2016 KPSS soru ve cevaplarına nasıl ulaşılır?

2016 KPSS soru ve cevaplarına nasıl ulaşılır?

2016 KPSS sınavı 16 Ekim pazar günü gerçekleştirildi. Bu sınav ile katılımcılara Türkçe, Güncel Konular, Matematik, Coğrafya, Tarih, Vatandaşılık Bilgisi testleri yapıldı.

Peki, binlerce memur olma hayali kuran adayın girdiği 2016 KPSS sınavının soru ve cevaplarına nasıl ulaşılır?


Önlisans 2016 KPSS sınav soru ve cevap kitapçığına ulaşmak için tıklayın


2016 KPSS soru ve cevaplarına nasıl ulaşılır?


2016 KPSS soruları ve cevaplarına ulaşmak  için katılımcılar ÖSYM ais.osym.gov.tr adresine giriş yapmalılar. KPSS adayları ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası ais.osym.gov.tr'ye ÖSYM aday şifreleri ve TC Kimlik Numaralarıyla giriş yapmaları gerekiyor. KPSS soruları ve cevap anahtarları ÖSYM ais dışında başka bir web sitesi veya alandan açıklanmayacak 2016-kpss-soru-ve-cevaplari-1


Güncel Konular (6 Soru)


Güncel konuların soru sayısı 3 iken 6’ya yükseldi. Bu durum adayları daha çok gazete okumaya ve haberleri takip etmeye teşvik edecek gibi gözüküyor.


Türkçe (30 soru)


Türkçe’nin soru sayısından herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Konu dağılımında ise birtakım değişiklikler yapıldı.  Değişiklik öncesinde Türkçe Kısmından sözcük bilgisi, dil bilgisi, anlatım özellikleri, okuduğunu anlama konularından soru gelmekteydi.
Bundan sonra ise “Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” İbaresi kullanılmaktadır. Yani, Türkçe sorularının çoğunluğu  artık mantık formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir. ALES mantığında sorulara hazır olmanızı öneririz.


Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)


Vatandaşlık bilgisi soru sayısı değişmedi. Ancak devletler umumi ve özel hukuku konusu buradan kaldırıldı. Yani sorular yine hukukun temel kavramları ve medeni hukuk(3 tane), anayasa hukuku (3 tane) ve idare hukuku (3 tane) konularından gelecektir.


Matematik (30 soru)


Matematik soru sayısı değişmedi. Değişiklik öncesinde sayılarla işlem yapma, matematiksel ilişkilerden yararlanma, problem çözme, temel geometri bilgileri, tablo grafik okuma konularından soru gelmekteydi.


Şimdiki konu dağılımında ise “Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” ifadesine yer verilmiştir. Soruların ALES soru tarzına yakınlaşacağı düşünülebilir. Yani, matematik sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.


Genel kültür alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel kültür bölümü tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır.


Coğrafya (18 soru)


Coğrafya soru sayısı değişmedi. Türkiye’ni fiziki özelliklerinden gelen soru sayısı 7’ye yükseldi. Türkiye’nin ekonomik özellikleri sorusu 13’e düştü. Beşeri özellikler ise hala 5 soru gelecek.


Tarih (27 soru)


Tarih soru sayısı 30’dan 27’ye düştü. Önceden Eski Türk Devletleri ve Osmanlı Devletinden 9 soru, inkılap tarihinden 21 soru gelmekteydi.


Yeni sistemde ise Selçuklu Devleti ve Öncesi Türk Devletlerinden 3 soru, Osmanlı devletinden 9 soru, İnkılap tarihinden ise 12 soru gelecek. Ayrıca 2013 sınavı ile birlikte ilk defa Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden 3 soru gelecek.


2016 KPSS (önlisans) sınav sonucu ne zaman açıklanacak?


2016 KPSS sınav sonucu ne zaman açıklanacak sorusu henüz yanıt bulmadı. Resmi bir bilgi olmamasına karşın KPSS sınav sonucunun iki hafta sonra 30 Ekim'de açıklanması bekleniyor.


KPSS sınav sonucunu ÖSYM ais.osym.gov.tr adresine yayınlanacak. ÖSYM aday şifreleri ve TC Kimlik Numaralarıyla giriş yaptıktan sonra gelen sayfada sınav sonucunu öğrenebilirsiniz


2016 KPSS ORTA ÖĞRETİM SINAVI NE ZAMAN?


ÖSYM'den yapılan resmi açıklamaya göre 2016 KPSS Ortaöğretim ve Lise sınavı  20 Kasım'da saat 10:00'da yapılacak. Adayın girdiği sınava dair sonuçlar, posta ile eve gönderilmeyecek. Sonuç internet sitesinden yayınlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS