Agility Robotics yeni robotu tüm arazilerde çalışabiliyor

Agility Robotics yeni robotu tüm arazilerde çalışabiliyor

Agility Robotics yeni robotu tüm arazilerde çalışabiliyor

Agility Robotics yeni robotu bugüne kadar pek yapılmayan bir işe kalkıştı. Geliştirilen robot ilginç tasarımı ile hayret ettirdi. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Boston Dynamics ile başlayan robot üretimindeki artış giderek üst bir seviyeye ulaştı. Hem insanların bu tür konulara daha fazla ilgi göstermesi hem de teknik detayların cazibesi alanı fazlasıyla besliyor. Elbette çalışmalar genellikle üniversiteler ile ortak yürütülüyor.

Oregon Eyalet Üniversitesi ile ortak çalışan Agility Robotics isimli platform yeni iki ayaklı bir robot geliştirdi. Bu robot dört ayaklı veya dört tekerli sistemlerden biraz daha farklı çalışıyor. İşin aslına bakacak olursak iki ayak üzerinde durabilen robot geliştirmek çok daha zor.

Dünyanın belki de en ilginç tasarımlarından bir tanesine sahip olan Cassie isimli iki ayaklı robot insan gibi yürüme özelliğine sahip. Paket teslim etmesi veya afet yardım çalışmalarına katılması bekleniyor. Ayrıca Amazon gibi devasa kargo şirketlerinin depolarında çalışabilir.

Tasarım açısından adeta bir devekuşu gibi görünen bu robot çok ciddi çalışmaların ardından üretildi. Neredeyse bütün arazilerde kusursuz çalışabilen robot aynı şekilde performansını giderek artırıyor. Şimdilik özellikle denge konusundan biraz zorluk yaşadığı görülüyor.

Sizler için hemen aşağıya bıraktığımız video üzerinden robot ile ilgili daha ayrıntılı detayları görebilirsiniz. Belki de en verimli robot türlerinden bir tanesi olan Cassie isimli bu robot her geçen gün daha fazla geliştiriliyor.