Türkiye'nin 16 "altın" çocuğu

Türkiye'nin 16 "altın" çocuğu

Türkiye'nin 16 "altın" çocuğu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), 2016 Rio Olimpiyatları yolunda destekleyeceği, madalya vadeden 16 "altın" çocuğunu belirledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

On iki farklı branşta, 2 yıl süresince aylık 500'er dolardan verilecek burs listesinde, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu tekvandocu Servet Tazegül, 53 kiloda son Avrupa şampiyonu halterci Ayşegül Çoban ve 23 yaş altı Avrupa şampiyonu ciritçi Fatih Avan gibi isimler yer alıyor.

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bursların 1 Eylül'de başlayıp, 2016 yılının eylül ayına kadar süreceğini belirterek, "Federasyonlardan aday isimler istedik ve bir değerlendirme yaptık. İsimler belirlenirken sporcuların dünya listesindeki sıralamaları, son şampiyonalardaki dereceleri ve doping geçmişlerine bakıldı. Olimpiyatlara katılma ve madalya şansı yüksek sporcular seçildi" dedi.

Belirlenen isimlerin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve ilgili branşların uluslararası federasyonlarına gönderildiğini ve onay alındığını kaydeden Gündoğan, "Burslar, herhangi bir doping cezası, büyük bir sakatlık, baraj müsabakasına katılamama ya da baraj geçememe durumlarında kesilecek. TMOK olarak, finansal durumumuz çerçevesinde ileride burs verilen sporcu sayısını artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Ünlülerin Instagram günlüğü

TMOK'un 2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlık kapsamında burs vereceği sporcular ve branşları şöyle:

Atletizm: Fatih Avan
Okçuluk: Aybüke Aktuna, Begünhan Elif Ünsal
Judo: Ahmet Şahin Kaba
Yelken: Nazlı Çağla Dönertaş
Yüzme: Gülşen Beste Samancı
Badminton: Özge Bayrak, Neslihan Yiğit
Halter: Ayşegül Çoban, Bünyamin Sezer
Cimnastik: Ferhat Arıcan
Atıcılık: Oğuzhan Tüzün
Triatlon: İpek Öztosun
Tekvando: Servet Tazegül, Nur Tatar
Golf: Hamza Hakan Sayın

Arda Turan Burak Yılmaz'a meydan okudu!