3D yazıcılara yasak geldi!

3D yazıcılara yasak geldi!

Avustralya, 3D yazıcılar için hazırlanmış silah şablonlarını yasakladı.

3D veya 3B yazıcılar son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Sektörün en büyük hedefi her eve bir üç boyutlu yazıcı sokmak. Ancak bu durum beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Sağlıktan mühendisliğe, endüstriden hobi uğraşlarına kadar her alanda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan bu yeni teknoloji, kötü niyetli insanlar için de bir avantaj haline gelebiliyor.


NASA bile geçtiğimiz aylarda 3D yazıcılar ile uzay araçlarına bazı parçalar ürettiğini duyurmuştu. Sektörün önü oldukça açık. Ancak kötü niyetli insanlar için bu istenmeyen bir durum. Bu fikirden yola çıkan Avustralya hükümeti, bazı dosya türlerini yasakladı. 3D yazıcılar için hazırlanmış ham silah dosyalarını barındırmak bir suç sayılacak. Sebebi ise oldukça basit; güvenlik.


Aslında Avustralya’dan katı bir silah politikası yok. Yani bireysel silahlanma konusunda oldukça esnek kurallara sahip bir ülke. Erişkin her birey kayıt altında olmak koşulu ile bir silaha sahip olabiliyor. Fakat 3D yazıcılar ile yapılan silahların kayıt altına alınması veya denetlemesi mümkün değil. Dolayısıyla ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir. Bu yazıcılar çok daha fazla yaygınlaştığında isteyen herkes bir gecede kendi silahını üretebilir hale gelecek. Bu istenmeyen bir durum. Ülkemizde henüz bu konuda yasal bir düzenleme yok ancak ilerleyen dönemlerde Türkiye için de aynı şeyleri gündeme getirebiliriz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS