Son Dakika

2019'da dünyanın en çok otomobil satan otomotiv firması oldu

A A

18.03.2020 - 10:17 | Haber Kaynağı: Ali Yavuz Şahin

Japonya merkezli Toyota geçtiğimiz sene en çok satılan otomobil firması unvanını korudu. Ülkemizde de Japon markaya olan ilgi inanılmaz derecede. Özellikle Corolla konfor ve güvenlik açısından tercih edilen aile araçlarının başında geliyor.

2019'da dünyanın en çok otomobil satan otomotiv firması oldu

Dünya genelinde 1 milyon 247 bin 589 adet satış rakamına ulaşan Corolla’nın 2019’daki pazar payı 10.2 olarak açıklandı.

Avensis modeli piyasadan çekildikten sonra onun boşluğunu doldurmaya çalışan Toyota Camry de önceki yıla göre satışlarını yüzde 4.3 artırarak 698 bin 721 adet satış rakamına ulaştı. RAV4 ise 2019 yılında 947 bin 919 adet satış başarısı yakalayarak firmanın başarısında önemli bir rol üstlendi.

Bakalım firma 2020 yılında koronavirüs belasından nasıl etkilenecek. Satış rakamlarında artış mı yoksa azalış mı yaşanacak. Malum rakip firmalar sürekli olarak üretim fabrikalarını kapatmak zorunda kalıyor. Hyundai’nin ardından Ford’un da bu virüs ile başı belada.

İspanya ve İtalya koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında başı çekiyorlar. Bu ülkelerde bulunan üretim fabrikaları da çok büyük tehlike altında. Nitekim Ford’un Valecia’da bulunan bir fabrikasında 3 kişide koronavirüs testi pozitif olarak açıklandı. Fabrikada yılda 400.000 adet araç üretilebiliyor.

Çalışan sayısı ise 7000. Şimdilik yapılan açıklamada “Ford’un Valencia tesisinde son 24 saat içerisinde COVID-19 pozitif çıkan üç çalışanımız olduğunu gözlemledik.” ifadelerine yer verildi. Tesis acilen izole edildi ve ilaçlanmaya başlandı.

Bir kaç hafta üretime ara verildi. Toyota’da henüz bunun gibi bir durum yaşanmadı. Ancak Japon otomotiv devinin fabrikalarının bulunduğu ülkelerde çok sayıda koronavirüs mağduru olduğu biliniyor.