Akıllı hoparlör kullanırken bir daha düşünün

Akıllı hoparlör kullanırken bir daha düşünün

Akıllı hoparlörler gizlilik konusunda sınıfta kaldı. Alınan bilgilere göre akıllı hoparlörler, odada gerçekleşen konuşmaları kayıt altına alabiliyorlar.

Teknoloji dünyası birçok yönden hayatımızı kolaylaştırsa bile, bizim konuşmalarımızı dinledikleri ya da izledikleri önemli bir gerçek. Amazon yöneticisinin itirafı haberleri bunu doğrular nitelikteydi. Northeastern Üniversitesi tarafından önemli bir çalışma daha yapıldı.


Yapılan yeni çalışmalara göre, akıllı hoparlörler bir günde ortalama 19 kez yanlışlıkla aktifleşiyor ve bu süre zarfında 43 saniyelik ses kayıtları kaydediliyor. Tüm bu çalışmalar ve araştırmalar hassas bir deney ortamında gerçekleştirildi.


Yapılan testlerin sonucunda, kullanıcıları en çok tatmin eden noktalardan bir tanesinin gizlilik olduğunu söylemek mümkün görünmüyor. Bu cihazların yanlışlıkla dinleme moduna geçtiklerini gösteren daha başka araştırmalar da mevcut. Northeastern Mon(IoT)r Araştırma Grubu, ne kadar çok dinlendiğimizi rakamlarla dile getirecek kadar ileri gitti.


Deney grubu, gerçekleştirdikleri bu araştırmada beş tür hoparlör kullandı. Bunlar arasında İlk nesil Google Home Mini, ilk nesil Apple HomePod, Microsoft Harman Kardon Invoke, ikinci ve üçüncü nesil Amazon Echo Dots vardı. Test aşamasında bu hoparlörlere 125 saat aralıksız olarak The Big Bang Theory ve Narcos dizleri dinletildi. Bu akıllı hoparlörlerden boğazları 43 Saniye ve üzerinde dinleme gerçekleştirdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS