Rio'da dün gece dağıtılan madalyalar (15 Ağustos 2016)

Rio'da dün gece dağıtılan madalyalar (15 Ağustos 2016)

Rio'da yapılan 2016 olimpiyat oyunlarında çeşitli dallarda madalyalar sahiplerini bulurken günün dikkat çeken olayı Simone Biles'in kulplu beygirde yaptığı büyük hata oldu.

Kadınlar çekiç atma


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, kadınlar çekiç atmada Polonyalı Anita Wlodarczyk, kendine ait dünya rekorunu geliştirerek altın madalyaya ulaştı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda yapılan atletizm müsabakalarında, kadınlar çekiç atma finalleri sona erdi.


Polonyalı Wlodarczyk, 82,29 metrelik atışıyla kendine ait dünya rekorunu geliştirerek altın madalyanın sahibi oldu.


Çinli Wenxiu Zhang'ın 76,75 metre mesafeyle gümüş madalya aldığı kategoride, Büyük Britanyalı Sophie Hitchon ise 74,54 metrelik atışıyla bronz madalya elde etti.


3 bin metre engelli


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, kadınlar 3 bin metre engellide altın madalya, Bahreynli Ruth Jebet'in oldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında, kadınlar 3 bin metre engelli finali sona erdi.


Bu kategoride Bahreynli Jebet, 8.59.75'lik süresiyle altın madalyaya ulaştı. Kenyalı Hyvin Kiyeng Jepkemoi'nin 9.07.12'lik derecesiyle gümüş madalya aldığı yarışta, ABD'li Emma Coburn ise 9.07.63'lük zamanıyla bronz madalya elde etti.


2016 Rio Olimpiyat Oyunları madalya sıralaması


Yüzme


2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar maraton yüzmede, Hollandalı Sharon van Rouwendaal altın madalyaya ulaştı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Copacabana Sahili'ndeki açık sularda 10 kilometre mesafede gerçekleştirilen kadınlar maraton yüzmede madalyalar dağıtıldı.


Yarışı 1 saat 56 dakika 32 saniyeyle ilk sırada tamamlayan Hollandalı Van Rouwendaal, altın madalyanın sahibi oldu.


Müsabakayı ikinci sırada bitiren Fransız Aurelie Muller, bitiş noktasında İtalyan rakibi Rachele Bruni'ye müdahalede bulunduğu için diskalifiye edildi.


Bu diskalifiyenin ardından Bruni, 1.56.49'luk derecesiyle ikinci olarak gümüş madalyayı boynuna taktı.


Brezilyalı Poliana Okimoto ise 1.56.51'lik süresiyle üçüncü sırayı alarak ev sahibi ülkeye bronz madalya kazandırdı.


Binicilik


2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda binicilikte bir kategoride madalyalar sahiplerini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Binicilik Merkezi'nde düzenlenen müsabakalarda, bireysel dresaj kategorisinde madalyalar dağıtıldı.


Büyük Britanyalı Charlotte Dujardin, 93.857 puanla altın madalyayı boynuna taktı. Alman Isabell Werth, 89.071 puanla gümüş ve aynı ülkeden Kristina Broring-Sprehe ise 87.142 puanla bronz madalya elde etti.


Rio'da Türk sporcular ne yaptı? (15 Ağustos 2016)


Jimnastik


2016 Rio Olimpiyat Oyunları artistik jimnastikte, 3 kategoride madalyalar sahiplerini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Rio Olimpik Arena'da yapılan artistik jimnastik müsabakalarında, erkeklerde halka ve atlama masası ile kadınlarda denge aleti finalleri sona erdi.


Kategorilerinde ilk 3'e giren sporcular şöyle:


- Erkekler
Halka:
1. Eleftherios Petrounias (Yunanistan)
2. Arthur Zanetti (Brezilya)
3. Denis Abliazin (Rusya)


Atlama masası:
1. Ri Se-gwang (Kuzey Kore)
2. Denis Abliazin (Rusya)
3. Kenzo Shirai (Japonya)


- Kadınlar
Denge aleti:
1. Sanne Wevers (Hollanda)
2. Lauren Hernandez (ABD)
3. Simone Biles (ABD)


Pist bisikleti


2016 Rio Olimpiyat Oyunları pist bisikletinde, erkekler omnium kategorisinde altın madalya, İtalyan Elia Viviani'nin oldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Rio Olimpik Velodrome'da yapılan pist bisikleti müsabakalarında, bireysel takip, zamana karşı, hızlı tur, scratch, eleme ve puan yarışı olmak üzere 6 etabın bulunduğu erkekler omnium kategorisinde madalyalar dağıtıldı.


İtalyan Viviani, bu kategoride topladığı 207 puanla rakiplerini geride bırakarak altın madalya kazandı.


Büyük Britanyalı bisikletçi Mark Cavendish'in 194 puanla gümüş madalya elde ettiği kategoride, Danimarkalı Lasse Norman Hansen ise 192 puanla bronz madalya aldı.


Boks


2016 Rio Olimpiyat Oyunları boks branşında, erkekler 91 kiloda Rus Evgeny Tishchenko altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da yapılan 91 kilo finalinde, Tishchenko ile Kazak Vassiliy Levit karşılaştı.


Finalde rakibini 3-0 mağlup eden Tishchenko, bu sıklette altın madalyanın sahibi oldu. Levit ise gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı.


Erkekler 69 kiloda yapılan yarı final maçlarının ardından bronz madalyalar sahiplerini buldu.


Yarı finallerde Özbek Shakhram Giyasov'a 3-0 kaybeden Faslı Muhammed Rabii ve Kazak Daniyar Yeleussinov'a aynı skorla yenilen Fransız Souleymane Diop Cissokho, bronz madalya elde etti.


Grekoromen güreş


2016 Rio Olimpiyat Oyunları güreş branşında, erkekler grekoromen stil 85 ve 130 kiloda madalyalar sahibini buldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da gerçekleştirilen güreş müsabakalarında, erkekler 130 kilo finalinde milli sporcu Rıza Kayaalp'i yenen Kübalı Mijain Lopez Nunez, altın madalyaya uzandı.


Rıza Kayaalp'in gümüş madalya elde ettiği kategoride, bronz madalyayı da Azerbaycanlı Sabah Shariati ile Rus Sergey Semenov boynuna taktı.


Erkekler 85 kiloda ise Ukraynalı Zhan Beleniuk'u yenen Rus Davit Chakvetadze, altın madalya kazandı.


Beleniuk'un gümüş madalyada kaldığı kategoride, bronz madalyayı ise Alman Denis Maksymilian Kudla ile Belaruslu Javid Hamzatau paylaştı.


Halter


2016 Rio Olimpiyat Oyunları halter branşında, erkekler 105 kiloda Özbek Ruslan Nurudinov, altın madalya elde etti.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da gerçekleştirilen halter müsabakalarında, erkekler 105 kiloda madalyalar dağıtıldı.


Özbek halterci Nurudinov, toplamda 431 kilo kaldırarak altın madalyanın sahibi oldu.


Ermeni Simon Martirosyan, toplamda 417 kiloluk kaldırışıyla gümüş, Kazak Alexandr Zaichikov ise 416 kiloyla bronz madalyaya ulaştı.


800 metre


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, erkekler 800 metrede Kenyalı David Rudisha altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında, erkekler 800 metre finali yapıldı.


Kenyalı Rudisha, 1.42.15'lik derecesiyle birinci olarak bu mesafede üst üste ikinci kez olimpiyat altın madalyasını boynuna taktı.


Cezayirli Taoufik Makhloufi'nin 1.42.61'lik süresiyle gümüş madalya aldığı kategoride, ABD'li Clayton Murphy ise 1.42.93'lük zamanıyla bronz madalya elde etti.


Sırıkla atlama


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, erkekler sırıkla atlamada Brezilyalı Thiago Braz da Silva altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında, erkekler sırıkla atlama finali yapıldı.


Brezilyalı Da Silva, 6.03'lük derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı. Fransız Renaud Lavillenie'nin 5.98 metrelik atlayışıyla gümüş madalya aldığı kategoride, ABD'li Sam Kendricks ise 5.85'lik derecesiyle bronz madalyayı elde etti.


Kadınlar 400 metre


2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, kadınlar 400 metrede Bahamalı Shaunae Miller altın madalya kazandı.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında, kadınlar 400 metre finali yapıldı.


Bahamalı Miller, 49.44'lük derecesiyle birinci olarak olimpiyat altın madalyasını boynuna taktı. Miller'ın rakiplerini geçmek amacıyla bitiş çizgisine doğru atlaması da dikkati çekti.


ABD'li Allyson Felix'in 49.51'lik süresiyle gümüş madalya aldığı kategoride, Jamaikalı Shericka Jackson ise 49.85'lik zamanıyla bronz madalya elde etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS