11 inç ekrana sahip MatePad 11'i tanıttı

11 inç ekrana sahip MatePad 11'i tanıttı

11 inç ekrana sahip MatePad 11'i tanıttı

HarmonyOS 2 henüz bu ayın başlarında tanıtılmasına rağmen; Huawei, Android tabanlı EMUI OS yerine HarmonyOS2 tarafından desteklenen ilk tableti olarak MatePad Pro 12.6’yı resmi olarak tanıttı. Şirket ayrıca Qualcomm Snapdragon 870 işlemciden güç alan MatePad Pro 10.8 inç modelini de piyasaya sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MatePad 11’in Temmuz ayında piyasaya sürüleceği ve eşit derecede bir Qualcomm işlemci ile donatılacağı açıklandı. Tablet, amiral gemisi Snapdragon 865 işlemci tarafından desteklenecek. Böylece tablet, Huawei’nin Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisinden güç alacak ve ilk tableti olarak karşımıza çıkacak. MatePad Pro 10.8, bir Qualcomm yongası ile gelirken orta sınıf bir SoC olan Snapdragon 870 kullanılıyor.

Ayrıca MatePad 11, Qualcomm çipi ile Huawei’nin kendi geliştirdiği HarmonyOS 2’yi bir arada sunan ilk cihaz olacak. Huawei’nin ABD teknolojisini kullanması hâlâ yasak ve bu nedenle Qualcomm’dan veya başka herhangi bir yarı iletken fabrikasından yeni çip siparişleri alamıyor.

Tasarım açısından bakıldığında modelin renderları, MatePad 11’in MatePad Pro 12.6 ile aynı tasarıma sahip olacağını gösteriyor. Bu, ön tarafta herhangi bir açıklık olmayan tam ekran bir ekran tasarımının yanı sıra arka tarafta dikey bir çift kamera kombinasyonunu içeriyor. Huawei, MatePad’in 11 inçlik versiyonunun biraz daha düşük ekran-gövde oranına sahip olacağını söylüyor. Çerçevenin ayrıca 12.6 inçlik versiyondan biraz daha geniş olduğu söyleniyor.

Ancak ekran yapılandırmasının daha güçlü olduğu söyleniyor. Bu model 2K çözünürlüğe sahip olacak ve 120 Hz ultra yüksek yenileme hızını destekleyerek daha yumuşak bir kontrol deneyimi sunabilecek. Cihaz ayrıca 6GB RAM ve 64GB ve 128GB olmak üzere iki farklı depolama seçeneği ile gelecek. Her ikisinin de genişletilebilir olması bekleniyor. MatePad 11 muhtemelen 5G desteğine sahip olmayabilir.