4.7 milyar dolar kar etti

4.7 milyar dolar kar etti

Akıllı telefon pazarının en büyük oyuncularından biri olan Samsung, Galaxy Note 7 sorunlarından zarar görmesine rağmen kar etmeye devam ediyor.

Bu yılın ilk döneminde iyi bir grafik yakalayan Samsung, Galaxy Note 7 etkisinie rağmen kar etmeyi başardı. Ama tahmin edileceği üzere eskiye oranla bir kar düşüşü gözlerden kaçmıyor.


Samsung tarafından yayınlanan üçüncü çeyrek grafiğine göre şirket 42 milyar dolar toplam gelir elde etti. Yıl içerisinde yüzde 5 civarı bir kayıp ile yüzleşen şirket faaliyet karı olarak 4 milyar dolar civarı bir rakama ulaştı. Aslında çok daha fazla bir faaliyet karı düşünülürken, Galaxy Note 7 olayı bu düşüşde en büyük etken oldu. Yıl genelinde yüzde 30 azalma gözlerden kaçmıyor.


Bu rakamların azalmasında en büyük etken mobil tarafdaki Galaxy Note 7 sorunları olarak gösteriliyor. Önceki çeyrekte 3.5 milyar dolar faaliyet karı olan şirketin, şimdi ise 1.8 milyar dolar bir faaliyet karı olduğu gözüküyor.


Bu rakamlara olumlu yansıyan bölümler ise daha çok belirli alanlardaki donanım çözümleri oluyor. Yarı iletken ve ekran üretimi bu duruma en büyük örnek. Şirket, ekran üretimi ve satışı durumundan 800 milyon dolar faaliyet karı ile karşılaşmıştı.


Sonuca baktığımızda krizin belirli süre daha süreceği ama yeni amiral gemisi Galaxy S8 ile bu olumsuz tablodan çıkış süreci yaşanacağı söyleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS