Akıllı tekerlekli sandalyeler geliyor

Akıllı tekerlekli sandalyeler geliyor

Singapur hükumeti, hastanelerde hastaları kendi başına gerekli yere götürüp getirebilecek akıllı tekerlekli sandalyeler geliştirmek için düğmeye bastı.

Hemşirelerin hastanelerde hastaları götürüp getirmekten daha verimli işlere zaman harcamasını isteyen Singapur, kendi başına sandalyeye oturup kalkabilecek durumdaki hastaları odadan tuvalete, bahçeye, laboratuvarlara taşıyabilecek, kendi kendine hareket edebilen akıllı tekerlekli sandalyeler geliştiriyor.


Mart 2017’de hizmete girmesi beklenen sandalyeler, sürücüsüz otomobil teknolojilerini kullanarak, hastaları kendi başlarına hareket ettirebilecekler.Dünya Bankası’nın raporuna göre, Japonya da dahil olmak üzere uzak doğudaki pek çok zengin ülkede kısa süre sonra, yaşlılıktan dolayı büyük bir kriz bekleniyor. Nüfusu hızla yaşlanan bu ülkelerde 65 yaşın üzerindeki vatandaşlara bakabilecek kadar genç bulunmuyor ve durum daha da kötüye gidiyor. Robot tekerlikli sandalyeler gibi teknolojiler sayesinde, yaşlıların bakımlarını robot bakıcılara teslim etmek mümkün olacak. Özellikle Japonya’da, yaşlıların bakımı için robotik teknolojilerin geliştirilmesine büyük önem veriliyor. Singapur’da Mart ayında hayata geçecek bu teknolojinin de öncelikle Uzak Doğu’da büyük ilgi görmesi, ardından da iş gücünden tasarruf etmek isteyen dünya hastanelerinde hızla yaygınlaşması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS