2. el Android telefonların güvenliğini nasıl sağlarsınız?

2. el Android telefonların güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Günümüzde “Amiral Gemisi” olarak nitelendirilen akıllı telefonların fiyatlarında yaşanan artışlar, haliyle kullanıcıları daha uygun fiyatlı modelleri almaya itiyor. Daha uygun fiyatlı giriş ve orta seviye modelleri tercih edenler olduğu gibi, mevcut telefonunu yıllarca kullanmak isteyenler ya da uygun fiyata ikinci el telefon almak isteyenler de mevcut.

Dünya çapında akıllı telefon kullanım rakamlarına baktığımızda, Android işletim sistemli telefonların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Haliyle Android tarafında hem model hem de fiyat çeşitliliği çok fazla ve bu sebeple ülkemizde de Android tarafına ilgi büyük. İlgi büyük tamam da, güvenlik önlemlerini de elden bırakmamak gerekli.

Android telefonunuz için hazırlanan güvenlik yamalarını düzenli bir şekilde kuruyor musunuz?

Teknoloji çağındayız. Pek çok şeyin kolaylığı olduğu gibi tehlikesi de var. Kötü niyetli kişiler, kısa aralıklarla binlerce zararlı yazılımı ortaya çıkarabiliyor ve bu yazılımlar aracılığıyla kişisel bilgilerinizden cüzdanınıza kadar size zarar vermek için pusuda bekliyorlar. Bu işe Android akıllı telefonlar tarafından baktığımızda, Google’ın kısa aralıklarla güvenlik yamaları çıkardığını görüyoruz, tabii üreticilerin de çalışmaları var. Dolayısıyla bu yamaları hiç aksatmadan, düzenli şekilde kurmanız önemli.

Eğer çok eski bir telefon kullanıyorsanız, cihazınız yeni tehlikeler karşısında savunmasız durumda olabilir ve bu durumda daha güncel bir çözüm tercih etmelisiniz. Çünkü bir süre sonra üreticiler eski modeller için destek vermeyi kesebiliyor. Neden mi? Bunun başlıca sebebi, yeni telefon satış sirkülasyonunun sağlanabilmesi. Öte yandan, eski telefonlardaki donanımsal değerler de bir süre sonra yeni yazılımsal güncellemeler için yetersiz hale gelebiliyor ve bu da bir diğer faktör.

Şunu da ekleyelim: Güvenlik güncellemesi almayan, eski tipte bir Android telefonunuz var ise, zararlı yazılım tehdidi altında olduğunuzu bilmelisiniz ve çoğu zaman telefonunuzu temizlemek, fabrika ayarlarına getirmek de size tam anlamda yardım sağlamayacaktır.

"Android telefonumun çok eski olup olmadığını nasıl öğreneceğim?” diye merak ediyorsanız…

Öncelikle, telefonunuzun üreticisinin çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Sonrasında, telefonunuzun Ayarlar başlığına giderek Yazılım detaylarına göz atmalı ve yeni bir güncelleme var mı diye kontrol etmelisiniz. Böylece telefonunuzdaki en güncel yazılım sürümünü görebilir ve bu sürümün Google üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma neticesinde ne kadar eski olduğunu öğrenebilirsiniz. Genellikle 4-5 senelik pek çok telefona güncelleme gelmiyor.
Apple tarafına baktığımızda ise, Android’e kıyasla daha uzun süre boyunca güncelleme verebiliyor, 5 yıl gibi. Apple’ın daha az cihaz modeli olduğu için cihaz takibi ve güncelleme çalışmaları da daha kolay oluyordur muhtemelen.

Telefonumda kötü niyetli bir yazılımın olduğunu nasıl anlarım?

Aslında bunu öğrenebilmek her zaman kolay değildir, bazı işaretleri takip etmek gerekir. Örneğin, internet data paketinizde anormal bir kullanım artışı var ise, kısa aralıklarla karşınıza reklam baloncukları ya da reklam mesajları geliyorsa, internet tarayıcısında gezinti yapıyorken alakasız sayfalara yönlendiriliyorsanız ve hepsinden de önemlisi telefonunuzda fark edilir düzeyde bir yavaşlama varsa, büyük ihtimalle telefonunuzda kötü niyetli yazılımlar vardır ve az evvel de belirttiğimiz gibi, bazen fabrika ayarlarına geri dönüş yapmak bile yeterli olmayabilir. Telefonunuzu sıfırlayarak kapatmalı ve en kısa sürede güncel bir telefona geçiş yapmalısınız.

Peki eski bir Android telefon kullanıyorsam kendimi nasıl koruyabilirim?

Aslında pek çok güvenlik şirketinin bu konuya basit bir cevabı var: “Eski bir telefon kullanmayın.” Çünkü tehditler yenilenirken güvenlik önlemleri yenilenmeyen bir telefon (ya da PC ya da tablet), her zaman risk oluşturacaktır.

Eğer kullanıyorsanız da cihazda en son güncellemenin olduğundan emin olmalı ve bir güvenlik yazılımı kullanmalısınız (Tabii bunu güncel cihazlarda da yapmalısınız). Uygulama marketlerinde pek çok 3. parti güvenlik yazılımı bulunuyor ve özellikle ücretli versiyonları kapsamlı koruma detayları sunuyor. Yine de kendinizi tamamen güvende hissetmemelisiniz.

Eğer ikinci el bir Android telefon almak istiyorsanız da, ürünün nereden satın alındığını öğrenmeli ve varsa faturasını da görmelisiniz. IBAN sorgusu da önemli bir detay. Zira çalıntı bir cihazla başbaşa kalmak istemezsiniz.

Eğer siz telefonunuzu satmayı düşünüyorsanız, kişisel verilerinizin cihazdan tamamen silindiğinden emin olmalısınız ve kayıtlı hesaplarınızın şifrelerini değiştirmelisiniz. Ek olarak, satmak istediğiniz cihazı “tanınan cihazlar” listenizden de çıkarmalı ve “logout” olmasını sağlamalısınız. Bu, genelde sosyal medya hesaplarınız ve mail hesaplarınızda yaptığınız şifre değişikliklerinde karşınıza çıkan bir detaydır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS