştırılır. Müsabakada görevli aynı branştan tek antrenör varsa, bu kişiye  antrenörlere verilecek ödülün yarısı verilir" ifadesi yer aldı.

Buna göre, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde de tüm ödüller yarıya indirildi. Yeni yönetmeliğe göre takımlara ve sporculara dağıtalacak Cumhuriyet altını miktarları şöyle:


Şampiyon Finalist Yarı finalist


UEFA Şampiyonlar Ligi (takım) 2500 1875 1250
UEFA Şampiyonlar Ligi (sporcu) 65 50 35
UEFA Avrupa Ligi (takım) 1250 1000 625
UEFA Avrupa Ligi (sporcu) 50 35 25
UEFA Süper Kupası 2500


Resmi Gazete'de yer alan yeni yönetmelikte uluslararası organizasyonlarda verilen Cumhuriyet altını miktarları şöyle:


Şampiyon İkinci Üçüncü


Olimpiyat ve paralimpik oyunları büyükler ferdi 1000 600 300
Olimpiyat ve paralimpik oyunları büyükler takım 500 300 150
Dünya şampiyonaları büyükler ferdi 500 300 150
Dünya şampiyonaları büyükler takım 250 150 75
Avrupa şampiyonaları büyükler ferdi 300 150 75
Avrupa şampiyonaları büyükler takım 150 75 40

Universiade, Akdeniz Oyunları ve diğer çoklu uluslararası spor oyunları büyükler ferdi 100 50 25


Universiade, Akdeniz Oyunları ve diğer çoklu uluslararası spor oyunları büyükler takım 50 25 15


- Sporcunun dopingli çıkması durumunda


Yeni yönetmelikte "deafolimpik" ibareleri "deaflimpik" şeklinde ve "Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanı" ifadesi de "Uluslararası Organizasyonlar Dairesi Başkanı" olarak düzenlendi.


Eski yönetmeliğin "ödülün durdurulması ve geri alınması" başlığı altındaki maddede de değişikliğe gidilirken, "Dopingli olduğu sonradan anlaşılan sporculara ve diğer ilgililelere verilen ödüller geri tahsil edilir" maddesindeki "tahsil edilir" ifadesi, "geri alınır" şeklinde değiştirildi.


Ayrıca, "Dopingli olduğu anlaşılan sporcuya, başka müsabakalardan elde ettiği ancak taksitlendirme veya başka sebeplerle henüz ödenmemiş ödülleri verilmez" fıkrası da eklendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS