Son Dakika

Akıllara durgunluk veren konsept!

A A

16.05.2016 - 14:00

Samsung, akıllı saat dünyasında dengeleri kökten değiştirecek bir teknoloji üstünde, yoğun çalışma yürütüyor. Koreli devin planları gerçekleşirse, bilim-kurgu filmlerine ilham olabilecek bir yapı karşımıza çıkacak.

Akıllara durgunluk veren konsept!

Samsung'un akıllı saat dünyasındaki son adımı, tüm akıllı cihazlardaki dengeleri kökten değiştirebilir. Prototipi üzerinde çalışılan akıllı saat, tüm menüleri avucunuza yansıtacak. Yani, akıllı saatin ekranından değil; avucunuza yansıtılan görüntüden, saatinizi ve ona bağlı donanımları kontrol edebileceksiniz.

Peki bu nasıl mümkün olacak? Avuç içine yansıtılan bir projektör nasıl olacak da dokunmatik ekranın yerini alabilecek? En önemlisi, kontroller nasıl sağlanabilecek? Samsung bu soruların cevabını şu üç şıkta topluyor: Kinect benzeri bir yakalama sistemine sahip hareket kontrolü, sesli kontrol ve basınç sensörleri. Basın sensörleri, devreye, avuca fazla basınç uyguladığında girerken, bilet hareketleri, saatin takılı olduğu kolunuzdaki eylemleri algılabiliyor. Sesli kontrol ise tüm kullanıcıların malumu.

Bilim-kurgu filmlerinden fırlayıp gelmiş bu senaryo için, yine de çok acele etmeyin. Prototip denemeleri 2017 yılında gerçekleşecek. Söz konusu denemeler başarılı olursa, Görevimiz Tehlike, Avengers, Iron Man gibi filmlerden fırlayıp gelmiş gözüken proje, 2018’de bileklerimizdeki yerini (elbette yeterli bütçemiz varsa) alacak.

Lakin şunu da ilave etmeden geçemeyeceğiz. Şimdilik prototip de olsa, akıllı cihaz teknolojilerinin gelişimi akıllara durgunluk verecek seviyeye ulaştı, hatta o seviyeyi geçti bile. Eğer Koreli teknoloji devi, iddialarının yarısını bile hayata geçirebilirse; Apple, Sony ve LG gibi rakiplerin de karşı hamleleri heyecan verecek.