Passolig davasının reddine ilişkin gerekçeli karar açıklandı

Passolig davasının reddine ilişkin gerekçeli karar açıklandı

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, Taraftar Hakları Dayanışma Derneğinin, "Passolig" uygulamasının iptali istemiyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Aktif Yatırım Bankası aleyhine açtığı davanın reddine ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda, Passolig uygulamasının, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasanın "Spor alanlarının güvenlik ve düzenine ilişkin tedbirler" başlıklı 5. maddesi uyarınca getirildiği ifade edildi.


Elektronik bilet uygulamasıyla federasyonlar bünyesinde veri tabanı oluşturulması, bununla maç bileti satışı, maça girişte tüketici ve biletin veri tabanıyla denetiminin, maç öncesi, sırası ve sonrasında güvenliğin sağlanmasının amaçlandığına yer verilen kararda, ihaleyle tüketicilere hizmet sunumunun bankaya verildiği belirtildi.


Banka ve tüketici arasında sözleşme imzalanmasının ardından uygulamanın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olup olmadığına yönelik uyuşmazlığın çözüm yerinin tüketici mahkemeleri olduğu ifade edilen kararda, elektronik bilet uygulaması olan Passolig ile "ön ödemeli kart", "Passolig banka kartı" ve "Passolig kredi kartı" arasından tüketicilere tercih hakkı sunulduğu bildirildi.


Bilic Emenike kararını verdi


Özellikle ön ödemeli kartın banka hesabı açılmasını, bankacılık sözleşmesi yapılmasını gerektirmediğine dikkat çekilen kararda, bu karta para yüklenerek bilet alımı da dahil bazı işlemlerin yapılabildiği, ayrıca tüm kartlarla maç girişi ve statlardaki elektronik denetlemenin sağlandığı ifade edildi.


Kararda, verilen hizmet, kart maliyeti, kişisel veri içeren kartın güvenli kuryeyle ulaştırılması dikkate alındığında, kulüplerin özelliğine göre 15-25 lira ücret alınmasının haksız şart olarak değerlendirilmeyeceği belirtildi.


"Passolig banka kartı" ve "Passolig kredi kartı"nın da normal banka kartı, kredi kartı niteliğinde bulunduğu, bunlarla bankacılık hizmetleri yanında maç biletini de kapsayacak şekilde hizmet verildiği kaydedilen kararda, maç izlenmesi için kart sahiplerinden bilet bedeli dışında bedel alınmadığına vurgu yapıldı ve Passolig'in iptali isteminin bu sebeplerle reddedildiğine işaret edildi.  


'Asil hissediyorum'


Dernek lehine karar 


Tüketici Hakları Derneğinin, Aktif Yatırım Bankası AŞ'ye yönelik davasının kısmen kabul edildiği hatırlatılan gerekçeli kararda, elektronik bilet uygulaması yürürlüğe girdiği tarihte tüketiciler ile banka arasında imzalanan "kart hizmet sözleşmesi" ve "Passolig İnternet Şubesi Kullanım Koşulları"ndaki bazı maddelerin, mahkemenin geçmişte koyduğu tedbir üzerine değiştirilerek, yasalara uygun hale getirildiği anlatıldı.


Gerekçeli kararda, değişiklik öncesindeki şu hükümler hatırlatıldı:


"- Bu sözleşmeyi imzalayarak bildirmiş olduğunuz kişisel bilgilerin iştiraklerimiz, bağlı olduğumuz grup şirketleri ile TFF, ilgili program ortaklarınız veya anlaşmalı olduğunuz kurum/kuruluşlar ile paylaşılabileceğini, bankamız veya bu kurum/kuruluşlar tarafından sunulan ürün ve hizmetler ile ilgili tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru ve benzeri faaliyetlerine dahil ticari elektronik iletilerin, e-posta, telefon, cep telefonu, SMS, faks, mektup, basılı evrak ve benzeri yöntemler ile tarafınıza gönderilmesini kabul etmektesiniz.


- İletmiş olduğunuz veya site üzerinden bildirdiğiniz tüm bilgi ve içeriklerin doğru ve güvenilir olması sizin sorumluluğunuzdadır, kullanım koşullarını onaylayarak, bildirmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin Aktif Bankın iştirakleri, bağlı bulunduğu grup şirketleri ile TFF ilgili program ortakları veya anlaşmalı kuruluşlar ile paylaşılabileceğini, Aktif Bank veya bu kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan ürün veya hizmetler ile faliyetlerine dahil ticari elektronik iletilerin, e posta, telefon, cep telefonu, SMS, faks, mektup, basılı evrak ve benzeri yöntemler ile tarafınıza gönderilmesini kabul etmektesiniz.


Arda Turan'ı yerden yere vurdu!


- Aktif Bank kullanım koşullarında belirlenen haller haricinde kişisel bilgileri 3. kişilere açıklamayacaktır, Aktif Bank kişisel bilgileri kendi bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacı ile kullanabilecektir. Gizlilik şartları ile kullanım koşullarında yer almayan hususlarda, gizlilik politikası hükümleri geçerli olacaktır.


- Sitenin kullanımı sırasında herhangi bir arıza, hata, eksiklik, kesinti, nakilde gecikme, bilgisayar virüsü, hat veya sistem arızası yada mücbir sebepler sonucu işlemin kesintiye uğramasından, izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılmasından doğrudan veya dolaylı ortaya çıkan herhangi bir zarardan Aktif Bank ve/veya çalışanları sorumlu değildir.


- Sitenin üçüncü şahıs kullanıcıları, reklamcıları ve/veya sponsorlarının işlem ve fiilerinden dolayı Aktif Bank doğrudan ve/veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz."


Bu hükümlerin, hukuktaki "dürüstlük kuralı" ile bağdaşmadığına yer verilen kararda, bu nedenle derneğin Aktif Bank'a açtığı davanın "kısmen" kabulüne karar verilerek, hak ihlallerinin önüne geçilmesi için uygulama başladığı tarihte banka ile tüketiciler arasında imzalanan sözleşmelerdeki bu hükümlerin, elektronik kart uygulama gerekleriyle Maliye ve İçişleri Bakanlıkları ile bilgi paylaşımını düzenleyen kısımların hariç olmak üzere, geçersizliğine karar verildiği anlatıldı.


Kararda, dava konusu diğer itirazların yasalara aykırı olmadığı ifade edilerek, bu yönlerden davanın reddine karar verildiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS