Rio Olimpiyatları'nda fakirlere yer yok

Rio Olimpiyatları'nda fakirlere yer yok

Rio'da yaşayan ve balıkçılıkla geçimini sağlayan 600 fakir aile olimpiyatları parkı ve yollarının yapımı için evlerinden sürüldü.

Rio Olimpiyatları'nın ihtişamlı açılış töreni ve organizasyondan gelen renkli görüntüler dünya basınının merkezinde. Tüm dünya ve izleyiciler bu ihtişamlı organizasyonu izlerken bazı medya kuruluşları Rio'da yaşanan sefalete dikkat çekmek istiyor.


Olimpiyatlarda Türk sporcular


Sürgün oyunları


İsyandan.Org’un aktardığına göre, Vila Autodromo gecekondu yerleşkesi iki yıl öncesine kadar balıkçılıkla geçinen 600 aileye ev sahipliği yapıyordu. Ancak bu bölge Jacarepagua gölü kenarında konumlanması planlanan Olimpiyat parkı ve yolları için temizlenmeliydi. Rio’nun Olimpiyatları kazanması ile birlikte kitlesel mülksüzleştirme operasyonları için düğmeye basıldı.


Evini terk etmemek için direnen Vila Autodromo sakinlerinden Sandra de Souza, Olimpiyatları zenginler için zenginler tarafından düzenlenen ‘sürgün oyunları’ olarak tanımlıyor.Direniyorlar


Devlet yetkilileri para verip insanları apartmanlara taşınmaya zorlarken 20 aile evleri buldozerle yıkılmış olsa dahi direnişi sürdürüyor ve terk etmedikleri toprakları üzerinde yıkılan evlerini tekrar inşa etmeye çalışıyor. The Independent gazetesinde çıkan habere göre Olimpiyat Parkının etrafı gecekondulardan neredeyse tamamen ‘temizlenmiş’ durumda.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS