ABD Çin arasındaki gerginlik Çin yapımı drone’lara yansıdı

ABD Çin arasındaki gerginlik Çin yapımı drone’lara yansıdı

ABD İçişleri bakanlığı, polis teşkilatlarında keşif amaçlı olarak binlerce drone barındırıyordu. Ancak bunların 800’ünde “sakıncalı” Çin donanımları olduğu tespit edildi. Bu donanımların Çin’deki sunuculara bilgi gönderme riski olduğu için 800 drone’un kullanımı yasaklandı.

İçişleri bakanı drone’ların kullanımını yasaklandığını açıklarken Çin’e herhangi bir veri aktarıp aktarmadıklarını veya tespit edilen bir casusluk olayına dair bilgi vermedi.


Ancak bu hamle ile ABD’nin Huawei’den sonra şimdi de drone pazarının lideri olan Çinli DJI şirketini hedef alacağı yorumları yapıldı.


Çin şirketlerinin hızlı yükselişi son yıllarda ABD’li şirketleri çok zorlamaya başlamıştı. Huawei’nin telefonları Apple ürünlerinden daha büyük başarı göstermeye başlamışken, ABD’den Huawei’ye gelen Ambargo nedeniyle şirket dünya çapında zor durumda kalmıştı.


DJI’in de benzer bir operasyonla dünya çapında gözden düşürülmeye çalışılacağı tahmin edliyor. Kısa süre önce, avuç içi boyutunda kameralı bir drone tanıtan DJI ise drone pazarının en büyük şirketi olarak hem satış anlamına hem de teknoloji anlamında rakiplerinin çok önünde yer alıyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS