Ruslardan bomba iddia

Ruslardan bomba iddia

Rusya'ya verilen sistemli doping cezasında ihbarcı kişi olan Grigory Rodchenkov'un ABD'de intihara kalkıştığı iddia edildi.

Sputnik'in haberine göre Rodchenkov, Washington'da 19 Haziran tarihinde hayatına son vermek istedi. 


Rusların iddiasına göre göre ABD otoriteleri ve FBI tarafından baskıyla Rusya aleyhine konuşmaya zorlanan Rodchenkov'un kendisini öldürme denemesinin engellendi.


Rus basınında yer alan haberlere göre FBI 1 hafta boyunca bu girişimi sakladı. Ancak Rodchenkov'un Washington'da bir kliniğe yatırılmasının ardından olay kamuoyuna yansıdı. 


Soçi 2014’te Rus antidoping laboratuvarının başında olan Grigory Rodchenkov’un itiraflarıyla Rusya hakkında doping soruşturması başlatılmıştı. Rodchenkov, ülkenin sistemli bir doping programının olduğunu öne sürmüş ve atletlerin performansını artırıcı maddeler ürettiğini, aynı zamanda idrar örneklerini değiştirerek sporcuların yakalanmasının önüne geçtiğini iddi aetmişti.


İddialar, Dünya Antidoping Ajansı’na (WADA) bağlı çalışan Kanadalı Hukuk Profesörü ve Spor Hukukçusu Dr. Richard McLaren tarafından araştırılmıştı. McLaren Raporu, 2012-2015 arasında 30 spordan bin atletin doping programından yararlandığı sonucuna varmıştı.


Bu iddiaların sonucunda 43 Rus atletin Kış Olimpiyatları'na katılımına izin verilmemiş, Rusya da ülke olarak olimpiyatlarda temsil edilememişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS