4K destekli Android TV Stick

4K destekli Android TV Stick

4K destekli Android TV Stick

 Eğer yeni bir televizyon almak istemiyor, ama mevcut televizyonunuzu güncel bir akıllı TV gibi kullanmak istiyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Xiaomi Mi TV Stick 4K, siyah renge sahip ve yalnızca 42.8 gram ağırlıkta. 4 çekirdekli Cortex-A35 işlemciye, 2GB RAM’e ve 8GB dahili depolamaya sahip. Aynı zamanda dual band Wi-Fi ve Bluetooth 5.0 kablosuz bağlantı özellikleri de var. Yani isterseniz kablosuz kulaklık, mouse ya da klavye de bağlayabilirsiniz.

Xiaomi Mi TV Stick 4K, isim takısından da anlaşılacağı üzere 4K çözünürlük sunabiliyor. Tabii bu çözünürlüğü elde edebilmeniz için takacağınız TV ya da monitörünüzün de 4K çözünürlük desteği olmalı. Öte yandan, Netflix gibi dijital platformlarda da 4K çözünürlüklü içeriklere erişebileceğiniz bir aboneliğiniz olmalı…

Sonrasında, Xiaomi Mi TV Stick 4K ‘da Dolby Atmos ve Dolby Vision gibi hem işitsel hem de görsel detayları daha kaliteli düzeye getiren yeni teknolojiler de bulunuyor. Tabii bu teknolojilerin TV’nizde de olması gerektiğini hatırlatalım.

Bu arada, önceki Mi Stick ürününde 1080p çözünürlüğün sunulduğunu da belirtelim. Yani yeni ürün, hem işitsel hem de görsel tarafta çok daha başarılı.

Ürünü TV ya da monitörünüze bir HDMI noktası üzerinden bağlıyor ve bir de güce takıyorsunuz. Sonrasında kablosuz ağa bağlanmalı ve kısa süren kurulumunu tamamlamalısınız. Hepsi bu, artık kullanmaya hazırsınız.

Android TV OS 11

Zaten daha önce Mi Stick kullandıysanız, gerek ürünün tasarımı, gerek kumandası, gerekse de arayüzü itibarıyla pek çok benzerlikler taşıdığını görecek ve yeni ürüne de dakikalar içinde alışacaksınız.

Tabii cihazda en çok dikkat çeken uygulamalar olarak Netflix, YouTube ve Amazon Prime’ı gösterebiliriz. Bu uygulamara kolaylıkla erişebiliyor, içerikler arasında hızlıca gezintiler gerçekleştirebiliyoruz.

Ürünün çalışma hızı güzel. Fazla beklemeden, genellikle akıcı performans sunuluyor.
Xiaomi Mi TV Stick 4K, kullanımı kolay bir kumandaya sahip. İki pille çalışan bu kumanda, az evvel de belirttiğimiz gibi eski kumandayla neredeyse aynı tasarıma sahip. Üzerinde Netflix ve Amazon Prime için atanmış tuşlar bulunuyor. Dairesel olarak tasarlanan büyük tuşla menüler arasında gezinmek çok kolay. Öte yandan, isterseniz sesli asistan özelliğini de aktifleştirebilir ve kumandaya konuşarak pek çok içeriğe erişebilirsiniz.

Peki internet tarayıcı performansı nasıl derseniz, bağlantı kurduğunuz sitelerin yapılarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Eğer görsel tarafı ve işlem gücü yüksek bir web sitesine giriş yapıyorsanız, ağır sonuçlar almanız kaçınılmaz. Burada özellikle reklam banner’ları çok güç tüketiyor. Dolayısıyla tarayıcı kullanımı için, en azından performanslı kullanım için pek de uygun bir ürün değil.

Mi Stick 1080p vs Mi Stick 4K Hangisini almalıyım?

Eğer televizyonunuzda 4K desteği yoksa ve zaten uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız, Mi Stick 1080p’ye şans verebilirsiniz.

Eğer 4K çözünürlük, Dolby Atmos ve Dolby Vision gibi teknolojilerden faydalanmak, aynı zamanda daha iyi kablosuz internet bağlantı hızı sayesinde yüksek çözünürlüklü içerikleri tüketmek istiyorsanız, öyleyse Mi Stick 4K’yı tercih etmelisiniz. Yazılımsal olarak da daha güncel olan bu ürün, haliyle 1080p modeline kıyasla biraz daha yüksek fiyata sahip.