2’si 1 arada bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

2’si 1 arada bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu günlerde yeni bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız 2’si 1 arada (2in1) bilgisayarları göz ardı etmenizi önermiyoruz. Intel’in yeni nesil işlemcileriyle 2in1 bilgisayarların avantajlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayar kullanımı artık gündelik bir ihtiyaç haline dönüştü. Farklı ihtiyaçlara uygun çözümler çoğu üreticiler tarafından sunuluyor. Özellikle 2015 yılından bu yana “2in1” veya diğer bir adıyla “2’si 1 Arada” bilgisayarlar da önemli bir ihtiyaca parmak basıyor. Bu yazımızda sizler için 2in1 bilgisayarları genel özelliklerinden bahsedeceğiz.


2in1 bilgisayarları incelemeye başlamadan hemen önce “klavyeli tablet” konsepti ile “2’si 1 Arada” bilgisayar arasındaki temel farktan bahsedelim. 2in1 yani 2’si 1 arada bilgisayarların en önemli farkı ve aynı zamanda avantajı Windows 10 işletim sistemine sahip olmaları. Yani bu cihazlarda klavyeli tabletlerde olduğu gibi ayrı bir işletim sistemi yok. Direkt olarak masaüstü bilgisayarlarda kullanılan Windows 10 platformuna sahip. Dolayısıyla yüklenecek yazılımlar ve uyumluluk konusunda herhangi bir ayrım, kısıtlama bulunmuyor.


4.5G'yle uyumlu akıllı telefonların tam listesi


Performans


İlk kriterimiz elbette performans. Katlanabilir veya ayrılabilir (hem tablet hem bilgisayar) konsepte sahip ürünleri uzun zamandır piyasada görmekteyiz. Ancak burada önemli noktayı unutmamak gerekiyor. Intel’in 6. Nesil Core M yongaları bu konseptin en önemli ihtiyacı olan performansı rahatlıkla sunabiliyor. Bu yonga daha önce “Skylake” olarak da karşımıza çıkmıştı. Bu bilgi önemli çünkü eski Intel Atom ve Intel Celeron önceki nesil işlemciler, performans konusunda Core M’in gerisinde kalıyor.


4.5G'yle uyumlu akıllı telefonların tam listesi


Günlük ihtiyaçların ötesinde bir performans sunabilen Intel Core M yongaları 4K video oynatımı ve 3 boyutlu grafikler konusunda önceki nesil işlemcilere göre çok daha performanslı. İşlemciyle bütünleşik olarak gelen Intel HD Graphics 515 grafik işlem birimi, önceki nesile göre grafik konusunda daha başarılı. Ofis uygulamaları, internet gezinimi, film izlemek hatta Windows 10 uygulama marketindeki oyunların çoğunu artık 2in1 bilgisayarlarda oynamak mümkün. Performans noktasında kurumsal ve bireysel ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabiliyor. Bu noktada tercih edilebilecek dört farklı işlemci seçeneği var. İşlemcilerin temel özellikleri aynı ancak performans noktasında farklı çözümler sunuluyor.  • Intel Core M3 6Y30: 0.9 – 2.20 GHz (2 fiziksel, 2 sanal çekirdek)

  • Intel Core M3 6Y54: 1.10 – 2.70 GHz (2 fiziksel, 2 sanal çekirdek)

  • Intel Core M5 6Y57: 1.10 – 2.80 GHz (2 fiziksel, 2 sanal çekirdek)

  • Intel Core M7 6Y75: 1.20 – 3.10 GHz (2 fiziksel, 2 sanal çekirdek)


2in1-3


Taşınabilirlik


Taşınabilirlik yani mobil olma konusu da aslında bir donanım teknolojisinin sonucu. Daha az soğutma ihtiyacı bilgisayarlarda fan ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor. Bazı üreticiler halen fan kullanıyor olsa da artık daha kompakt soğutma sistemleri, bilgisayarın soğutma ihtiyacını giderebiliyor. Dolayısıyla bilgisayarlar daha ince ve daha taşınabilir, daha mobil olabiliyor. Çok sık seyahat ediyorsanız veya bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşınıyorsanız 2in1 konsepti size son derece uygun olabilir.


Hyundai IONIQ'i duyurdu


İnce, hafif ve sessiz olarak tanımlayabileceğimiz 2in1 bilgisayarların taşınabilir olmasındaki bir diğer önemli etken ise tercih edilen depolama çözümleri. Mekanik diskler yerine artık üreticiler SSD depolama çözümünü tercih ediyor. SSD depolama çözümleri cihaz içerisinde daha az yer kaplıyor, daha az güç tüketiyor ve ısınmıyor. Aynı zamanda standart HDD disklere göre en az 3-4 kat daha fazla performans sunuyor. Performans farkı kullanılan diske göre 10 kata kadar ulaşabiliyor. Hafiflik ve incelik konusunda tüm bu etkenler 2in1 konseptindeki cihazların büyük bir bölümüne 2 kilogramın altında olma şansı veriyor.


Pil ömrü, Güç tüketimi


Performans ve taşınabilirlik, beraberinde uzun bir pil ömrü yani düşük güç tüketimi ile anlam kazanıyor. 2in1 bilgisayarlar için üretilen Core M yongaları yük altında maksimum 4.5 W güç çekerek uzun kullanım ömrünün önünü açıyor. 14 nm üretim teknolojisinin de güç tüketiminin düşmesinde önemli bir avantajı bulunuyor.


Pil ömrü konusunda net bir rakam vermek mümkün değil ancak standart dizüstü bilgisayarlara göre, ikisi bir arada cihazların iki kat daha uzun pil ömrü sunduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan ekranın boyutu ve çözünürlüğüne göre 5-6 saatlere ulaşmak mümkün oluyor. Bazı modellerde bu süre 8 saate kadar ulaşabiliyor.


Fiat Egea dünya prömiyeri yapıldı


Pil ömrüne ve kullanım alışkanlıklarınıza katkı sağlayacak bir diğer önemli özellik ise yeni derin ve hızlı uyku modları. Güncel işlemciye sahip cihazlar hızlı bir şekilde uyku moduna girebiliyor. İhtiyaç duyduğunuzda ise saniyeler içerisinde kaldığınız yerden çalışmanıza devam edebiliyorsunuz.


2in1-2


Kullanım Modları


2in1 bilgisayarları nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış. Sektörde kabul gören iki ana tasarım akımından bahsedebiliriz. İhtiyaçlarınıza uygun olanı belirlemek ve size en uygun olan tasarıma sahip cihazı almak, çalışma koşullarınızı ve kullanım alışkanlıklarınızı olumlu yönde etkileyecektir.


Ekran ve klavyesi ayrı olan modeller tercih edebileceğiniz gibi, ekranı katlanan cihazları da bulabilirsiniz. Ekranı klavyeden ayrılan versiyonlarda standart kullanım şekli ve tablet olmak üzere iki farklı kullanımdan bahsedilebilir. Daha fazla taşınabilir bir cihaza ihtiyaç duyduğunuz anda tek bir tuşa basarak ekranı elinize alabilir, dizüstü bilgisayar performansı sunan ancak tablet bilgisayar formundaki cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.


Fiat Egea dünya prömiyeri yapıldı


Ekranı katlanan modellerde ise kullanım modları daha zengin seçenekler sunuyor. Standart dizüstü bilgisayar modu haricinde film izlerken stand veya çadır modunu, hareket halindeyken ise klavyeyi arkaya katlayarak tablet modunda çalışmanıza devam edebilirsiniz.


Fiyatlar


Çoğu popüler dizüstü bilgisayar üreticisi, yeni nesil Intel Core M ile çalışan 2in1 bilgisayarları üretiyor. Farklı gövde malzemesi, kullanılan diğer donanımlar fiyatı büyük ölçüde etkiliyor. Kampanyalar ve indirimler de düşünüldüğünde net bir fiyat vermek mümkün olmuyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. 2’si 1 arada bilgisayarlar, farklı kullanım modlarında dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayar şeklinde çalışabiliyor. Yani aslında tek bir cihaz satın alarak iki cihaza birden sahip olabiliyorsunuz. Maliyet konusunda daha çok özelliğe daha uygun fiyatla sahip olmak gibi önemli bir avantajdan bahsedebiliriz.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS