7/24 ses kaydı yapıyor!

  1. Teknoloji
7/24 ses kaydı yapıyor!
7/24 ses kaydı yapıyor!

Amerikan teknoloji devi Google, geçtiğimiz hafta ayın 4’ünde yaptığı lansman ile birlikte yeni donanım ürünlerini tanıtmıştı. Pixel 2 telefonlar, Pixelbook ve Home ailesinin yeni ürünleri de lansman kapsamında tanıtılmıştı. Yeni ortaya çıkan bilgilere göre şirketin Home Mini adındaki küçük hoparlörü bir hata nedeniyle 7 gün 24 saat ses kaydı yapıyor. Normalde sadece ‘OK Google’ denildiğinde kaydın başlaması gerekiyor.

4 Ekim’deki lansmandan sonra evine gelip test için cihazları evine kuran Artem Russakovskii, garip bir şey fark ediyor. Sadece ”OK Google” denildiğinde aktif olması gereken ve ortamdaki sesleri kaydetmesi gereken cihaz, bu işlemi her zaman yapıyor. Cihazın üzerindeki 4 led, cihazın ne zaman ortamı dinlediğini göstermek için kullanılıyor.

İlk olarak bu ledlerin televizyonlardaki seslerde bile açıldığını fark eden editör,  hesabı üzerinden kayıtları incelediğinde daha çok detaya erişiyor.  hesabı üzerinden yaptığı kontrolde aslında cihazın ”OK Google” komutu olmadan, her zaman ortamı dinleyip analiz ettiğinden emin oluyor. Aşağıdaki videoda da net bir şekilde görülebileceği üzere, Home Mini şu anda ortamı 7 gün 24 saat dinleyerek normalde yapmaması gereken bir şeyi yapıyor. Aşağıdaki videodan sorunu detaylıca görebilirsiniz.

Bu sorun sesli asistanların içerdikleri güvenlik riskini de gözler önüne seriyor. Google tarafından kısa sürede giderilmesi beklenen bu sorun, bir daha yaşanmayacak şekilde ortadan kaldırılacaktır. Ancak, bunun yaşanmış olması bir daha yaşanamayacağı anlamına da gelmiyor. Özellikle ülkelerin gizli servisleriyle ilgili kullanıcıların korkuları gitgide artıyor. Amerika’daki NSA skandalının ardından ülkelere bu konuda güvenleri kalmayan kullanıcılar, hacker tehdidi dışında devletin dinleme yapmasından da endişe ediyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS